Povinnosť vojaka
Konstantin Xaverjevič Rokossovskij
Maršal Sovietskeho zväzu venuje svoje spomienky priebehu bojových akcií za druhej svetovej vojny, na ktorých sa sám nemalou mierou podielal. Časovo sú vymedzené napadnutím ZSSR nemeckými vojskami 22. júna 1941 a bezpodmienečnou kapituláciou nacistických ozbrojených síl v máji 1945. Krok za krokom a v hojnosti faktických údajov je zaznamenaný postup armád cez autorovu vlasť a Poľsko do Nemecka.... celý text
Literatura faktu Válečné Biografie a memoáry
Vydáno: 1974 , Obzor (SK)Originální název:
Soldatskij dolg, 1969
více info...
Přidat komentář
Kniha,na kterou mám velmi dobré vzpomínky.Náš profesor na češtinu v SPŠ Loket Křivanec,přezdívaný Honzík dokázal v roce 1972 udělat z téhle knihy takovou kovbojku,že jsem tehdy jako maturant šel,knihu si koupil a dokonce jsem jí celou přečetl a fakt se mi líbila,protože jsem v duchu stále slyšel různé komentáře našeho Honzíka.S odstupem doby jsem jí přečetl několikrát a tyhle vzpomínky si vždycky oživím.
Autorovy další knížky
1971 | Povinnost vojáka |
1983 | Stalingrad: Spomienky účastníkov bitky na Volge |
1970 | Osudové bitvy |
Vzpomínky jednoho z nejlepších sovětských vojevůdců Velké vlastenecké války. Na rozdíl od Žukovových pamětí, které (nejen) autor upravoval podle aktuálního politického větru, zde se jedná o podstatně "pevnější" a důvěryhodnější dokument, i když s ohledem na pozdější onemocnění maršála Rokossovského je otázkou, nakolik je to dílo jeho a nakolik dílo někoho jiného. V každém případě se autor dotýká nejen svých velitelských pozic (tyto popisy se mě jevily poněkud nudné), ale (okrajově) i intrik té doby. Sem patří mj. odstranění Rokossovského od velení útoku na Berlín, nebo jeho osobní postoje. Z celé knihy je cítit "osobní pevnost" nejen autora, ale i "doby a místa".