Přepište dějiny
Martin Groman , Michal Stehlík
Kniha vychází z podcastu Martina Gromana a Michala Stehlíka Přepište dějiny, který vznikl v listopadu 2020. Věnuje se dějinám ve veřejném prostoru, médiích i výrocích politiků a dalších veřejně vystupujících osob i osobností. Zdá se, že málokdo je uchráněn divokých paralel a přirovnání, která často minou svou reálnou historickou předlohu. Toho všeho se pak s chutí a vervou chytají právě přepisovači dějin, kteří dnes masivně využívají sociální sítě i své případné politické nebo jinak společensky významné postavení, aby dějiny zapojili do své aktuální strategie. Chcete se zviditelnit jako kritik Evropské unie, přirovnejte ji k Třetí říši. Chcete oslovit nacionální strunu v českých voličích, strašte Sudeťáky a jejich touhou po starém majetku. Přepište dějiny rozebírá jednu takovou vyšinutou paralelu za druhou a s vhledem do historických dějů ukazuje, jak často je skutečná minulost daleko od mnoha dnešních pokřivených aktualizací. Dokumentarista a dramaturg Dan Moravec o podcastu Martina Gromana a Michala Stehlíka napsal: „Podcast Přepište dějiny je svým způsobem veřejnoprávní formát – moderní, a zároveň tradiční. Tohle se oběma pánům povedlo skloubit a propojit a tím povýšit na novou kvalitu. Moc mě zajímá, jestli jim nedojde dech, protože propojení toho, co žijeme, s minulostí je nejen zákonité, ale i nutné. K pochopení. A je-li souputníkem pochopení inteligentní zábava, palec nahoru.“ Podcast Přepište dějiny získal v soutěži Podcast roku 2020 první místo v kategorii Objev roku. Rádi bychom věřili, že i na vás tu v jeho knižní, rozšířené podobě čeká nemálo objevů, i když u témat a motivů, které přece tak dobře známe ze školy.... celý text
Přidat komentář
Jsem nadšený posluchač podcastu.
Je těžké, možná téměř nemožné, oddělit knihu od podcastu.
Podcast je dialog dvou duchaplných mužů, kteří se vyznají ve svém oboru, vyberou si téma z moderních českých dějin a vrhnou se na něj. A právě jejich souhra, přesně uměřená ironie, bezprostřednost a schopnost okamžitě reagovat na kolegu, jsou důvody proč podcast válcuje knihu. Tohle kniha nikdy umět nebude.
Ale to vůbec neznamená, že kniha je špatná. Stejné myšlenky, které zazní v podcastu, jsou i v knize, jen jaksi učesanější, sterilnější, bez emocí, více "knižní". Prostě z dialogu se stává něco jako úvaha. Nebo dialog přepsaný do formy úvahy.
Ale i kniha má zbraně, které podcast nemá. Zaprvé, kapitoly jsou organizované do tematických celků, takže neskáčete z tématu na téma jako v podcastu. A navíc za každou kapitolou je doporučený seznam četby k diskutovanému tématu. A když mi pánové Stehlík a Groman něco doporučí, kdo jsem já, abych to zpochybňoval, že? Takže jsem prodloužil platnost průkazky do knihovny a opsal si mnoho titulů do seznamu knih, co se chystám se přečíst. Snad aspoň jednu z nich dám.
Po nespočetném vybízení v podcastu Přepište dějiny, že lze tvorbu tandemu Groman/Stehlík konzumovat dokonce i v knižní podobě, jsem před pár dny kapituloval a po této knize konečně sáhl.
Velice mě bavilo číst, jak se jisté historické události, období či postavy, promítají do dnešního chápání veřejnosti a politického zneužívání. Zároveň musím doplnit, že u některých kapitolek jsem si osvěžil paměť, a v několika případech dokonce i zjistil, že jsem to či to chápal bez potřebných souvislostí... a o mnohém, to se přiznám, jsem se dozvěděl vůbec poprvé.
Ačkoliv jsem od knihy čekal něco trošku jiného, přepisování dějin hrálo v celkovém obsahu knížky důležitou roli. A vzhledem k tomu, že minulost každý z nás nějak vnímá, ať už osobní, tak tu společenskou, je důležité si připomínat, jak nebezpečné a všudypřítomné zneužívání dějin v dnešní době je. Proto, až se někdo z politiků zase bude vyjadřovat o TGM, Pražském jaru či Mnichovské dohodě, budu velice rád sledovat, jaká moudra budou padat na stůl.
I tak ovšem musím říci, že pány raději budu spíše poslouchat než číst. Podcast je naprosto špičkový.
