Poslední legie
Valerio Massimo Manfredi
Další rozsáhlá románová epopej zavádí čtenáře do složitého období rozpadu římské říše kolem roku 476, kdy se vlády nad západořímskou říší zmocnil germánský král Odoaker. Ten tehdy porazil Oresta a sesadil z trůnu jeho nezletilého syna Romula Augusta, jmenovaného císařem. Rozvíjí se před ním napínavý příběh třináctiletého Romula Augusta, jeho učitele Meridia Ambrosina a dalších jeho stoupenců, kteří ho unesou z vyhnanství na ostrově Capri a prakticky přes celou Evropu ho složitě dostanou až do Británie. K zachráncům patří stateční hrdí vojáci ,,poslední legie", jejichž velitel Aurelio a krásná bojovnice Livia. A malý ,,poslední císař"? Zprvu zlomený, nejistý chlapec, trpící smrtí rodičů a upínající se s nadějí ke svému učiteli, vyspívá v hrdého, neohroženého muže, který musí čelit četným nástrahám a stát po boku svým věrným.... celý text
Literatura světová Historické romány
Vydáno: 2003 , AlpressOriginální název:
L'ultima legione, 2002
více info...
Přidat komentář
Manfredi nepíše nudné knihy. Po Stratenej armáde, Ríši drakov a Chimére, ktoré som čítal, Posledná légia nijak za nimi nezaostáva, v určitých miestach ich prevyšuje. Autor úžasne opisuje únik mladého Romula z jeho väzenia na Capri až do Británie, kde sa stal Romulus legendou, ktorá zrodila Artuša a Excalibur.
.....na rovinu, jestli se autor při sledování filmu nepozvracel, budu se divit.
Kniha se s filmem nedá rovnat. Je plná napětí a dobrodružství. Užil jsem si ji a zhltl jedním dechem. Kniha = 100% Film = Odpad
Nejedná se sice o historický román, spíše o historické fantasy, ale to neměnní nic na tom, že je to krásný a dojemný příběh. Konec 5.století bylo temné období, kdy se na troskách římské říše rodila nová Evropa. Faktů se moc nedochovalo a tak se autor chytá artušovských legend a své fantazie, jak také uvádí v doslovu:
"Nikdo si vlastně roku 476 po Kristu nevšiml, že římský svět skončil: nestalo se nic víc vzrušujícího než to, co se odehrávalo každého dne už po mnoho let. Jednoduše Odoaker, herulský náčelník, který svrhl Romula Augustula, zaslal císařské insignie do Konstantinopole s tím, že jediný imperátor je víc než dost pro celou říši."
A jak skončil poslední římský císař? Wikipedie uvádí:
"Okolo roku 510 ostrogótský král Itálie Theodorich adresoval jistému muži jménem Romulus dopis, v němž mu potvrdil nárok na finanční příspěvek. Z toho se dovozuje, že se mohlo jednat o Romula Augusta".
Súhlasím s Martinom... ani nenapíšem že kniha bola 100x lepšia než film pretože 100 x 0 je 0 Ale kniha určite na 0 nebola. Skrátka kniha -super, film... ani ho račej nepozerajte. To sa totiž ani nedá objektívne porozvnať.
Kto má rád historické romány plné dobrodružstva, mal by si ju prečítať. Keby som stretol režiséra, ktorý to sfilmoval, a tak zbabral, chytil by som ho pod krk. Odporúčam aj Ríšu drakov.
Skutočne strhujúce čítanie, o triedu, možno aj o dve lepšie ako filmové spracovanie. Nebyť záveru aký bol, bolo by to stopercentné.
Autorovy další knížky
2000 | Alexander Veľký - Dedič ríše |
2002 | Alexandr Veliký - Konec světa |
2000 | Alexandr Veliký - věštba Amónova |
2002 | Chiméra |
2005 | Tajemství faraonovy hrobky |
Pred dlhými rokmi to bola prvá kniha, ktorú som prečítal od Manfrediho a bol to dobrý výstrel naslepo, nepoznal som žiadne jeho diela a knihu som bral do rúk trochu z obavami. Všetko to dopadlo ale nad očakávanie. Hneď za tým nasledovala trilógia o Alexandrovi a Ríša drakov. Pútavé, dobrodružné, historické, trocha závan fantázie, každopádne prudko čitateľné a nenudiace. Na tejto knihe sa nepopáli nikto, kto ju začne čítať.