Premeny čiže Zlatý somár

Premeny čiže Zlatý somár
https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/298000/bmid_premeny-cize-zlaty-somar-Xue-298000.jpg 4 78 78

Obdobie, v ktorom žil Apuleius (II. stor. n. 1. ), je obdobím slávy a vrcholnej moci rímskeho impéria. Provincie bohatnú a ich mestá súťažia nádherou, hospodárskym ruchom aj kultúrnym životom s Rímom. No je to súčasne obdobie, keď sa pomaly už blíži čas kríz, ktoré privedú rímsku ríšu k zániku, a tento stav sa najvýraznejšie odzrkadľuje v literatúre a filozofii. Apuleiov román Premeny čiže Zlatý somár je dielo príznačné pre tieto časy, dielo, ktoré sa nám ako jediné svojho druhu zachovalo v úplnom znení po dnešné dni. Román má v podstate jednoduchý námet: mladý človek z urodzenej rodiny za svojich potuliek uvidí, ako sa jeho hostiteľka-čarodejnica zmení na sovu. Aj on zatúži stať sa vtákom, no omylom sa premení na somára. Aby sa opäť stal človekom, stačí sa najesť ruží, ale najrozličnejšie prekážky mu v tom bránia, musí čakať na novú jar a na pomoc bohyne. Do tohto rámca vplietol Apuleius množstvo poviedok a rozprávok, v ktorých odhaľuje mnohotvárnosť starovekého života, jeho priepastné protiklady a ideové zmätky. Čitateľovi defilujú pred očami postavy všetkých spoločenských vrstiev, záhaľčiví boháči a úžerníci, kupci a zbojníci, ľudia falošní aj verní, záletníci aj klamaní, slovom typy, ktoré zapôsobili na rozvoj európskej literatúry, najmä na Boccaccia a na Moliéra. Medzi množstvom poviedok vyniká poetická a svetoznáma rozprávka Amor a Psyche. Jazyk autorov je svieži a mnohotvárny, plný prekvapujúcich metafor a bohatých epitet. Preklad do slovenčiny priblíži našim čitateľom jedného zo starovekých autorov, ktorí právom patria medzi popredných svetových spisovateľov. Starorímsky básnik Apuleius sa narodil okolo r. 125 n. l. v Madaure v Numídii. Ako väčšina starorímskych autorov má rétorické a filozofické vzdelanie (študoval v Kartágu a Aténach), poznal rozličné mystické kulty, čo našlo odraz aj v jeho diele, veľa cestoval, kým sa napokon usadil v Ríme. Okrem románu Premeny čiže Zlatý somár zachovali sa po ňom aj rétorické diela, ako O Sokratovi, O kozme, O Platónovi a jeho dogme a najmä Obranná reč o mágii, ktorej vďačí za to, že ho oslobodili z obvinenia čarodejníctva. Zomrel okolo r. 180. n. 1.... celý text

Literatura světová Dobrodružné Historické romány
Vydáno: , Tatran (Bratislava)
Originální název:

Metamorphosoon libri


více info...

Přidat komentář

maryzka
04.10.2024 3 z 5

Tato kniha mě nějak nezaujala, jedině snad vypravování o Amor a Psyché, která putuje mnoha knihami. Jedině co z toho si říkám, že je to,, Člověk se ze zvědavosti promění osla, prožije v této podobě mnoho dobrodružství, přesvědčí se o lidské povaze, aby potom zmoudřel a konal pokání.

Set123
21.12.2021

Předestírám, nečetl jsem knihu, ale poslouchal audioknihu, mimochodem skvěle provedenou. A upřímně jsem si to užil. Zlatý osel mne doprovázel mnoho cest vlakem z Brna, takže jsem ho měl, přirozeně, spojeného s dobrou náladou a šťastnou událostí (však jsem opouštěl Brno!).

Ale ne, vážně, Brno je fajn. A Zlatý osel také, nutno podotknout. Jedná se o opravdu velice svěží příběh, který plyne celkem rychle, je vtipný a zajímavý. Zajímavá je celkem moderní struktura, která mi chvílemi až připomínala Denise Diderota a jeho Jakobu Fatalistu. Příběh se neustále přerušoval sekundárními vyprávěními, až si člověk kolikrát myslel (Amor a Psýché byla v tomto, myslím, extrém), že ani menší příběhy nikdy nedojdou konce, natož pak příběh samotného Lucia. Nakonec, a to je hlavní rozdíl oproti Jakubovi, jak dílčí, tak hlavní příběhy došly svému konci.

