Pravým základom lieku je láska - Život a doba Paracelsa
Franziskus Kerssenbrock
Európa 16. storočia, v ktorej žil Paracelsus, je dobou radikálnych zmien - znovuzrodenie antických ideálov, formovanie nových vedeckých, sociálnych, politických i náboženských postojov. Svet a napokon i jeho zmýšľanie sa mení... Paracelsus, žijúci v tejto dobe, je pre jedných vedec - priekopník farmaceutickej chémie a "praotec" homeopatie, pre iných humanista, mystik a alchymista. Teoretik i praktik, revolucionár v jednej osobe, ktorý sa snaží pozerať na veci cez iný uhol pohľadu. Jeho život je opradený tajomstvom, ktoré do dnešných čias podnecuje našu fantáziu a predstavivosť.... celý text
Literatura naučná Biografie a memoáry
Vydáno: 2008 , Ikar (SK)Originální název:
Höchste Grund der Arznei ist die Liebe - Leben und Zeit des Paracelsus, 2006
více info...
Přidat komentář
Paracelsus, pravým jménem Theophrastus Bombastus von Hohenheim, v Basileji v den svatého Jána, kratce po letním slunovratu se do dějin zapsal spálením díla velkého islámského lékaře Avicenny.
Tak začíná úvodní kapitola knihy spisovatele a novináře na volné noze Franziska Kerssenbrocka, žijícího ve Vídni. Tak to jsem nevěděla.....O Paracelsovi se toho mnoho napsalo, jedni ho pokládají za zakladatele farmaceutické chemie, jiní za praotce homeopatie, další za mystika a alchymistu, astrologa a teologa. Někteří za šarlatána......Byl to možná to všechno , především však teoretik i praktik, tajemstvim opředený samotář, fascinující člověk....Více se dočtete v knize vydané v českém překladu
Ivany Vízdalové v roce 2008 v nakladatelství IKAR .Kniha nepostrádá dobové ilustrace, časovou tabulku, použitou literaturu.
Dokonce rukopis jeho receptu ze dne 1.1.1527 uložený v Městském archivu Štrasburk. Byla to skutečně renesanční osobnost!
Máme dnes takové?
Hezké čtení a snad i zamyšlení...
Těžko souhlasit se závěrečným tvrzením autora, že Paracelsus je nejznámějším Evropanem raného novověku. Knížku hodnotím na 2,5 hvězdičky, pilně se věnuje vykreslování určitého Paracelsova obrazu, ale podstatného jsem se z ní dozvěděla pramálo (asi bych potřebovala spíš něco od historika vědy) a ani mi nepřipadala nijak zvlášť čtivá.