Pouta věrnosti
František Kožík
Román představuje beletristickou formou zpracované životní osudy Jaroslava Čermáka, malíře uznávaného doma i ve světě. Spisovatel se soustředil na vývoj malířových uměleckých a společenských zájmů, ovlivňovaných událostmi druhé pol. 19. stol. a dále na jeho osudový vztah k ženě belgického malíře Louise Gallaita. (DatabazeKnih)... celý text
Přidat komentář
Bezesporu zajímavý životní příběh malíře Jaroslava Čermáka bohužel nedokázal František Kožík uchopit a především předložit čtenáři tak poutavou formou, jako to ve svých životopisných románech dělají Irving Stone nebo David Weiss.
Jako malému klukovi tahle knížka přesně padla do noty, protože i já jsem v dětství obdivoval hrdinné Černohorce, jediný národ, která odolal Turkům a navíc se mi velice líbily Čermákovy hyperrealistické malby. A dojímala mně i ona scénka na konci, kdy v Čermákově pozůstalosti nalezli malou kovovou medaili za statečnost, kterou mu udělil kníže Nikola. Teprve později jsem pochopil a dočetl se jinde, že Jaroslav Čermák společně s Karlem Purkyněm patřili k prvním skutečně uznávaným a moderním malířům od nás a Čermák byl prvním českým malířem, který vystavoval na salonu v Paříži. Možná to v Kožíkově životopisu je, ale mě tehdy zajímali skutečně jenom ti stateční Černohorci...
Kniha se mi, jako většina děl od pana Kožíka, líbila a moc mě proto mrzí, že není známější. Lidé se o tento zážitek bohužel sami ochuzují, o to větší mezeru to pak znamená pro osoby umělecky a kulturně smýšlející.
Přes velmi silnou sociální, až socialistickou, rétoriku, je třeba uznat, že František Kožík je mistrným vypravěčem s hlubokými vědomostmi o předestřeném tématu. Za svou osobu mohu jen doporučit.
Štítky knihy
malířství životopisy, biografie české malířství Paříž malíři čeští malíři historické rományAutorovy další knížky
1954 | Největší z Pierotů |
1985 | Kronika života a vlády Karla IV., krále českého a císaře římského |
1989 | Na křídle větrného mlýna |
2006 | Synové hor |
1988 | Svátky krásné hvězdy |
Po mnoha letech jsem se ke knize vrátila. Tentokrát jsem více vnímala rušné politické dění v Evropě druhé poloviny 19. století a návaznost na radikální změny ve vnímání umění, nejen malířství. Propojení s naším bojem za integraci. Život Jaroslava Čermáka, jeho neustálá touha po změně, vývoj technik, úspěch, láska ke vdané ženě, vše spojeno v poměrně krátkém,ale intenzivním životě.Jeho dílo souvisí s bojem za svobodu našeho národa a slovanů celkově. ( např. Černá hora, husitské hnutí a další).