Povídky
Božena Němcová
V "Karle", příběhu chlapce převlečeného za děvče, je vyjádřen lidový odpor proti nenáviděné vojančině. "Divá Bára" vypráví o zdravém venkovském děvčeti vychovaném bez předsudků životem v přírodě, kterému se podaří zabránit sňatku přítelkyně s nemilovaným panským úředníkem. Povídka "Chudí lidé" staví proti sobě svět chudých lidí a měšťáckých zbohatlíků. "Dobrý člověk" získává sympatie pro české služky a učedníky ve Vídni plné nástrah, nebezpečí a pokořování. V"Panu učiteli" postavila Němcová pomník obětavému venkovskému pedagogu, který se zasloužil o celkové povznesení obce. - Pěti povídkám výboru (stejně jako celému dílu Němcové) je společné vřelé sociální cítění autorčino i její přesvědčení, že mají dobří lidé na světě převahu.... celý text
Přidat komentář
Krásné a zároveň smutné klasické povídky Boženy Němcové. Tato vynikající spisovatelka a pohádkářka uměla výborně a realisticky vystihnout vše, co tehdejší život všech lidí bez ohledu na postavení obnášel. Každodenní rutina, chudoba, zloba, zášť, ale i drobné radosti a maličkosti, kterými si prostí lidé svůj pochmurný úděl snažili ulehčit.
Knížka není špatná, Božena Němcová byla skvělá spisovatelka. Kdybych příběhy četla z dřívější doby, tak by to bylo určitě mnohem větší prožitek, ale takhle mě to zase až tolik nebavilo. Možná byla spíš moje chyba, že jsem hledala oddechové čtení a pustila se díky výzvě právě to těchto povídek. Třeba se k ní někdy vrátím a změním názor. :)
Povídky jsem četla již po několikáté a pokaždé mě něčím obohatí, potéší, překvapí, pokaždé objevím něco nového.
Tak milé, barvité , lidské čtení uznávané dnes vice jak před sto lety. Krása a díky za ně. ❤
Milé, uklidňující čtení a krásná čeština... a Pan učitel - kéž by mohl každý říci, že někoho takového potkal ! Nádhera!
Povídky mi od Němcové sedly asi nejvíc ze všeho, co jsem o ní četla. Uměla pozorovat osudy lidí z prostředí, které znala, uměla se do nich vcítit a jejich příběhy citlivě rozvinout a rozpracovat. Povídky nabízí širší záběr, víc osudů, takže i víc šancí, že čtenáře v knize něco osloví. Co si vzpomínám, měla jsem ráda Divou Báru (klasika, kdo by neměl :) a myslím, že i Karla se mi líbila. Až budu zase u rodičů, bude fajn si tuhle knížku připomenout.
Četla jsem soubor povídek, které byly zakončeny dílem Pan učitel. Nicméně nejvíc se mi líbila povídka Karla, kde autorka poukazuje na strach rodičů z vojenské služby a všemožné způsoby, jak zabraňovali svým synům vstoupit do služby.
Povídky od Boženy Němcové jsem četla už jednou a to na základní škole. Tehdy mě moc nezaujaly. Knihu jsem se opět rozhodla přečíst díky Čtenářské výzvě a taky jsem si povídky už moc nepamatovala, tak jsem si řekla, že osvěžím paměť, přece jen Božena Němcová je klasika, kterou bychom měli znát. Byla jsem mile překvapena! S odstupem času, zkušeností, se dívám na povídky jinak. Někdy zaujmou svou krutostí, jindy zase naivitou a jednoduchostí. Povídky se mi moc líbily a ani mi nevadila starší čeština, kterou jsou psány (na zš jsem s tím měla problém).
Část díla
Chudí lidé / Chudobní ľudia
1856
Divá Bára / Divá Bara
1856
Dobrý člověk / Dobrý človek
1858
Karla
1855
Pan učitel / Pán učiteľ
1859
Autorovy další knížky
1958 | V zámku a v podzámčí |
1942 | Divá Bára |
2021 | Babička |
2002 | Povídky |
1988 | Velká kniha pohádek |
Toto je kniha mého mládí. Ráda se k ní vracím, jako ke všem knihám Boženy Němcové.