Přelom
Ilona Švihlíková
Česká politická ekonomka Ilona Švihlíková uvažuje o soudobé globální krizové kapitalistické realitě jako o skutečně přelomové době. Švihlíková pokračuje v kritickém náhledu překonávajícím omezené mantinely mainstreamové ekonomické i politické vědy, a to s využitím systémového přístupu a teorie chaosu. Mnohostranné vlivy globalizace na krize (nejen) ekonomické mapovala její publikace Globalizace & krize. Kniha Přelom předkládá další argumenty i náměty k přemýšlení ohledně podstaty a fungování systému neoliberálního kapitalismu a jeho zostřujících se globálních rozporů.... celý text
Přidat komentář
Jedna z nejlepších knih o stavu ekonomiky a ekonomie. Popis příčin dnešní vleklé krize/přelomu je velmi přesný a poučný. I když zde je k dispozici i mnoho jiných zdrojů. Závěrečná kratší část o případných způsobech řešení krize a postoupení k odlišnému ekonomickému systému je spíše seznamem nejrůznějších nápadů a ideí z mnoha odlišných myšlenkových zdrojů. I zde autorka prokazuje nemalou znalost problematiky a občas i kriticky popisuje problematické důsledky některých chytlavých nápadů (například garantovaný příjem). Poukazuje to na chaotickou situaci v přístupech k řešení dnešních problémů, které leželi desetiletí bez povšimnutí ve stínu dominující neoliberální doktríny a proto nejsou k dispozici snadno použitelné postupy. To ale samozřejmě není chyba autorky, které patří díky za snahu posunout diskusi zase o kousek dál.
Neuvěřitelně kvalitní
Autorka začíná představením nástrojů, které použila pro analýzu stavu ekonomiky a cest, kterými jsme se do tohoto stavu dostali. Každé tvrzení je podloženo zdrojem, každý termín je postupně objasněn. Ta první část uvádí právě onen "jiný pohled" na příčiny a důsledky.
Druhá, ta inspirativní část, nastiňující možný vývoj, získává díky první části takovou sílu, že nutně musí vést k revizi vlastního postoje čtenáře.
Štítky knihy
politika kapitalismus globalizace společenské vědy ekonomická krize transformace společnosti neoliberalismus totalita hospodářské cykly
Kniha tematicky navazuje na Globalizaci a krizi a de facto rozvíjí její ústřední myšlenky. Žel pro neekonoma je publikace hodně těžkopádná a zhruba v polovině jsem už nadobro zabředl do pohyblivých písků ekonomické terminologie.
Nicméně - pokud budeme věřit autorčině teorii o tom, že žijeme v období zásadního přelomu, po němž následuje buď svobodná a udržitelná společnost, nebo chmurná diktatura, dosti se obávám té druhé varianty.
Palec nahoru také za to, že i když kniha v ČR nemohla kvůli své kontroverzi vyjít, autorka to nevzdala a svěřila ji do rukou našich slovenských bratří.