Sůva / Dr. Manhattan
Adam Hughes , Joseph Michael Straczynski
Před Strážci série
< 3. díl >
Hrdinou Dan Drieberga byl Sůva – vzorný obránce spravedlnosti a symbol poctivosti. Zoufalá touha uniknout problematickému rodinnému životu přivede Dana až na práh jeho idolu – Hollise Masona, skutečného člověka za soví maskou. Dan na Masona udělá dojem svými geniálními technickými dovednostmi a ten mu propůjčí svou identitu. Jenže nezměnil se mezitím svět a nejsou maskovaní hrdinové překonaní? Pro doktora Manhattana je minulost, přítomnost a budoucnost jedno a totéž. Ale zůstávají události jeho života stejné, když je pozoruje? Anebo se mění? Už jen to, že existuje, možná změnilo povahu toho, co bude či nebude…... celý text
Literatura světová Komiksy
Vydáno: 2014 , BB artOriginální název:
Nite Owl / Dr. Manhattan: Deluxe Edition, 2014
více info...
Přidat komentář
Tak takto si predstavujem perfektné príbehy zo sveta Strážcov. Na rozdiel od Komedianta/Rorschacha mi všetky 3 príbehy prišli skvelo vypointované, napínavé a pekne nadväzujúce na Strážcov od Alana Moorea. Fakt výborný je príbeh Sůvy a jeho origin ako aj Rorschacha, čo mi chýbalo v knihe nesúcej jeho meno. Keďže milujem kvantové vesmíry a všetko okolo toho, tak som doslova hltal príbeh Dr. Manhattana, ktorý je veľmi podmanivý. A bonus v podobe Molocha bol nečakaný, najmä koniec a to ako sa jeho životný príbeh zaplietol k ostatným Strážcom. Jednoznačne túto lahôdku odporúčam.
Když si přečtete Strážce a poté se vrhnete na tuto sérii, zapadne vám všechno do sebe jako prdel na prkýnko. Osobně jsem si užil část s Dr. Manhattanem, která velmi dobře ukazuje jeho vnímání času a vesmírů, což znovu vysvětluje jeho odtržení od lidství ve Strážcích. Člověk pochopí, čím si ve své hlavě procházel.
Hodně dlouho jsem čekal, než se mi tento komiks dostal do ruky a jsem rád, že jsem si ho mohl přečíst, a že ho budu mít ve své sbírce.
Sůva - Straczynski pojal origin této postavy hodně dobrodružně a krásně nám ukazuje, kým byl Dan, než převzal oblek a jméno po svém hrdinovi. Je to moc příjemné čtení, které si na nic nehraje a soustředí se na to důležité. Hezky vykreslí hlavního hrdinu, ukáže proč si tak dobře rozumí s Rorschachem, vysvětlí proč má Dan některé problémy atd. Straczynski by mohl být po příběhové stránce agresivnější a tlačit více na pilu, ale o to mu ani v nejmenším nešlo. Chtěl prostě odvyprávět dobrý a zábavný origin jednoho hrdiny z lidu. 7-7,5/10
Dr. Manhattan - Tohle je naprostá lahůdka, u které jsem si užíval každý dialog. Straczynski zde uplatil úplně jiný postup, než u předchozí části se Sůvou. Zde je to naschvál, co nejkomplikovanější, aby čtenář přemýšlel, o čem bude pointa, i přestože to pointu reálně mít může i nemusí, jako Schrödingerova kočka - kdo četl pochopí, jak to myslím. A celé to pak krásně graduje, jelikož se Straczynski snaží přes dialogy a různé obrazy vysvětlit, jak Dr. Manhattan vnímá prostor a čas. Tolik motivů, tolik věcí k přemýšlení, tolik odkazů. Není to snadné čtení, ale dost mi to sedlo. Část o Dr. Manhattanovi je sakra zajímavé čtení, jenž je parádně zakončeno posledním sešitem. 8,5-9/10
Moloch
Krásná ukázka toho, co Straczynski dokáže, když dostane prostor a není ničím svazován, jen svou fantazií a jistými body, které nelze změnit. Moloch nabízí netradiční a velmi svěží příběh o postavě, která je v hlavním příběhu Strážců vedlejší, přesto hraje dost velkou roli, jak nám Straczynski ukáže. A já jsem si to dost užil a hlavně jsem koukal, jak to scénáristovi krásně do sebe zapadá a vytváří ucelený obraz a vyplňuje díry v celém obrazu. Dost tomu pomáhá, že to má jen dva sešity, které velmi dobře šlapou. Příjemné překvapení. 7,5/10
Třetí díl série je opět povedený, po prvním díle jde o nejlepší díl série. V knize jsou dva delší a jeden kratší příběh. Origin Sůvy je výborný jak po příběhové (J. M. Straczynski), tak po výtvarné stránce (Andy Kubert), navíc je v příběhu i výborná vedlejší dějová linka s Rorschachem - celkově pět hvězd. Příběh doktora Manhattana je také velice dobrý včetně kresby Adama Hughese, jen pár věcí v příběhu mi přišlo nedomyšlených - hodnocení čtyři hvězdy. Závěrečný Molochův příběh je z celé knihy nejslabší - děj mě moc nezaujal, ale kresba Eduarda Rissa je povedená - dvě a půl hvězdy.
