Pouští a pralesem
Henryk Sienkiewicz
Děj je časově zařazen na konec 19. století. Vypráví o dvou dětech - o čtrnáctiletém polském chlapci Staši Tarkowském a osmileté Angličance Nele Rawlinsonové. Stanou se obětí únosu a následuje dobrodružství za dobrodružstvím. Děti musí utéci únoscům a zvládat cesty Saharou i pralesy střední Afriky. Bojují s únosci i s tropickými nemocemi. Nakonec se však shledávají se svými rodiči.... celý text
Literatura světová Dobrodružné Pro děti a mládež
Vydáno: 1928 , Kvasnička a HamplOriginální název:
W pustyni i w puszczy, 1912
více info...
Přidat komentář
Každé prázdniny u starkej v Levoči som ju čítala... ja a hromada ďalších detí a vnúčat, toto bola nádhera, literárna a letná, istota každoročného návratu a obľúbených statí, ktorá ani rokmi nestratila na svojej pútavosti. Ten ohmataný originál stále u milovanej (a vďakabohu stále žijúcej a vášnivo čítajúcej skoro 90-ročnej) starkej stále je a pomaly k nemu dospievajú pravnúčatá...
Slyšela jsem jako audioknihu ve skvělém provedení pana Jiřího Klema. Celá rodina jsme bez dechu prožívali dětské dobrodružství v Africe 19. století.
Z dětství mám ty nejlepší vzpomínky, ale pamatovala jsem si spíš až cestu pralesem. Určitě mi bylo víc než devět, když jsem příběh četla.
Z druhého vstupu do stejné řeky mám pocity rozvláčnosti na počátku a putování pouští mě až tolik zásadně nebavilo, ale to bude asi věkem :o)
Netuším, zda dnešní děti mají trpělivost prokousat se úvodem ke kvalitě?
Každopádně dobrodružství je pozadím pro rodící se osobnost Staše, který by měl děcka "oslnit" svou neokázalou odvahou a nezištnou láskou k Nele. Stejně jako tím, že nepodlehl lákavé nutnosti zapřít svou víru pro záchranu života. Nakolik je v dnešní 'tekuté' době lákavý ideál mužnosti ?
Je znát klasické vzdělání, kultivovanost a noblesa autora, protože přesně takhle nevtíravě a v dobrodružném obsahu se ideály předávají nejsnáze. Já naštěstí svého "Staše" na cestu životem potkala, snad se i dnes najde pár kluků, co příběh ocení :o)
5/4
Jedná se o příběh dvou dětí, které byly uneseny Araby polskému a anglickému inženýrovi během stavby Suezského průplavu. Dětem se podaří osvobodit a podnikají strastiplnou cestu - pouští a pralesem - ke svým otcům, během níž zažívají neuvěřitelná dobrodružství.
(SPOILER)
Hrdinové tohoto románu jsou dvě děti, osmiletá anglická holčička Nela Rawlisonová a čtrnáctiletý polský chlapec Staš Tarkowski. Žili v egyptském Port Saidu, jejich otcové pracovali na stavbě Suezkého průplavu.
Jednoho dne se děti ztratily, měly přijet na dohodnuté místo, kam pro ně poslali otcové. Byli podvedeni zrádnými derviši a uneseni do Súdánu, kde se vlády ujal povstalec Mahdí.
Cesta pouští byla pro děti vyčerpávající, zpočátku byli biti od svých únosců, ale jelikož je chtěli vyměnit za jinou zajatkyni Angličanů, zacházeli s nimi dobře.
V Chartúmu vládl hlad a nedostatek. Mahdí se jich chtěl zbavit, poslal je na jiné místo. Děti putovaly celé týdny dál v těch nejhroznějších podmínkách. Nela dostala zimnici a málem zemřela, kdyby Staš nenašel bílého umírajícího muže, který jim dodal léky a všelijaké vybavení. Děti našly způsob, jak posílat zprávy po vlastnoručně udělaných dracích, kterých vypouštěly celé desítky po větru a doufaly, že je někdo najde, přečte si jejich vzkazy a přijde je zachránit.
Po dlouhých útrapách a na konci svých sil, zmořeni žízní, je našli jejich dva známí přátelé, kteří podnikali výzkumnou cestu v okolí hory Kilimandžára. Děti se setkaly se svými otci, příběh skončil dobře.
Kniha se dobře četla, někde je náročnější, rozvleklá, jindy až moc drsná. Myslím, že je vhodná pro děti starší než devět let, jak je uvedeno.
Opět jedna z milovaných knížek mého dětství. Před časem jsem si ji poslechl jako rozhlasovou hru a rozhodl jsem do ní opět začíst.
Knihu jsem četla v dětství a po letech jsem se k ní, díky výzvě, vrátila. Doporučuji...
Nejlepší kniha mého dětství. Možná to bylo to, co ovlivnilo celý můj celý život tím, že ve mně spolu s dokumenty Jacquese Cousteau probudila touhu po dobrodružství, cestování a objevování cizích exotických krajů, což je mou vášní dodnes.
Tohle bylo jedno z prvních knižních dobrodružství, které jsem s hrdinou prožívala a moc se mi líbilo. Má tuhle knihu ráda do dnes.
I já jsem si ji vybrala kvůli letošní výzvě a byla jsem překvapená,jak rychle jsem se vrátila do dětství, kdy jsem ji četla se zatajeným dechem, a jak jsem ji s podobnými pocity přečetla i po více než padesáti letech. Byla to velmi milá vzpomínka na dětství. Děkuji výzvě.
Upřímně jsem si tuto knihu vybrala proto abych splnila jedno z témat letošní výzvy. Trochu jsem se toho obávala neboť je to již starší kniha a naposledy jsem jí měla v ruce na ZŠ, kdy jsem jí asi po prvních 30 stranách vzdala.
Ale jsem nakonec ráda že jsem po ní sáhla. Chvíli sice trvalo než se kniha trochu rozjela ale pak už měla krásné ubíhající děj a zamilovala jsem si jí ️
Takže kdo váha, určitě doporučuji přečíst. Jedna z nejlepších knih o dobrodružství.
Četla jsem někdy ve dvanácti a fascinovala mě Stašova statečnost. Nikdy jsem však na takového kluka nenarazila :).
Velké dobrodružství dvou dětí a že to opravdu bylo velké dobrodružství, které stálo za to. Příjemně mě překvapilo, že tento autor napsal knihu pro mládež. Do příběhu je velmi snadné se začíst. Líbilo se mi jak Staš přijal roli ochránce malé Nely i to jak si téměř v každé situaci dokázal poradit. Musel taky velmi rychle dospět a udělat rozhodnutí, která nedělají ani dospělí muži, ale nebylo zbytí. Ráda se k této kniize od dětsví vracím a letos jsem to udělala opět a málem dojela tramvají na úplně opačný konec Prahy, jak jsem se tím příběhem nechala unést. Podle ilustrací v knize jsem se učila kreslit.
Štítky knihy
Afrika 19. století zfilmováno islám rozhlasové zpracování Súdán Al-Mahdí, 1845–1885 baobaby ztraceni v příroděAutorovy další knížky
1990 | Quo vadis |
1988 | Pouští a pralesem |
1986 | Ohněm a mečem |
1988 | Potopa |
1995 | Pan Wolodyjowski |
Skvěle napsané dobrodružství pro děti a mládež.