Poslední Maův tanečník
Li Cunxin
Příběh chudého čínského chlapce, který se vypracoval na světoznámého tanečníka a prvního sólistu amerického Houstonského baletu Li Cunxin (Li Cchun-sin, nar. 1961) sklízel řadu let úspěchy na amerických i evropských baletních scénách. Narodil se v chudé čínské vesnici, v jedenácti letech se dostal na Pekingskou taneční akademii a jako nadějný student měl příležitost vycestovat na stáž do Ameriky. Po roztržce s čínskou vládou zůstal ve Spojených státech a šestnáct let působil jako tanečník a posléze první sólista v Houstonu, odkud se v roce 1995 přestěhoval s manželkou do Austrálie. Jeho životní osudy posloužily jako předloha pro úspěšný film.... celý text
Literatura světová Literatura naučná Biografie a memoáry
Vydáno: 2010 , Ikar (ČR)Originální název:
Mao’s last dancer, 2009
více info...
Přidat komentář
Neobyčejný příběh obyčejného chlapce ze vzdálené čínské provincie.
Li Cunxinovi osud nadělil nejen neobyčejný talent, ale i štěstí a prizen, takže mu bylo dopřáno vyměnit těžkou dřinu na vesnickém poli za taneční studia a později ta nejprestižnější taneční pódia. Zároveň byl Li nucen unést ztrátu vlasti i vyrovnat se s propagandistickou lži o prohnilém Západu, již byly čínské děti v té době indoktrinovany od útlého věku.
Doporučuji i stejnojmenný film.
Přijmi svůj osud. Nauč se žít s tím, co ti bylo dáno...
Čína, rok 1946
Dávné tradice, celoživotní dřina, hlad, ale i čistá, opravdová láska, přátelství a hrdost.
O jednom chlapci, který se ze studně dostal až ke hvězdám. Silný, dojemný, křehký i krutý příběh o bídě, odříkání, odvaze, lásce a naději. O tanci, osamění, víře, vnitřní síle člověka, odhodlání a touze po svobodě. Čtivé, opravdové, neotřelé i napínavé.
Stačí, když ji budeš milovat...
Svět, jak ho neznáme. Svět předurčení, bolesti, manipulace i obyčejné, každodenní krásy.
Mám hrozný hlad, co máme k večeři?
Severozápadní vítr...
KRÁSNÉ!!!
Kniha je zajímavou sondou do mysli člověka, který vyrůstá pod vlivem propagandy, o jaké jsme si u nás mohli nechat jen zdát (díkybohu). Při čtení jsem si uvědomila rychlost změn, které v Číně po Maově smrti probíhaly. V části, kdy se hrdina seznamuje se západním stylem života, je to zase často velmi vtipné. A celé dohromady moc dojemné.
Jeden z nejkrásnějších popisů vlastního života, jaký jsem kdy četla. Kniha je psána obyčejným vypravěčských stylem a bylo to pro mne velmi příjemné čtení, místy hodně napínavé, místy dojemné a také velmi inspirativní. Ze všech vět o rodinném soužití jsem cítila velikou lásku, někdy se mi při čtení draly slzy do očí. Kromě cesty, kterou Li prošel ke svému cíli, je to také hodně dobrý popis komunistického "náboženství". Kdo si podobným prošel u nás, možná bude při čtení rád, že nežil v Maově Číně. Moc ráda bych viděla film, ale zjišťuji, že asi nebude tak lehce ke stažení.
Když se mi kniha dostala do rukou, vnímal jsem jí poměrně rezervovaně – nemyslel jsem si, že by mi mohla něco dát. Brzy jsem ale zjistil, že jsem se mýlil. Od začátku nesmírně čtivá autobiografie, která si rozhodně zaslouží větší pozornost a čestnější místo. Silný a motivující životní příběh stojí za přečtení.
Četla jsem již docela dost knih o Maovi a jeho šíleném režimu. Tato byla ale jiná . Kulturní revoluce nebyla hlavním "hrdinou" i když se příběh neuvěřitelně pilného a cílevědomého tanečníka odehrává právě v této době.
Chlapec, kterého vybrali pro baletní školu madam Mao na základě jeho tělesných proporcí se stal skutečnou hvězdou .
Stačilo , aby nepotkal ty správné lidi a zřejmě by se tak nestalo .
Jeho šťastná hvězda mu přála nejen v profesním životě ,ale i v osobním a tak se protančil až na nejznámější pódia světových divadel .
I přes veškeré úspěchy zústal skromným a milujícím člověkem a za to mu dávám 5*.
Opomíjená, přesto famózní knížka. Koupila jsem ji v levných knihach za 13 Kč, což si absolutně nezaslouží!!! Nadchla mě!!!
Mně se kniha velmi líbila. Velmi hezky líčí vztahy mezi rodiči a dětmi. Ze školy jsem nevěděla, že byl v Číně hladomor ještě na přelomu 50. a 60.let.
Také mě čtení povzbudilo v tom, že je třeba na sobě pracovat.
Je až neuvěřitelné jakým drylem si musí mladí tanečníci i sportovci procházet. Autor věrohodně vylíčil poměry v Číně a v jedné chudé rodině a vesnici. Doporučuji kniha je čtivá.
Pohádka o Popelce? Možná vás toto srovnání na poslední stránce napadne. To by však na předchozích čtyřech stovkách nesměl být popsán poněkud krutější příběh... Často si stěžujeme, v jaké nesvobodě jsme museli před více než dvaceti léty žít. Li je můj vrstevník a tak jsem mohla srovnávat. Nesrovnatelné. Dilemata emigrantů bývala velmi, velmi těžká: pomohu si, kolika lidem ublížím, uvidím ještě někdy svou rodinu? A kolik těchto životních příběhů dopadlo šťastně? Podle knihy byl v roce 2010 natočen stejnojmenný film oskarového režiséra Bruce Beresforda. http://www.ct24.cz/kultura/99242-posledni-maouv-tanecnik-dobyva-americka-srdce/
Když si člověk představí, že se autor narodil v roce 1961 a v jakých podmínkách vyrůstal, klobouk dolů kam se až dostal.