Pražský hřbitov

Pražský hřbitov
https://www.databazeknih.cz/img/books/86_/86803/bmid_prazsky-hrbitov-OzM-86803.jpg 4 666 666

V románu-labyrintu proslulého autora se příběh s detektivní zápletkou prolíná s literaturou faktu. Ve svém bytě v nevábné pařížské čtvrti se v březnu 1897 probouzí starší muž a snaží se rozpomenout, kdo vlastně je. Metodou doktora Freuda, se kterým párkrát pojedl, si začíná vybavovat vlastní minulost italského a později francouzského policejního konfidenta, autora fiktivního konspiračního plánu, který pak v rukou jiných začal žít vlastním životem. Téměř všechny postavy (např. Alexandre Dumas) jsou historické, neméně skutečný je i hrdinou sepsaný pamflet.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Argo

Il Cimitero Di Praga , 2010

ajinav82
23.02.2013 2 z 5

Pro mě příliš hodně historie a poliky. Být to moje první kniha od autora, už po jiné nesáhnu.

Bublinka78
06.01.2013 2 z 5

Ve výsledku se mi kniha celkem líbila, ale nebylo to snadné čtení

dragonfly
15.11.2012 4 z 5

Poněkud těžkopádnější. Nicméně neskutečně obdivuju Eca, že si dal práci se studiem i těch nejmenších historických detailů než napsal tuhle bibli pro antisemity středně pokročilé.

Sajdeman
17.10.2012 5 z 5

Koukám, že reakce na tuto knihu jsou rozporuplné.Za sebe mohu pouze napsat, že se jedná o vynikající dílo na pomezí fikce a literatury faktu.Podrobně zpracovaná historie tzv. sionistických protokolů.Rozhodně jedna z nejlepších knih, kterou jsem za poslední dobu četl.

Yorika
19.09.2012 3 z 5

Kniha se mi příliš nelíbila a dočetla jsem ji vlastně z pouhého zvyku dočíst každou knížku až do konce.Zpočátku zajímavé a čtivé téma se zhruba v polovině mění v nudnou historickou přednášku.

Dryáda
30.08.2012

Z počátku byl román zajímavý a čtivý, pak se ale začal měnit na přednášku z dějin Itálie 19. století a přiznávám se, že tohle zrovna není období, které by mě zajímalo. Knihu jsem nedočetla a ani to nemám v nejbližší době v úmyslu, je pro mne docela zklamáním.

verulaj
05.08.2012 3 z 5

Příjemné čtení, nenásilně poučné. Kniha se mi četla dobře, i když to pro mě nebyla kniha, která mě pohltí a musím číst, číst a číst, dokud nedočtu.Na druhou stranu jsem se ke knize ráda vracela a pomalu nasávala příběh této knihy.

Eco jako autor mě zaujal a Pražský hřbitov nebude mým posledním setkáním s tímto autorem. Za mě rozmezí mezi 3 a 4 hvězdičkami :)

dragoooon
24.07.2012 5 z 5

Jméno růže sice nepřekonáno, ale i tak velmi působivé a ohromující dílo, ale je třeba obrnit se trpělivostí a pomalu, pomaličku vstřebávat - vydržet! Ono si vás to pak najde samo! Povinnost pro všechny Ecofily!

ValKing
23.07.2012

Poctivě přiznám - nedočetla jsem, takže nebudu hodnotit. Opravdu jsem se ale snažila, dávala jsem knížce 200 stránek, aby mě aspoň maličko, čímkoliv zaujala, ale nestalo se tak. Znechuceně jsem ji vrátila a radši si připomínala, jak skvělé bylo Jméno růže. Když vidím ty nápisy v knihkupectví: "Knížka zvolená čtenáři za bla bla bla!", tak nechápu, ale někdo ji asi zvolit musel, takže přijímám, že zjevně nejsem typ na podobné čtení a od knihy a možná i od Eca se zcela distancuju.

