Povídky o slabých ženách a silných mužích a naopak
Jarmila Hašková
Hašková líčí například půvabné, ale i velmi vtipné seznamování budoucích manželů s rodiči jednoho z nich, v jiném příběhu vypráví dojemnou historku o rozbité váze coby svatebním daru atd. Znění tohoto textu vychází z díla Povídky o slabých ženách a silných mužích a naopak tak, jak bylo vydáno nakladatelstvím Přítel knihy v Praze v roce 1927. Verze 1.0 z 10. 5. 2024... celý text
Přidat komentář
Příjemné čtení. Některé povídky milé či vtipné, jiné smutné. Jsem ráda, že se ke mně tato knížka v elektronické podobě díky Městské knihovně v Praze dostala.
Vtipné povídky, pěkně vypointované, zasmála jsem se.
Jen pár jich bylo spíše smutných, pár takových nijakých.
Jako celek milá kniha, stojí za přečtení.
Děkuji za možnost legálního stažení zdarma.
Naivni povidky minuleho stoleti o hledani manzela, partnera, o namlouvani a vdavkach. Kratke, mile, nevtirave. Casto jsem se smala nad prostoduchosti tech popisovanych zen.
Dík za E-knihu zdarma, povídkové potěšení z časů bez rádia, elektrifikace, automobilového vzrušení, jen lidské vztahy, v rámci životní touhy po štěstí v mezích mravní výchovy, majetkových poměrů a politické situace.
Citace :" Maminko, chceš Bělu vdávat jako nás?" " Ovšem", odpověděla paní Patočková, "Vdám Bělu za muže krásného, hodného a bohatého. Je mladý, silný , urostlý jako jedle široký v ramenou a útlý v pase, snědý, černovlasý, oči zelené jako tůně, zasmušilý, interesantní pohled, inteligentní tvář - skutečně krasavec... "
"Maminko," řekla Adéla, "pusť toho krasavce k vodě". Běla už hocha má, hodného a bohatého a mají se rádi." .. ale je ošklivý...
"Jak se ten ošklivec jmenuje?"
" Oldřich. Je filosof, ale má velkostatek a cukrovar."
"Povídám ti Adélo, že je Běla husa, která vůbec nerozumí mužské kráse. Neviděla jsem hezčího muže nad Oldřicha."
Adéla se podívala na matku s obdivem. "
Jako manželka Jaroslava Haška má podobný styl povídek, ale žensky něžnější s citem pro drama zahalené v chudobném hávu.
Spousta zajímavých povídek o mezilidských vztazích vypovídajících o společnosti té doby. Některé byly úsměvné, jiné poučné a většina z nich mě bavila i pobavila. Už jen pro tu možnost srovnání tehdejší a současné doby doporučuji přečíst.
Autorovy další knížky
1997 | Z notesu svatého Petra |
1927 | Povídky o slabých ženách a silných mužích a naopak |
1946 | Vinohradské dětičky |
1964 | Vyprávění o havířích |
1923 | Haniččino jaro |
Ve stínu svého muže a přeci na stejné úrovni. Zapomenutá, ale dodnes plátna, čtivá a zajímavá. Jasně, dnes už děti nevykají rodičům, dnes už slečny nehledají pány pod penzí, ale přesto je mnohé stejné. Moc milé čtení.