Povídání Anny Hogenové s Bárou Nesvadbovou
Anna Hogenová , Barbara Nesvadbová
Rozhovor publicistky a spisovatelky Báry Nesvadbové s profesorkou Annou Hogenovou, filozofkou a fenomenoložkou. Dvě ženy si povídají o podstatě ženství, roli žen v dnešní společnosti, o tom, jak těžké je prosadit se jako žena v mužském světě a skloubit přitom rodinu s kariérou, o současné rodině, o lásce i zrádné kráse. Nezůstávají ale jen u takzvaně ženských témat, jejich rozhovor přesahuje do filozofie, mluví o současném světě a jeho nejistotách, odpovědnosti, o tom, jak svět proměnila pandemie covidu-19, ale i o nemocích a o tom, jak těžké je naučit se sebelásce. Rozhovor, kde na každou otázku existuje odpověď, ale jehož otázky i odpovědi nutí čtenáře přemýšlet a vyvolávají v nich další otázky, na ty už si ale musí každý odpovědět sám.... celý text
Přidat komentář
Třetí hvězdičku dávám jen proto, že mám paní profesorku a její myšlenky ráda, jinak si je kniha nezaslouží. Jak sama paní Hogenová říká, dobře položené otázky jsou důležitější než samotné odpovědi. Já slyšela/četla docela dost jejích rozhovorů a naprostá většina z nich byla vedená mnohem lépe než tento. Spolu s grafickou podobou knihy se podle mě opravdu nejedná o úplně povedený počin.
Myslím, že jsem knihu četl v pravý čas. Doba zlomů, změn a hledání smyslu - nejen toho bytí.
Nejprve se vyjádřím k věcem, které mohou vadit těm, jenž se s myšlenkami A. Hogenové již setkali. Paní profesorka se ve svých rozhovorech (online či knižně apod.) velmi opakuje. Vždy stočí odpovědi na stejnou notu. Nevím, zda je to kladenými otázkami, ale rád bych od ní slyšel/ četl i něco jiného. Zkuste srovnat pár rozhovorů s ní.
Přesto mi kniha občas vykouzlila úsměv na rtu, zamyšlení nebo jen navodila myšlenku, kterou v tomto období potřebuji.
Doporučuji, ale...
Knížku mi doporučila kolegyně, ale já jsem z ní dost rozpačitá. Nečetla se vůbec lehce, přišlo mi, že se skáče z jednoho tématu na druhé, otázky byly kladeny aspoň pro mě dost chaoticky. Navíc paní Hogenová mluvila hodně obecně a používá pro mě naprosto neznámé pojmy, které moc nevysvětluje, asi navazuje na své přednášky nebo je kniha určena odborněji vzdělaným čtenářům…? Kniha vyznívá dost depresivně a možná, že jsem vše nepochopila, ale s některými názory ani nesouzním. Jestli budu mít možnost, nějakou přednášku paní Hogenové bych třeba absolvovala, ale tato kniha mě opravdu nenadchla.
Ani myšlenky Anny Hogenové nezachránily otřesnou podobu knihy.
Je třeba se tolik podbízet většinovým čtenářům? A bohužel místy nedotažený
rozhovor neprospěl ani těm myšlenkám....Škoda.
Raději sáhněte po knize (také) rozhovorů A. Hogenové s Michalem Slaninkou
Žít z vlastního pramene.
Forma rozhovorů rozdělená do několika tematických celků. Poutavá je i předmluva Zdeňka Svěráka. Je to zamyšlení o filozofii, ale především o nás lidech samotných. Jak žijeme, kam směřujeme, směřujeme-li v současnosti někam :) ? A že někdy stačí k vylepšení svého duševního stavu vyjít do přírody a dívat se kolem, což mohu osobně potvrdit. Uvědomit si, že chráněním našeho prostoru okolo nás - přírody, ale i toho společenského, vzájemného slušného chování k sobě navzájem, neděláme službu někomu...ale především sami sobě a svým dětem.