ceerdan
21.06.2012 4 z 5

Román je konstruován jako vyprávění 3 osob - italského špiona ve službách francouzské tajné služby, který se živí odhalováním protivládních konspirací, které je v případě nutnosti ochoten sám zorganizovat a kvůli ztrátě své paměti si píše deník; italského duchovního, který bydlí ve stejném bytě, a také ztratil v nedávné době paměť, takže svými zápisy zasahuje do stejného deníku a vypravěče, který v případě chybějících nebo nejasných zápisů v deníku doplňuje dějovou linku. Mohlo by se zdát, že román působí trochu chaoticky, ale Ecovi se podařilo celý děj zkonstruovat tak, že se nemusíte bát toho, že se v něm budete ztrácet. Podle doslovu si náležitě užije knihu pouze čtenář, který dokáže nalézt a pochopit všechny Ecovy skryté narážky na převratné filozofické myšlenky. Přestože nemam univerzitní vzdělání ve středověké filozofii, literatuře, ani italské historii, tak jsem si četbu doopravdy užil, obzvláště od momentu, kdy zjistíte, že velká část příběhu je pravdivá (je lepší se to dozvědět po přečtení než před ním). Takže já můžu jenom vřele doporučit. Přestože ke konci se kniha může zdát trochu zdlouhavá a možná trochu postrádá výraznější ukončení příběhu, jako celek vás bude určitě bavit.

KellyH
18.06.2012 3 z 5

Četlo se to velice dobře. V dlouhých, spletených souvětích se očividně Eco vyžívá. Škoda jen, že po vyvrcholení a odhalení to na posledních stránkách ztratilo ten švih. Dočetla jsem to opravdu jen proto, že jsem musela.

honajz
11.06.2012 2 z 5

Nemůžu si pomoci, ale Jméno růže byla výjimka. Tedy co se Ecových románů týče. I tam občas neznal míru, ale naštěstí se udržel a vyšlo to tak 50 na 50, co se rozložení příběh vs. historiografická obsese týče. Do každého dalšího románu je pak stále složitější se začíst. Eco nám chce říct vše, každý vyšťouraný detail, finesu, symbol, manýru. Až zapomíná, že píše beletrii. A pravidla beletrie prostě jsou jiná. Jistě, jsou zde geniální pasáže, ironie, atmosféra místa... Ale k čemu to všechno, když se od jedné věci skáče rychle k další, neexistuje možnost se začíst, sdílet prostor s hrdinou, celé je to spíše jako výukový program z dějin historie formou virtuální reality.

laydee
19.05.2012 2 z 5

Poprvé když jsem četla knihu od Eca bylo to Jméno růže- výborná kniha. Ale s touto knihou jsem bojovala a to hodně, kniha mě nakonec porazila. Ze začátku jsem se bavila, kniha mě pohltila, ale pak jsem se najednou začala ztrácet. Třeba je to tím, že je mi teprve 21 let a třeba na to musím jakoby dospět,. Je totiž spousta knih, které překousnete nebo přečtete jedním dechem až ve vyšším věku. Zkusím tuto knihu přečíst za pár let znovu a uvidím.

Rind
24.04.2012 2 z 5

Po všech těch chválách jsem se s nadšením začetla a... a možná mám jiné vnímání než všichni ti chvalozpěvci, ale s knížkou jsem fakt bojovala. A bojovala statečně a dobojovala se až do konce, ale bez nadšení

knihomoli
22.04.2012 4 z 5

Trochu mi to připomíná pokus o Odyssea, myslím tím stavbou knihy, ale v tomto případě by to byl opravdu pouze pokus,hodně mi to připomíná Čapkovu pohádku O pejskovi a kočičce. Vrazíme tam tohle a teď ještě tohle... Moc se mi líbí nápad zakomponovat kresby různých autorů do příběhu a vlastně na tom příběh i stavět. Jinak mám pocit, že nic nového pod sluncem, fabulace skutečných postav s neskutečnými či částečně vymyšlenými, vše tady už bylo, jenom pod hlavičkou jiných autorů. Začátek skvělý. Kdyby kniha měla o 100 stran míň, byla bych nadšená.

