Potrat: historická romance 1966
Richard Brautigan
Co se stane, když je dívka tak neskutečně krásná, že se muži kvůli ní tráví kyselinou solnou... Začne nenávidět své tělo. A napíše o tom knihu. A tu odnese do knihovny, do které lidé nosí knihy, které napsali a které nebude nikdo číst. Nevěříte že taková knihovna existuje? Existuje. Stojí na kraji San Francisca a spravuje ji mladý muž, který tam také kdysi přišel se svou knihou, a už tam zůstal. Zůstane i dívka Vida. Žije tam v poklidu spolu s knihovníkem, až jednoho dne zjistí, že je těhotná. A tak následuje cesta do Mexika, cesta za potratem, tak trochu komplikovaná Vidinou krásou...... celý text
Literatura světová Romány Pro ženy
Vydáno: 1993 , ArgoOriginální název:
The Abortion: An historical Romance 1966, 1971
více info...
Přidat komentář
Chápu záměr se kterým zde autor pracuje. S lehkým, nevtíravým humorem, citem a vhledem do duší hrdinů popisuje něco tak těžkého, kontroverzního a bolestného jako je potrat. Přesto se musím přiznat, že mi tento styl humoru není blízký, míjí mě. Proto tuto svéráznou poetiku nemohu a nedokážu plně docenit. Škoda.
Brautiganovi knihy miluji pro jejich poetičnost, nadčasovost a humor. Předloží vám zdánlivě obyčejný příběh obyčejných lidí, provede vás jejich životem, ukáže jejich radosti a starosti a nechá je jít. A ve vás po přečtení poslední stránky zůstane pocit, že jste právě prožili něco zvláštního, neuchopitelného a přes šťastný konec vlastně smutného. Prostě můj oblíbený autor :-)
Brautigana, jak ho znám z V melounovém cukru a z Hawklinské nestvůry, mi zde připomíná jen ta neobyčejná knihovna, jinak jde o téměř realistickou velmi "řídkou" story o nechtěném otěhotnění ve vztahu poněkud nepraktického kluka a nadprůměrně krásné holky.
RB se smrtí a vztahy umí zacházet velmi poeticky a surrealisticky, proto jsem byla zvědavá, jak uchopí téma potratu.
Neuchopil ho nijak, je ho konstatuje, více ho zajímá účinek Vidiny krásy na muže, což ještě ke všemu popisuje natolik nevynalézavě, že mě to postupně začalo až prudit.
Kladu si otázku, jestli ztráta místa v knihovně má být k dívčinu potratu nějaká metafora, ale možná že jen i autor sám cítil, že by se alespoň nakonec mělo přeci jen něco důležitého stát.
Zklamání.
Právě jsem dočetla a z konce mám velmi smíšené pocity. Silné téma provádění ilegálních potratů v Mexiku bylo pro mě zajímavé a příběh jsem hltala a četla jedním dechem. Ovšem konec se mi zdál takový rychlý a utnutý. Kolem a kolem se mi kniha ale moc líbila.
v jednoduchosti je síla :-) Zajímavý příběh a škoda, že některé věci nejsou reálné :-) stojí za přečtení :-)
Opět jsem byla uchvácena a rozhodně se necítila zklamána, jednoduchá a přesto fascinující příběh. Pozoruhodný popis obyčejného, kde nic je vším. Skvělé.
Velmi zvláštní kniha. Ten nápad s knihovnou nečtených knih je originální a určitě by se hodil.
Taková zvláštně poetická kniha z nenapodobitelnou atmosférou.Četla jsem ji víckrát a zase asi někdy budu.
Štítky knihy
americká literaturaAutorovy další knížky
2018 | V melounovém cukru |
1987 | Horoskop orloje |
1993 | Chytání pstruhů v Americe |
2007 | V melounovém cukru / In Watermelon Sugar |
1995 | Willard a jeho kuželkářské trofeje. Perverzní mystérium |
V dvoch po sebe čítaných knihách som našiel zmienku o letiacich chobotniciach...náhoda?
ešte zvážim, či jednu hviezdu nepridám, zatiaľ na 4*.