Povídky malostranské

Povídky malostranské
https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/389009/bmid_povidky-malostranske-PiS-389009.png 3 2906 2906

stanza
09.04.2015 5 z 5

Klasika, ke které jsem se po letech moc ráda vrátila a příjemně se potěšila.

Daniel.95
05.03.2015 3 z 5

Někdy bylo těžké dostat se do děje ale ve finále velmi příjemný dojem. :)

Matt Baker
23.02.2015 4 z 5

Až na některé povídky je kniha čtivá s jednoduchým dějem a ani tehdejší jazyk není nijak obtížný. Neruda zde krásně popisuje zážitky své i ostatních obyvatel Malé Strany.

Mi-šu-le
20.02.2015 4 z 5

Povinná četba, některé povídky mně bavily, jiné zase nudily. Není to lehké čtení, ale dalo se.

Seteh
18.02.2015 4 z 5

I když jsem povídky rozečetla proto, že jsem to musela udělat v rámci povinné četby, nakonec se mi dílo moc líbilo. Jen mi chvíli trvalo, než jsem si zvykla na starší jazyk. Bavilo mne, jak občas Neruda popisuje lidské charaktery a vlastnosti s určitou dávkou vtipu a velmi mě zaujala místa Prahy, o kterých se autor v povídkách zmiňuje. Můj zájem o to, nakolik jsou povídková místa reálná či smyšlená mě přivedla až ke knize Záludný svět Povídek malostranských od Dagmar Mocné. Takže koho "svět Povídek malostranských" zaujal též, tomu tuto publikaci doporučuji. :)

Lumine
06.02.2015 3 z 5

Uf. Mám to za sebou. :D

Ano, ano je to povinná četba, ale přiznejme si to. Kromě "Přivedla žebráka na mizinu" a "Doktor Kazisvět" je to o tom se ke čtení dokopat. Stále moc nechápu, proč je to takový hit, že to chtějí u maturity, ale jo... je to o moc lepší než Otec Goriot.

Kacka6
24.01.2015 5 z 5

Kniha mě mile překvapila, učili jsme se o ní mnoho na základní škole, ale převyprávěná knížka se nemůže rovnat tomu, když si to můžete přečíst sami. Líbily se mi postavy i prostředí. Některé povídky jsou nudnější a většina má rychlý spád a čtou se jedním dechem.

Angel_Castiel
17.01.2015 4 z 5

Příjemné čtení. Ke knize jsem se dostal skrze školní povinnou četbu, tím si vysvětluji nízké hodnocení ostatních a zařazení knihy do modré zóny.

Thrawn89
23.12.2014 5 z 5

Číst tuto knihu jako povinnou četbu na střední nebyla žádná velká zábava. Ale teď když jsem si na ní po čase vzpomněl a přečetl si ji s cílem jí více porozumět, nezbývá než dát plné hodnocení. Není lepšího vylíčení české maloměstské mentality než tato kniha.

Ninie
14.11.2014 4 z 5

Jak se mi do toho moc nechtělo, tak moc mě to překvapilo. Napsáno čtivě a člověka to zaujme...I přes stáří knihy jsou to témata zcela aktuální, lidi by se z toho měli poučit!

Covenant
06.11.2014 3 z 5

Na jedné straně mi to přijde jako drby o ničem a na straně druhé, jako úplný rozbor postav a jejich charakterů. V tom Neruda vynikal opravdu mistrně. Jakoby duši člověka doslova maloval. Je to tak, že některé povídky mi přišly, jako kdyby autor neměl o čem psát, protože se na Malé straně vlastně nic důležitého nedělo. To je však pouze můj subjektivní názor, jelikož jsem převážně čtenář pokleslé literatury. Nicméně skvosty jako například povídka - Jak si pan Vorel nakouřil pěnovku - ve mě dokázala vyvolat spoustu emocí. A je to také jediná, kterou si pamatuji z dřívějších dob, protože ve mě zůstala zakořeněná. Možná je to právě kvůli povaze těch lidí, kteří byli, jsou a budou stále mezi námi

veronika5179
16.09.2014 2 z 5

Snažila jsem se, ale nikdy mi nepřirostla k srdci. Vzpomínám si snad na jednu o nebožtíkovi, který se probudil cestou na vlastní pohřeb, ale zbytek povídek mi tak nějak splývá v jednu. Možná je chyba, že je to povinná četba už na ZŠ, podle mého názoru to patří na SŠ...

mdracek
15.08.2014 3 z 5

Nemůžu říct, že by kniha byla špatná - mě prostě jen nějak neoslovila. Většina povídek mi připadala taková bez děje, o ničem konkrétním, byly takové neukončené. Tedy ne všechny. Asi dvě nebo tři mě svým způsobem zaujaly, ale zbytek nic moc, asi jsem od toho očekávala víc...

1v8na
07.08.2014 3 z 5

celkem mil čtení, ale ve filmovém zpracování se mi povídky líbily více

Luxiee Axony
15.07.2014 4 z 5

Milé odpočinkové čtení :)

Martinka 135
01.06.2014 4 z 5

Opravdu mi chcete říci, že prvoplánové teenagerovské braky bez špteky kreativity a originality (a k tomu všemu napsané jazykem žáčka páté třídy) zde mají vyšší hodnocení, než vrcholná díla české literatury? Jak smutné...

Nikolka001
17.05.2014 3 z 5

Důvod k tomu abych začala číst tuto knihu spočíval v tom, že ji máme v povinné četbě, a budeme na ni psát písemnou práci. Jinak bych to rozhodně nedočetla. Některé povídky byly nudné, a modlila jsem se, abych je dočetla.

Eillee
02.05.2014

Povinná školní četba v žácích vyvolává automaticky odpor, ale většinou stojí za to si z ní něco přečíst :-) Povídky malostranské jsem četla kdysi na gymplu a ráda se k nim zase někdy vrátím.

Verrrunka
07.04.2014 3 z 5

Některé povídky jsou lepší, jiné horší. Ale rozhodně to nepovažuji za nějakou stoprocentní českou kvalitku.

bornthisway
31.03.2014 3 z 5

Vcelku povedená sonda do života malostranských obyvatel, je evidentní, že Neruda byl obdařen smyslem pro detail a citem pozorovat okolí.
Některé povídky se mi pochopitelně líbily více a některé méně, ale v téměř každé mě bavilo odhalovat zašifrovanou ironii a kritiku onoho malostranského maloměštáctví. Jen škoda, že se většina povídek nesla ve smutném duchu (toto "zklamání" je asi způsobeno tím, že jsem spoustu let žila v domnění, že Povídky malostranské musí být jen o nějakých veselých příhodách na Malé Straně), ale paradoxně jedna z těch smutných se stala mou favoritkou - Psáno o letošních dušičkách.
Povídky malostranské jsem otevírala jako můj velký čtenářský rest - a zavírala s pocitem, že můžu s klidným srdcem říct, že tento soubor zcela právem patří mezi významné počiny české literatury