Ikkju
10.04.2012 4 z 5

Prokousával jsem se románem jak červotoč tvrdým dřevem, ale nakonec jsem to dal. Jenom nevím, jestli jsem si z knihy něco podstatného odnesl, uvidím časem jak si knihu budu pamatovat. Co jsem ale stačil pochytit: některé polopravdy / legendy jsou produktem lidí, kteří je vytvořili pro svoje vlastní účely... a pokud rezonují s názorem dalších, žijí si dál vlastním životem i po odhalení. A to v době rozmachu konspiračních teoriích může docela hodit...

Zdeslav
07.04.2012 5 z 5

Po přečtení Jména růže jsem se trošku bál, že nebudu zvládat stíhat autorovy myšlenky a vědomosti, které dokáže chrlit jednu za druhou. Nicméně Pražský hřbitov, velice barvitý příběh s úžasným cynickým humorem a s tak nehorázně zápornou hlavní postavou, mě nadchnul od první stránky. Děj je naprosto jednoduchý, ovšem vykreslený tolika informacemi, znalostmi, myšlenkami a neuvěřitelným množstvím postav, že čtenáře zaměstná na hodně dlouho a rozhodně to nejsou nudné chvíle. Pravda, orientovat se v neskutečném množství různých skupin lidí, společenství, lidských přesvědčení a vyznání (o kterých normální člověk v životě neslyšel), špionů, dvojitých špionů a pochybných individuí, dá člověku zabrat. Naštěstí autor důležité okamžiky poměrně jasně a záhy objasňuje a čtenář se v přehršli informací neutopí. Vlastně je to stále dokola to samé, i když v mnoha variacích, takže se čtenář může začít ke konci knihy lehce nudit (jako to bylo v mém případě). Nicméně poslední a vymodlené dobrodružství hlavního hrdiny již naznačuje, že se kniha chýlí k závěru, který je čtenáři odměnou, všechno do sebe pěkně zapadá, otevřený konec naprosto skvěle celý příběh finišuje. Jako perlička na závěr se jeví lehce rýpavá poznámka autora a jeho přehledná tabulka, kde celý děj knihy rekapituluje. A přiznejme si, že i když jsme dávali pozor, tabulka se hodí.
Kdo chce zkusit Eca, ale bojí se jeho charakteristické literární pověsti, tuto knihu doporučuji, neboť zde se autor projevuje jako přístupný i méně náročnému čtenáři. A právě tato skutečnost rozděluje čtenářstvo na dva tábory, kdy jedni tvrdí nejlepší Eco, druzí nejhorší.
V téměř osmdesáti napsat takovou knihu, kloubouk dolů! Já v tomto věku budu rád, když ji budu schopen vůbec přečíst...

Verun
23.03.2012 3 z 5

Tak nevím no...
Eca mám ráda a na jméno Růže nebo Foucaltovo kyvadlo nedám dopustit, tady se mi ale nedařilo se začíst a vůbec jsem nebyla zvědavá, zda se děj posune někam dál nebo se stane hlavnímu hrdinovi. Bylo mi to celkem jedno.... Mám trochu pocit, že mistrovi dochází šťáva.

houston
09.03.2012 5 z 5

Vynikající. Ostatně jako všechno od mistra Eca.

Komnenos
07.02.2012 5 z 5

Simoni je riadna sviňa. A Eco opäť raz nesklamal. Zo začiatku mi chvíľu trvalo kým som si zvykol na špecifický štýl písania, ale potom to už bola ako sa vraví "jízda". Aj keď sa príbeh odohráva v 19. storočí, hlavná myšlienka je nanajvýš aktuálna aj dnes - netreba veriť vždy všetkému čo sa tvári ako zaručene pravdivá informácia.