Pověření k sebevraždě
Per Wahlöö
Dobrodružný román z blíže neurčené latinskoamerické země líčí problémy vládního diplomata, který řeší dilema, zda splnit úkol, představující zradu a podvod.
Přidat komentář
Autor Wahlöö, napsal napínavý příběh politického a mocenského boje v nejmenované latinsko americké zemi z doby 60. let minulého století, kdy se u moci střídala vojenská nebo politická garnitura v té době v jednotlivých státech, bohužel běžná, kdy život nižší, pracující třídy neměl pro jejich záměry a praktiky žádnou hodnotu, bohužel. Kdokoliv se hodil jako figurka do šachovnice, v tomto případě diplomat Ortega, jeho sekretářka a další figurky, se po splnění úlohy, odstranily. A k tomu posloužily další figurky v osobě policie, vojáků a údajných rudých teroristů.
Podle mých poznámek: Na dobu svého vydání dobrý a napínavý dobrodružný příběh, takových v té době až zas tak moc nevycházelo, takže čtyři hvězdy docela zasloužené.
Kniha je napínavá, zajímavá, docela mě při ní i mrazilo, jen tak nějak postrádám konec, kniha najednou skončila, ale já to jako uzavřené vůbec necítila. Musím se taky přiznat, že fakt, že není známa země, ve které se příběh odehrává, mě dost štval. Pořád jsem hledala vodítka jak tu zemi určit, což mě odvádělo od příběhu. Autor moc hezky popsal vnitřní boj člověka, který absolutně neví komu věřit, kde a co je pravda, nejistota hlavního hrdiny se z knihy přenesla i na mě. Silné téma, které bylo bez dlouhých caviků jasně podáno, bez toho aby vám někdo podsouval na čí stranu se přiklonit.
Autorovy další knížky
1978 | Noční autobus |
1976 | Záhada zamčeného pokoje |
1986 | Roseanna |
1987 | Policie pomo pije |
1983 | Vrah policistů / Teroristé |
(SPOILER) Dvojice Sjöwall - Wahlöö navnadila i k tvorbě samotného Pera. A stále váhám s hodnocením ..kolísám mezi 3-4*. Ono je to asi dáno i nesympatickými hlavními hrdiny, upoceným a stresujícím prostředím.. Nejistotu, strach a stres, který je odměnou za funkci, se autorovi povedlo vykreslit nádherně. Samotný děj - nejistá funkce, latinskoamerická země, vzbouřenci, převrat, občanská garda, komunisti, vojáci...a kdo je v právu ? kdo je na straně dobra a kdo zla ? ta tichá zuřivost, brutalita... kterou projevují jednak původní obyvatelé (vražda Perézových..) a jednak i policejní kapitán Behounek, který neváhá člověka ubít vlastnimi rukami.. mezi tím vším se zmítá nový guvernér Manuel Ortega a vybruslí možná živý, ale co jeho svědomí ? a jak to bude dál ? Kdo manipuluje, a kdo je manipulovaný ? která cesta je ta správná ?
a naprosto mě dorazila finální scéna - zúčtování s rebely... bezcitná vražda Kubánce, následně to, jak vydá Carmen Sánchezovou vrahům... bylo mi úzko. Z té brutality. Ano, chápu, někde se to děje. A ano, Per umí psát.. proto je zdroj inspirace severských autorů, a dnes se to nosí, že jo...akorát mně z toho není dobře. No, pojďmě do klubu na předraženou kozu...
za ty emoce zvedám na 4* (a vlastně i proto, že politický námět bych si ke čtení nikdy dobrovolně nevybrala a i tak mě pan Wahlöö dokázal zaujmout a vtáhnout do příběhu...)