Praktická etika
Peter Singer
Praktická etika Petera Singera je již třicet let klasickým úvodem do aplikované etiky. V tomto třetím vydání autor zrevidoval a aktualizoval všechny kapitoly a přidal jednu novou o klimatické změně, tedy jedné z nejdůležitějších etických výzev naší generace. Některé otázky, o kterých zde pojednává, se týkají našeho každodenního života. Je etické kupovat luxusní zboží, když jiní nemají dost jídla? Měli bychom kupovat maso vyrobené z intenzivního chovu zvířat? Dělám něco špatně, když je moje uhlíková stopa vyšší než celosvětový průměr? Další otázky, jimž jako znepokojení občané čelíme, se týkají rovnosti a diskriminace na základě rasového původu či pohlaví, interrupcí, využívání embryí pro výzkum, eutanazie, politického násilí, terorismu a ochrany životního prostředí na naší planetě. Díky snadno srozumitelnému stylu a provokativním argumentům je tato kniha vhodná pro vysokoškolské semináře a pro každého, kdo je ochoten přemýšlet o tom, jak bychom měli žít.... celý text
Literatura naučná Filozofie
Vydáno: 2024 , KarolinumOriginální název:
Practical Ethics, 1979
více info...
Přidat komentář
Tohle je první kniha zabývající se takhle zevrubně etickými tématy, kterou jsem četla. Na začátek mi tedy dala hromadu zamyšlení, protože ač mě etická témata baví, zajímají a někdy o nich i sama přemýšlím, určitě to nebylo nikdy takhle do hloubky a mnohé dotazy mě ani nenapadlo si klást - třeba z čeho odvozujeme mezilidskou rovnost a proč je život nemluvněte ceněn více jak život zvířete. S autorem, který se hlásá k utilitarismu, v některých závěrech jako neutilitarista nesouhlasím, ale bylo zajímavé si různé věci utříbit. Zejména argumenty pro vegetariánství / veganství mi od autora přišly silné a ještě o nich budu dále přemýšlet.
Závěr už mě ale tolik nebavil - týkal se klimatu, životního prostředí a podobně. Zde autor už tolik nerozebíral etická dilemata jako u potratů, ale spíš tématiku i svým pohledem hodnotil. Dílo ale považuji za přínosné, čitelné i pro laika a se zajímavými podněty k zamyšlení.
Autorovy další knížky
2001 | Osvobození zvířat |
1995 | Hegel |
2006 | Jeden svet: Etika globalizácie |
2016 | Darwinovská levice |
2008 | Spisy o etickom žití |
Chtěla jsem si přečíst jen kapitoly o etickém zacházení se zvířaty a co se mi líbí hlavně, je, že se vůbec někdo zaobírá takhle zevrubně otázkou ceny jejich života v porovnání s lidskou. Autor všeobecně rozděluje bytosti na osoby a neosoby a na lidská a ne-lidská zvířata, což je přesně tak, jak to cítím já. Hezky taky pohovoří o speciesismu, což je něco, o čemž podle mě nemá 99 % lidských zvířat ani potuchy a je to škoda. Což ale skoro všechno, co lidé myslí a dělají... A protože se mi Singerovo myšlení líbí a souhlasím s ním, kliknout na pět hvězdiček je pro mě samozřejmostí. Když jsme u té etiky, udělala bych totéž, kdyby se mi vývody nelíbily, ale logickými argumenty by mě autor přesvědčil?