Sůva
Příběh Sůvy je přesně to, co jsem od této série čekal. Je příznačné, že to volně a samozřejmě i nevyhnutelně navazuje na povedené Minutemany, kteří byli také hodně povedení. J. Michael Straczynski napsal origin, v jaký jsem u Sůvy doufal. Zároveň v něm vytvořil i origin Rorschacha jako pošuka s cedulí, v jaký jsem doufal už v jeho příběhu od Azzarella. Straczynského vyprávění má silné momenty, ale nejvíc asi miluji Sůvův milostný románek se Soumračnou Dámou, který Alan Moore v původních Strážcích jen naznačil. Hodně mě bavila výtvarná stránka - kresba, inking i barvy. Když poprvé nastoupil do akce nový Sůva se svým vznášedlem, tak mi spadla brada. Tohle se vážně hodně povedlo.
Dr. Manhattan
Dr. Manhattan je jediný, u kterého jsem neměl tušení, o čem by jeho příběh mohl být. Moore se mu ve Strážcích věnoval dostatečně. Ani náhodou by mě nenapadlo to, co napadlo J. Michaela Straczynského. Vrátil se k událostem ze Strážců, kdy Jon stojí na Marsu a prožívá najednou všechny klíčové okamžiky svého života. Straczynski ho nechá prožívat je znova, ale nechává ho nad nimi jinak přemýšlet a dívat se na ně z jiné, kvantové perspektivy. To spustí řetězec událostí, které ve výsledku vyústí v takový konec Strážců, jaký ho napsal Moore. Je to zajímavé, je odvážné vytvořit takový fyzikální konstrukt, ale není to nijak extra zábavné. Nemůžu se zbavit dojmu, že to v logice tak trošku drhne. Ale možná jsem to jenom úplně nepochopil.
Na tento komiks jsem se těšil hlavně kvůli výtvarné stránce, protože je to jediný komiks Adama Hughese, který u nás vyšel. Jeho kresbu mám rád.
Moloch
Posledním příběhem knihy je dvousešitové shrnutí Molochova života. S největší nemesis světa Strážců jsme se u Moora setkali až na sklonku jejího života. Potkali jsme ji jako nemocného a zlomeného muže. Straczynski nám ho naservíroval komplet od kolébky do hrobu. Je to zajímavé vyplnění bílého místa, ale je dobře, že to není delší.
Je evidentní, že J. Michael Straczynski hodně vychází ze stylu Alana Moora. Ve svých příbězích se vrací ke stejným momentům, k jakým se stále vracel i Alan Moore. Je otázka, jestli tím na něj jen navazuje, skládá mu poctu, anebo jen kopíruje. Osobně tipuji to první. Je také zajímavé, že má všechny své příběhy propojené v detailech. To dělá jeho rozšíření světa Strážců komplexnější.
Tak tohle mě bavilo možná i trochu víc než původní Watchmeni.
Nejvíce se mi líbily Dr.Manhattan a Molok, kteří byli asi nejvíce dramitičtí.
Takže za mě:98%
Opět maličko zklamání. Tahle série evidentně od svého počátku kladla na scénáristy vysoké nároky, aby ve stínu Strážců vytvořili vlastní majstrštyk. U mě bodoval zatím jen Darwyn Cooke s Minutemany, ostatní tvůrci pouze okořeňovali již dostatečně kořeněné. A ani J. Michael Straczynski nepředvedl žádný zázrak. Příběhy pracují s jeho oblíbeným motivem hledání smyslu života, přičemž Sůva si ještě drží dobrodružný charakter a pěkně propojuje minulost s budoucností. Ovšem Dr. Manhattan už je přesně tak zmatený, jak jsem se od počátku bál – co ale čekat jiného od postavy, putující napříč časem a realitami. Nejlépe z toho nakonec vychází bonusový Moloch, který je výborně vypointovaný, třebaže je dopředu jasné, jakým směrem se budou události vyvíjet, znáte-li opus magnum Alana Moorea. Charakteristická kresba Eduarda Rissa pak v tomto případě taky dělá svoje.
Album sice splňuje, co si redaktoři předsevzali, avšak že by povýšilo celou sérii na zapsání se do školních čítanek, to zas bohužel ne.
Jelikož je Jon Manhattan z WATCHMEN prostě nejvíc a Sůvovy seXuální patálie mi jsou skoro vlastní, byl tenhle díl jasná volba, rozhodně navnadil na ostatní! Výborný zapojení Rorschacha s Ozákem i perfektní nastínění Molocha. Opravdu BRAVO, dokonalej fííling jak z akce, tak ze všeho toho kvantovýho brajglu, respektive iluze svobodný vůle;)
Dr, Manhattan a Molok se mi docela líbili