Prečo je vzduch zadarmo a panenstvo drahé
Lukáš Kovanda
Aj vďaka knihám ako Freakonomics už ekonómia nie je dávno iba suchopárnou vedou. V našich zemepisných šírkach však chýbala podobná publikácia, ktorá by pracovala aj s domácimi reáliami. Po dvoch knihách rozhovorov so známymi ekonómami Lukáš Kovanda napísal knihu, kde v štyridsiatich kapitolách vtipným a prístpuným spôsobom skĺbil ekonómiou s psychológiou, sociológiou či antropológiou. Veľa o jeho štýle písania napovedajú už samotné názvy kapitol, ako: - Prečo sú tučné dievčatá prístupnejšie na rizikový sex - Prečo ľudí tak veľmi zaujíma, koľko zarábajú ostatní - Prečo sú Facebook, Google aj Apple americké, a nie japonské - Prečo slabé odbory môžu za exodus banánov do celého sveta - Prečo samoľúbosť zarába a vzdelaní ľudia žijú lacnejšie... celý text
Přidat komentář
I pro laika bez ekonomického vzdělání jsou uvedeny pochopitelné příklady ze života, které jsou vysvětlovány optikou ekonoma.
Fajn oddychové čítanie, ale núti aj zamyslieť sa nad tým, ako sa ovplyvňujú veci, ktoré na prvý pohľad nemajú nič spoločné.
Najviac ma pobavili dve kapitoly: Prečo šéfujú neschopní a prečo nemehlá s MBA znižujú HDP a Prečo boli piráti v skutočnosti racionálni. Musím uznať, že tie výskumy a ich výsledky majú niečo do seba.
Zajímavé pro mě byly pouze nadpisy, v textu jsem se dozvěděl, že daná skutečnost platí podlé nějaké analýzy a nic víc.
Čekal jsem, že autor půjde trochu víc do hloubky.
Oddychove cteni s poucnym presahem...Clovek si rozsiri obzory, mozna spoji urcite souvislosti, do ranni predpracovni tramvaje urcite prinosnejsi cteni nez Metro. Slohove by se urcite dalo povidani vybrousit, ale na to ma jeste autor casu...:)
Velká spousta tvrzení v jednotlivých kapitolách knihy mi přišla argumentačně nedostatečně podložená a přitažená za vlasy. Chápu, že se autor snaží ekonomii popularizovat, ale místy možná až příliš tlačí na pilu a všelijaká překvapivá tvrzení se nedaří dostatečně obhájit. S takovou může za chvíli skončit u ekonomických beletrií určených pro děti (což možná není úplně nejhloupější nápad). Naštěstí ke konci kniha nabírá dech i tempo, argumentační konstrukce nabývají na logice i uvěřitelnosti a já jako čtenář jsem se začal při čtení dobře bavit. Závěr knihy je již slušně zvládnutý a čte se jedním dechem. Celkově tedy dávám za 3. Kniha je čtivá a zábavná. Krátká délka jednotlivých kapitol a jejich četnost nabádá spíše k oddychovému čtení tam, kam si sebou člověk obvykle bere spíš noviny :-)
Smíšené pocity. Na jednu stranu vcelku čtivý styl se zajímavými postřehy, které zejména neekonomy mohou upozornit na méně zřejmé souvislosti. Na druhou stranu ovšem otravný autorův exhibicionismus (s kým vším se setkal a u koho byl i doma) a přílišné zevšeobecňování statistik a nejrůznějších průzkumů. A jelikož je mi blízký klasikův – snad Churchillův – bonmot, že „důvěřuji pouze statistice, kterou jsem sám zfalšoval“, tak mě jejich nadužívání coby důkazního břemene docela unavovalo. Takže jak jsem napsal v úvodu: smíšené pocity a pro mne spíše zklamání.
Ke knize jsem se dostala díky prezentaci spolužáků v hodině, kniha působila velmi zajímavě, ale bylo prezentováno bohužel jen pár článků a tak jsem si knihu musela jít hned půjčit.
Kniha mě hrozně bavila, je velmi čtivá a je v ní spousta zajímavostí, opravdu mohu jen doporučit! :)
Musím přiznat, že jsem vůbec nevěděla co od knihy čekat. S populární ekonomií jsem se již setkala, ale ještě jsem nečetla přímo nějakou knihu (teď to byl můj první zážitek). I když ekonomie není zrovna mé extra oblíbené téma, tak musím přiznat, že mě tahle kniha opravdu příjemně překvapila a v mnohých částech i nečekaně pobavila.
Jestli se dostanete ke čtení, tak určitě nepřeskakujte úvod. Sice se vleče, ale mě osobně zaujal a řekla bych, že autor podotkl mnoho zajímavostí. Dále můžu doporučit poslední kapitolu (hlavně první dva články z ní), která mě zaujala asi nejvíc z celé knihy.
A ještě musím pochválit, že součástí každého textu byl i slovníček pojmů, takže jsem si nemusela zdlouhavě vyhledávat na internetu slova, která jsem v životě neslyšela (přeci jen jsem mladá a v některých věcech se ještě vůbec neorientuji).
Velmi zajímavá kniha. Otázky běžného života jsou vysvětlovány ekonomickými zákonitostmi. Jde o populární ekonomii, která může zaujmout odbornou i laickou veřejnost. Autor logicky argumentuje a čerpá z mnoha zdrojů. Určitě doporučuji.
Mám ráda ekonomii a Lukáše Kovandu uznávám, od knihy mě ale dlouhodobě odrazoval její název. Jasně, snaží se provokovat a tím na sebe upozornit, ale nebude stejný i zbytek knihy? Vlastně ano i ne, ale už v úvodu se dozvídáme, že taková vlastně populární ekonomie je. Takže pokud si chcete zpříjemnit den o pár ekonomických hříček Proč je vzduch zadarmo a panenství drahé není špatná volba.