Buď je má představivost strašně šikovná, nebo je Zlatý osel neskutečným kulturním zdrojem. Opravdu, zdálo se mi, že jak Luciův příběh, tak některé další byly zdrojem nejen hned několika klasických pohádek – hlavně pak germánských – i mnoha klasických děl dob pozdějších. Nešlo mi nemyslet nejen na Sen noci svatojánské (v kontextu tohoto díla čerpání ze Zlatého osla pan profesor Hilský přímo zmiňuje a já nemám důvod mu nevěřit), ale i na Hamleta staršího navštěvujícího Hamleta mladšího. A podobných podobností je v Oslovi opravdu hodně. (Abych byl fér, zpětně dodávám, že se jedná o dost archetypální příběhy a takové většinou nemají počátek, ani konec. Osel je jim jistě dobrým spojovacím bodem, prostě je jich tu hodně, ale patrně ne původním vyprávěním kteréhokoliv z nich.)

Na druhou stranu to není kniha bezchybná. Vedlejší příběhy se v druhé polovině příběhu dost opakují a nejsou výrazně zajímavé, ani originální. Na nepříjemnosti tohoto faktu přidává ještě to, že tyto příběhy mívají obsah vůči ženám poněkud nemilý, což by mi ani tak nevadilo, kdyby nebyl třikrát de facto stejný. (Dodatek po půl roce, už mám za sebou celý ročník římského práva a tak jsem si na dobové zacházení s ženami zvykl. Musely to mít, holky, fakt supr.)

Jinak lze konstatovat, že je to, z důvodu výše zmíněného, čtení opravdu zajímavé a stojí za to, dokonce nese i svého druhu morální ponaučení a já, jakožto čerstvý absolvent prvního semestru římského práva jsem si několik narážek strašně užil. (Ať už se jedná o narážku na „samotný zákon Iuliův!“ (což je, abych dovysvětlil, patrně narážka na slavné zákony lex Iulia et Papia Poppaea, kterými se, patrně Octavianus Augustus Caesar, snažil obnovit bývalou slávu institutu manželství, což dělal například krácením dědického podílu nesezdaných), nebo to, že Jupiter pohrozil peněžitou pokutou deseti tisíců stříbrných těm bohům, kteří by se nedostavili na zasedání nebeské sněmovny, načež samozřejmě všichni bohové neomylně na čas přiletí, nebo vrchol v prohlášení Jova, že Amor a Psýché uzavřou rovný sňatek vyhovující občanskému právu.)


Tony86
20.10.2020 3 z 5

Po vzrušujících bojích lásky s kouzelnou Fotis se Luciovi obrátí život naruby a jsa trýzněn svými majiteli mu jde mnohdy i o život a co hůř, jednou i o mužství a to už spíš chce ze skály skočit sám, umřel by "alespoň celý". :D Na mnoha místech mě příběh rozesmál, archaická čeština je výborná. Jen ta poslední kapitola...

Ventimiglia
12.11.2017 4 z 5

Velké překvapení (v pozitivním smyslu). Šťavnaté, zábavné, nadčasové.

Katela
13.10.2014 4 z 5

Erotika, erotika, proč se nás tak mocně týká? Ne, vážně se mi líbilo, jak kulantně byl popsán koitus osla se člověkem...

Skjaninka
08.06.2013 4 z 5

Príbeh Luciusa, doplnený množstvom historiek vypočutých cestou, na ktorú sa dostane vďaka neštastnému kúzlu, ktoré ho premení na škaredého osla. Pekné, múdre, poučné, ale zakončenie tak úžasnej knihy ma sklamalo. Záver som čakala úplne iný, nie tak nudný a nezaujímavý.

alper
08.04.2013

jeden z mála zachovaných románů antiky

aychend
10.08.2011 5 z 5

Celá knížka byla super a konec nudnýýýýýýýý. :-(