Předčítač

Předčítač
https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/15205/bmid_predcitac-Mo3-15205.jpg 4 1276 1276

Román se na pozadí osudové lásky mladého chlapce a mnohem starší ženy zabývá otázkou německé viny za zločiny druhé světové války. Poté, co patnáctiletý Michael prožil vášnivý milostný vztah k téměř o dvacet let starší Hanně, se s ní opět setkává jako student práv u soudu při procesu s dozorkyněmi z jednoho koncentračního tábora u Krakova. V jedné z nich poznal právě Hannu. Vybavuje se mu vše, co spolu prožili a snaží se vyrovnat s minulostí, kterou před ním zatajila. Hlavním motivem tohoto psychologického románu je snaha Němců o vypořádání se s nacistickou minulostí. Jeho autor využil milostného příběhu jako výchozího prostředku k zamyšlení nad otázkou viny a trestu, přístupu dvou generací k ní (stud dětí za jednání svých rodičů apod.). Román je napsán v ich-formě – vypravěčem je sám Michael, který děj provází svými niternými filozofickými úvahami.... celý text

Literatura světová Romány Válečné
Vydáno: , NLN - Nakladatelství Lidové noviny

Der Vorleser, 1995

Lenny33
11.07.2022 4 z 5

Zajímavá kniha která nám dá nahlédnout do života v Německu v poválečném období formou neobvyklého vztahu mladičkého Michaela a trochu tajemné průvodčí Hanny. Kniha na malém počtu stran obsáhla mnoho témat (dospívání, patologické vztahy, válečné procesy, analfabetismus, pocit viny a odpuštění atd.) a zanechává v čtenáři mnoho otázek.

ctuvnoci
17.06.2022 5 z 5

Prvně jsem viděla německý film, pak si ho pustila v češtině a nakonec jsem si sehnala knihu. Byla jsem nadšená. Krásný příběh, zajímavé postavy, spousta otázek, trocha filozofie. Zaujal mě i postoj německé veřejnosti k otázkám nacismu. Jak se generace dětí odcizila rodičům, kteří v nacismu prostě žili, byl součástí jejich života bez toho, aniž by si nějak moc mohli vybírat, zatímco děti měly možnost se od dění během války oprostit. A otázky svobody a důstojnosti jednotlivce, jestli máme možnost do důstojnosti zasáhnout, když si to dotyčný očividně nepřeje.

Adelaidee
09.06.2022 5 z 5

Miluju romány, které polemizují o vině a nevině. Tenhle je mimořádně dobře napsaný, postavy jsou uvěřitelné.

Alisa1980
08.06.2022 5 z 5

Krásná kniha, bohužel jsem četla až po filmu, takže jsem už věděla, ale i tak jsem nebyla zklamaná. Stránka války zase z jiného konce a jiného pohledu. Palec nahoru

josska
15.05.2022 5 z 5

Předčítač mě dost překvapil,,námět,zápletka,tajemství,holocaust silné téma,,a ten konec jsem teda nečekala,,slzy v ocich,a byla jsem zvědavá proč??audiokniha,,interpretace J.Štastného je skvělá,,,

Lotti
05.05.2022 3 z 5

"A co byste dělal vy?"

Pro Michaela mohl být jeho pubertální románek se zralou ženou jednou z mnoha milostných epizod v životě. Hana však byla první, dráždivá - a nevyzpytatelná. Po letech se jejich cesty opět protnou, aby se právě Michael nakonec stal nenápadným průvodcem závěru Hannina života.
Stejnojmenný film patří mezi mé oblíbené, i díky skvělé Kate Winslet. Od knížky jsem však očekávala více spádu, dějovosti, atmosféry nebo dalších informací z Hanniny minulosti. Retrospektivní vzpomínání dospělého Michaela bylo sice oproštěno od větších sentimentalit, avšak vyplněné řadou filozofických úvah, které mi v některých případech přišly v příběhu poněkud nadbytečné. Kniha sice ve mně vzbudila několik otázek o ne/vině, hranicích povinnosti i studu (Jakou cenu musí člověk zaplatit, jen aby neodhalil svou slabost?), ale po přečtení jsem ji odložila bez výraznějších pocitů, Hanna i Michael mi na rozdíl od filmové verze zůstali vzdálení.

