Práče
Jan Mareš
Příběh malého kluka, Borka Síče, který se dostal ke konci války mezi československé vojáky a s nimi se účastnil bojů o Dukelský průsmyk. Od vojáků dostal přezdívku Práče...
Přidat komentář
Kniha určená spíše pro mladší čtenáře. Nemůžu se ale ubránit dojmu, že filmové zpracování je lepší. Holt Karel Kachyňa.
Kniha i film pro mnohé jistě velmi pěkné a zdařilé, ale pro mne docela depresivní. Bylo mi toho malého klučiny dost líto v té válce.
Četla jsem i viděla film, i když už hodně dávno. Statečný a odvážný dětský hrdina zvaný Práče, přece nebude pomáhat v prádelně, když kolem zuří válka....
Vánoce - bratr jásá nad svou kupičkou knih, rychle vybírá tu nejprvnější, do které se ihned zakousne. Práče - co to znamená? Svítí celou noc, ráno nadšeně sděluje své dojmy. No nevnutil mi ji, na takové příběhy já nebyla. Přečetla jsem si ji až mnohem později, až po zhlédnutí filmu. Ten se mi líbil moc. Jeho fragmenty mi uvízly v paměti, i vzpomínka na společné rodinné sledování na malé televizní obrazovce.
Docela mě děsí, když si uvědomím, že tuto knihu jsem přečetl poprvé někde před šedesáti lety. Na druhou stranu mě docela těší, že jsem se k ní několikrát vrátil s mými potomky (děti a vnoučata), i oni označili příběh za zajímavý a snažili se hledat další informace o této době.
Ano, vzpomněla jsem si na ni díky mému oblíbenému uživateli DB n.ezn.amy. Četla jsem a viděla film.
Příběh chlapce nalezeného v koncentračním táboře a přiděleného k československé jednotce bojující na Dukle, aby vypomáhal vařit a prát. On však touží bojovat s nepřítelem a proto dostane šanci jako spojka k dělostřelcům. Knihu považuji za slušný průměr, který extra svým příběhem nezaujme.
"Z doby kamenné"
Četla jsem už hodně dávno na doporučení od paní knihovnice. Celý příběh si moc nepamatuji , ale vím, že mě zajímal osud tak malého chlapce ve válce a teď v dospělosti mi připomněl děj podobné knihy - Nabarvené ptáče.
Práče - tuto knihu jsme postupně přečetly snad všechny děti z naší vesnice, šla z ruky do ruky a podle toho vypadala - až byla nakonec vyřazena z knihovny pro omšelost. Byla mezi námi velice populární a Borkovi - práčeti, se chtěly podobat nejen kluci, ale také některé holky. Rádi jsme si hrávali na partyzány ve starém lomu a Práče byla jedna z knih, která nás inspirovala. A navíc jsme měli tu výhodu, že jsme válku znali z vyprávění našich rodičů a prarodičů. Už jen z nostalgie dávám 5 hvězdiček.
Autorovy další knížky
1971 | Práče |
1968 | Tři orlí pera |
1963 | Stromy rostou do nebe |
1967 | Pískle |
1965 | První prapor |
Oprášila jsem opět tuto knihu z domácí knihovny na popud ČV. A opět jsem prožila strastiplný příběh chlapce i všech ostatních, kteří do tohoto příběhu z druhé světové války byli vtaženi. Kniha i film pana Kachyni jsou velmi zdařilé. I tato kniha by měla být připomenutím, čím si minulá generace procházela a nikdy na to nezapomínat.