Praha avantgardní
Karel Piorecký , Kateřina Piorecká
Podtitul: Literární průvodce metropolí v letech 1918–1938 Literární průvodce provede čtenáře českou metropolí dvacátých a třicátých let, kdy Prahou zněl jazz a noc prosvěcovaly neony. Zavede je do míst, kde byl založen Devětsil, do kaváren a barů, kde se scházeli básníci a prozaici s teoretiky, výtvarníky i architekty. Před čtenáři se otevřou dveře redakcí časopisů a nakladatelství, výstavní sály i ateliéry umělců. Nahlédnou do již zaniklých divadelních sálů, v nichž hrálo Osvobozené divadlo. S nočními chodci budou přecházet po mostech přes Vltavu a se svítáním se těšit zelení parků uprostřed městské šedi. Neminou ani město choromyslných, pankráckou věznici či říční lázně na Zbraslavi. Výklad je vždy doplněn mikrosondou spojenou s literární osobností, událostí či dílem. Každé heslo doplňují citáty z pamětí, korespondence a literární ukázky. Součástí hesla je i dobová či současná fotografie místa, reprodukce výtvarných děl, knižních obálek, ilustrací, karikatur či dobových reklam. Knížku doprovází plán Prahy a návrh tematických vycházek.... celý text
Přidat komentář
Dokonalá kniha! Miluju tohle období a tenhle směr české kultury a s touhle knihou bych nejraději chodil spát. Ačkoliv by to nesplnilo ten účel, pro který byla stvořena - člověk se má sebrat a vyrazit po stopách do terénu. Na konci je dokonce návrh některých procházek jako Teigovo teritorium, Anarchistický a devětsilský Žižkov, Wolkerův Smíchov, Noční chodec Vítězslav Nezval nebo S Vladislavem Vančurou z filmových studií na Zbraslav. Nádhera! I proto má kniha umělohmotný přebal, co kdyby v Černé ulici, kde bydlel Teige, Wolker a kdysi i Eliška Krásnohorská, začalo pršet?
Pečlivě a graficky a fotograficky moc pěkně vypravený průvodce, prostoupený ukázkami z děl zmiňovaných autorů (majitelů, obyvatelů a návštěvníků), vyzobané vzpomínky z jejich po různu vydaných a roztroušených pamětí. Musela to být strašná piplačka. Texty jsou hutné, nosné, někdy jsou téměř na hranici samostatné studie. Gratuluji a jdu se s knihou dál mazlit.
Knížku mi půjčila kamarádka, s kterou chodíme po pražských kavárnách a vyměňujeme si a doporučujeme zajímavé knihy.
Kouzelná dvacátá až třicátá léta, metropolitní kavárny plné tehdejších uměleckých osobností, citáty, ilustrace, fotografie.... to vše a mnohem více nabízí tento svazek, který je poutavou literární procházkou po světě částečně již zaniklém, po němž nám samozřejmě zbyla architektura a díla osobností, které zde tvořili a žili. Nakladatelství Academia je zárukou knih na kvalitní úrovni, které lze jedině dále doporučit ostatním...
Výborná záležitost. Obsáhlá textová, ale i fotografická část. Spousta informací o lidech, o místech i o dílech. Rejstřík nejen jmenný, ale i literárních děl a, samozřejmě, i použité literatury. Kvalitní papír, knížka je prostě krásně vypravena. Jednoznačně doporučuji.
Výborná textová část, mnoho zajímavých údajů o avantgardě a jejích hlavních protagonistech, mnoho citací z několika hlavních autobiografických děl (např. Seifert - Všecky krásy světa, Nezval - Z moho života, Honzík - Ze života avantgardy).
Slabinou je obrazová část, málo fotografií z minulosti ve vztahu k pojednávaným místům a domům. Fotografie ze současnosti jsou bohužel často nicneříkající a nekvalitní.
Dobře zpracovaný průvodce, použila jsem jako inspiraci a k předčítání pro seifertovské vycházky. Ukládám do paměti, že tahle kniha existuje - nejspíš se mi bude v budoucnu ještě hodit.