kyticka152
07.02.2022 4 z 5

Kniha ve mně zanechala protichůdné pocity. Nemůžu říct, že mě nebavila. Bylo v ní spousta nezodpovězených otázek, na které si musí čtenář odpovědět sám dle vlastního svědomí. Myslím si, že každá část měla něco do sebe. Jde vidět, že tuto knihu psal život. O to větší dojem na mě zanechala. Knihy podle pravdivého příběhu se nezapomínají. DOPORUČUJI k přečtení!

Phoenix16.cz
30.01.2022 2 z 5

Kdysi jsem viděla film, takže jsem měla představu o ději, a čekala, co navíc kniha přinese, i když má poměrně málo stran. Po přečtení (spíš protrpění) neustálého opakování stále stejných scén, kde se nic zajímavého nedělo, kniha konečně došla k tématu koncentračních táborů, kde autor v rychlosti vysvětlil minulost "hrdinky" a hotovo. Kniha jako taková s holokaustem nemá moc společného. Je to prostě romantická kniha o dvou zamilovaných, mezi kterými není úplně jednoduchý vztah, protože jeden je moc mladý a druhý má pohnutou minulost.

prochajda
23.01.2022 5 z 5

Moje první audiokniha a tak silný a smutný příběh podaný úžasným hlasem Jana Šťastného. Rozhodně se podívám i na film, který má také vysoké hodnocení.

Kája95
08.01.2022 5 z 5

Děj mi byl známý ještě před přečtením, stejně mě kniha nadchla a strhla. Stylisticky , obsahově i dějově.

eva3992
06.01.2022 5 z 5

Příběh patnáctiletého Michaela a ženy Hanny. Náhodou se spolu setkají, a to se vyvine až v milostný vztah. Po nějaké době Hanna zmizí. Shledání po letech však nebude vůbec pěkné, Michael potká Hannu u soudu při procesu s nacistickými válečnými zločinci.

O této knize jsem moc nevěděla, netušila jsem, co mám čekat, a nakonec si mne naprosto získala. Příběh o tom, jaká může být láska, o vině a nevině, o morální zodpovědnosti. O tom, jak se rozhodnout, který názor je správný, o tom, jaké to je žít s pocitem viny. Ač je to útlý román, mám pocit, jako kdybych hlavního hrdinu Michela znala odjakživa. Je zde ukázáno, že i na pár stránkách se dá odvyprávět velký příběh.

Velice mi sedl styl, jakým je to napsané. Dobře se mi to četlo, vtáhlo mě to do děje. Tím, jak to vyprávěl hlavní hrdina zpětně, tak tu byly zajímavé myšlenky a pohled na to, jak si některé věci za ta léta jinak uvědomil. Také se mi moc líbily úvahy o tom, jak mají další generace pohlížet na druhou světovou válku, konkrétně na koncentrační tábory.

Po dočtení jsem se hned podívala na film a výjimečně musím říct, že byl stejně dobrý jako kniha (většinou se mi filmy, které mají knižní předlohu, moc nelíbí).

Předčítač je rozhodně kniha, ke které se v životě ještě vrátím.

Pitbullka
31.12.2021 4 z 5

Příběh mě dost překvapil. Byl krásný, ale depresivní. Zároveň to není úplně jednoduché čtení. Určitě mám v plánu od autora další knihy, jeho tvorba mě dost zaujala.

los
21.12.2021 4 z 5

prózu bych označil spíše za novelu než za román, filmové zpracování mne minulo, takže oceňuju především méně obvyklé literární zpracování velmi náročného a kontroverzního tématu (mladí Němci vyrovnávající se s nacistickou minulostí svých rodičů a obecně s historickou porážkou svého národa), jímž se autorovi podařilo podat originální příběh pomocí relativizujících úvah i racionálních argumentů, bez ždímaní emocí a vytleskávání morálky (autenticky je tak ve vyprávění dosaženo dojmu časového odstupu); rád hledám jiné, nové úhly pohledu, takže doporučuju k přemýšlení

jprst
27.11.2021 5 z 5

Příběh sice na málo stránkách, ale evokující dosti závažné otázky, na některé z nich se jednoznačné odpovědi hledají obtížně.

