Prachatice
Jan Eliášek
Praktický průvodce do kapsy věnovaný jihočeským Prachaticím. Nechybí tipy na výletní cíle v okolí. Publikace seznamuje čtenáře stručnou a čtivou formou s historií města, s jeho největšími pamětihodnostmi, slavnými osobnostmi a zve jej i k výletům do okolí. Nechybí mapa centra a přehledný letecký pohled na historické centrum. Průvodce je k dispozici v české, německé a anglické jazykové mutaci.Praktický moderní „průvodce do kapsy“ věnovaný Prachaticím s jejich unikátním renesančním jádrem. Nechybí ani tipy na výletní cíle v okolí města.... celý text
Přidat komentář
Štítky knihy
PrachaticeAutorovy další knížky
2017 | Pivo a pivovary Čech, Moravy a Slezska - kapesní průvodce/česky |
2012 | Žatec: Dolní Poohří |
2014 | Český Krumlov - světové dědictví UNESCO |
2015 | Písek - Protivín, přehrada Orlík |
2011 | Prachatice |
Se sousedním Českým Krumlovem jde o 2 perly jihu Čech. Je zajímavé, že po roce 1990 začínala obě města na stejné startovní čáře, ale ?
Město Prachatice postrádá onen správný drajv k získání turistů . Sousedé z Rakouska a Bavorska sem jezdí zejména nakupovat pro ně levné potraviny, či zajedou na blízký hřbitov položit kytičku na hrob svých blízkých. Byť to zní trochu morbidně, ale městský hřbitov je v posledních létech chloubou města, jde spíše (hlavně od jara do podzimu) o krásně udržovanou zahradu.
V Českém Krumlově vidíme doslova "celý svět".Prachatice neměly od skončení II.světové války štěstí na schopného architekta. Komunisté řešili bytový problém tím, že nahustili okolo starého půvabného města kvantum paneláků. Stejně tak nesmyslně povolili výstavbu továrny (těžký průmysl) ZVVZ, kdy se sem lokálkou dovážely těžké plechy a elektromotory z Košic a severní Moravy. Kouzelný starý, hradbami obklopený střed města děsivě chátral. Do r.1945 převážně německé město vybudovalo na jižní straně vilovou čtvrť a z lokality "Lázní Svaté Markéty" udělali příjemné místo pro víkendové koncerty a výlety na rozhlednu Libín (1091 m), která je pořád atrakcí. Nesmyslem bylo v "Lázních" umístit lesnické učiliště. To vše se po roce 1990 zdlouhavě napravovalo. Pořád si myslím, že vedení města není schopno reagovat na potřebu stravování turistů v podobě jak to vyřešili v sousedním Krumlově ! Odpočinková lokalita "Kandlův mlýn" je nesrovnatelná s původním stavem před 90-ti léty.
A na závěr si nechám starý střed města, který byl v posledních 20-ti létech úžasně obnoven, opraven a je chloubou Prachatic. To vše zásluhou pouze několika rozumných lidí. Ti již ale nyní dělají něco jiného. Bohužel !
Krásné město Prachatice je v pozdním odpoledni tichoučké a turistický ruch žádný (naposledy odpozorováno v srpnu roku 2019). Komentovaný průvodce krásnou jihočeskou lokalitou je dobře napsán, leč návštěvníci jaksi chybí...