Sorrow
19.10.2021 4 z 5

Celosvětově známé dílo a já o něm nevěděla nic kromě toho, že se jedná o milostný vztah mezi patnáctiletým chlapcem a dospělou ženou… Po polovině vyprávění jsem tedy byla velmi překvapená zvratem událostí a zprvu trochu nelibě, ale později s údivem a nadšením jsem sledovala další vývoj událostí. Vždycky obdivuji, když umí být autor na malém prostoru polytematický a každé z témat při tom dostane tu správnou dávku pozornosti. Bernhardu Schlinkovi se to v Předčítači daří náramně. Tak akorát milostných scén, tak akorát naklepnuté téma manipulativního a toxického chování, tak akorát záhad, tak akorát války. Kniha navíc nutí čtenáře morálně se zamýšlet a zvažovat možnosti, které postavy měly. Vina má mnoho podob, jak se opakovaně ukazuje a z pohodlí gauče je lehké soudit, jak by ale řekla Hanna: „A co byste udělal vy?“ Závěr je očekávatelný, ale chytne za srdce a člověk se neubrání myšlenkám na to, že stačilo změnit jen trochu a bylo by vše jinak. Neuvěřitelné, jak dokáže autor zmanipulovat čtenáře a dovést ho od jednoho citu, který k postavě chová, až k úplně opačnému… Předčítače jsem poslouchala jako audioknihu a musím ji z celého srdce doporučit, protože hlas Jana Šťastného byl k naraci výborně vybrán.

Pebra
12.09.2021 5 z 5

Kdyby to nebyl tak silný námět, autorův vypravěčský styl by mě zpočátku odradil. Anebo spíš rozčiloval - ať už mluví o velké lásce nebo o válečném zvěrstvu, obojí popisuje celkem chladnokrevně. Po přečtení však musím uznat, že se to vlastně k příběhu hodí víc než emotivní výlev. Vyjadřovat se ke kolektivní vině je ošidné... vzpomínám si, jak jsem jako dítě sledovala kluky, kteří pochytali stovky šneků a pak je rozsekali kameny. Neudělala jsem vůbec nic. Seděla jsem na bobku a bulela. Bylo mi pět.

Nuttelka
28.08.2021 4 z 5

(Audiokniha)
Interpretace - Jan Šťastný - skvělá volba, moc se mi kniha v jeho podání líbila. Dala jsem to na jeden zátah a musím říct, že mě děj pohltil. Vystřídalo se ve mně hodně emocí, ale nejvíc převažuje smutek... Každopádně určitě si pustím i film, který se tu hodně chválí.

Kája_14
03.08.2021 4 z 5

Je to zajímaví příběh a velice napínavý.... ale musím říct že poprvé se mi více líbil film než kniha.

Eva2424
24.07.2021 2 z 5

Nelíbil se mi námět, zpracování ani vypravěčský styl.
První část je víceméně laciný erotický román, druhá se pak zabývá úvahami o vině za druhé světové války. Text je podivně stavěný, pasáže se opakují - jak ty erotické taky ty filozofické, a šíleně se to táhne. Necelých dvě stě stran se dalo zvládnout, ale na víc bych asi už neměla sílu.

Sam33
13.07.2021 4 z 5

Skutečně výborná kniha! Ale musím podotknut, že jsem první viděla film a tohle je snad i poprvé, kdy se mi právě i víc líbil film. Kniha je přitom napsaná hezky, dobře se čte, ale možná jí paradoxně škodí "jen" těch 150 stránek. Navíc oproti filmu zde hlavní hrdina na konci nejde se svojí dcerou na hřbitov, což se mi právě u filmu velmi líbilo jako důvod, proč o tom příběhu vůbec Michael začal. Protože to vyprávěl své dceři. Ale i tak doporučuji k přečtení. Snad i proto, že je to něco, co hlavní hrdinka nemůže.