Přestože podcast Přepište dějiny poslouchám rád, knižní podoba ukázala, že zase tolik obsahu v něm není (ale do knihy se nevešlo všechno). Je to taková moderní literatura - barevné lesklé stránky (mnoho z nich prázdných), fotky, minimum textu, zjednodušená forma, aby to dnešní čtenáři zvládli. U žádného tématu se dlouho nezdržíme, nebojte se, skáče se z jednoho na druhé velmi rychle...
Přesně jak tu někdo uvádí "stručné, snadno vstřebatelné". Tedy pokud vám toto stačí, třeba se bude líbit.
Měl jsem knihu z knihovny, nechtělo se mi do ní po prvním dojmu a nakonec jsem ji přečetl poslední den lhůty asi za hodinku...
Je to slátanina. Tohle přeskakování od jednoho tématu ke druhému možná funguje v rámci podcastu, ale ne jako kniha. Je to plné subjektivních výkřiků a násilně pospojovaných současných výroků s polovičatým výkladem minulosti. Ještě že jsem tu knihu dostal zadarmo od jednoho nejmenovaného prodejce jako e-book. Jinak bych litoval vyhozených peněz.
Potvrzen výrok barona Ludwiga Úvalského von Úvaly u Prahy, že "český národ je prosíravý". (Cimrmani - Afrika)
O M. Stehlíkovi jsem se dozvěděl díky sérii rozhovorů s Petrem Horkým. Myslím, že od té doby začal být více vidět na veřejnosti (chápej na internetu). Od té doby jsem sledoval téměř každý rozhovor, přednášku s ním. Velmi se mi líbí, jak dokáže poutavě vyprávět o českých? dějinách. Proto když jsem objevil, že podcast je vydán i knižně, s chutí jsem se pustil do četby.
Doporučuji!
Také jsem nejprve poslouchala podcast, upozornil mě na něj syn. Na začátku mi trvalo, než jsem si zvykla, že nad knihou musím více přemýšlet - myslím, že všeobecně je audioformát jaksi "lehčí" žánr... Ale dostala jsem se do toho a dozvěděla se spoustu zajímavých věci z naší, především novodobé, historie. Kolikrát jsem zjistila, že jsem i já žila v omylu... Těším se na druhý díl.
V kontextu toho, že jsem jen pár dní před touto knihou četla knihu Markéty Lukáškové "Co vás v dějáku neučili", je tahle kniha o pár levelů výš - hlavně z toho důvodů, že nejen popisuje jevy, ale především se je snaží dávat do kontextu a hledá souvislosti, podporuje kritické myšlení a edukuje. Za mě obrovské plus a hned po novém roce se pouštím do dílu druhého.
A kdo ví, třeba si jednou ten podcast i pustím.
Kniha od autorů stejnojmenného podcastu rozebírá různé nesmyslné historické paralely, které většinou využívají různé pofidérní politické skupiny pro své nekalé manipulace. Je skvělé, že podcast i kniha jsou vedeny populárně, ale zároveň se nešetří podloženými fakty. Bohužel ke čtenářům, kteří by tyto informace potřebovali nejvíce, se tato kniha asi nedostane.
Tenhle podcast miluju a kniha je takové milé rozšíření. S podcastem se částečně překrývá, nejde vzhledem k omezenému prostoru do takové hloubky, ale zase je vše uceleně pěkně na jednom místě. Za nejpřínosnější (na podcastu i knize) vnímám především to, jak autoři velice přesvědčivě kritizují a vysvětlují, jak především politici a další populisti překrucují a zneužívají dějiny.
Podcast, který je předlohou pro knihu, jsem objevil poměrně pozdě, takže zjištění, že k němu existuje i stejnojmenná kniha mě obzvláště potěšilo. Jak dílo hodnotit? S ohledem na téma podcastu, teď i knihy lze říct, že se v jednotlivých tematicky zaměřených částech knížky v rámci jednotlivých kapitolek podíváme na řadu momentů a událostí, které si z dějepisu pamatujeme "nějak", ale dvojice autorů nám ukáže, že to ve skutečnosti bylo více či méně "nějak jinak". Nelze než doporučit a knihu by si měli přečíst nejen lidé se zájmem o naše dějiny, ale ještě spíše ti, kteří v dějinách lehce plavou.
Podobne ako vo svojich podcastoch sa od autorov dozvieme to, ako sa da historia rozne vylozit, tak aby sa to najlepsie hodilo v danej situacii a bolo to popularne. Napisane velmi dobre a hlavne zabavne.
Za mě osobně průměrná (průměrně dobrá) kniha, která provází čtenáře moderními dějinami Československa. Přestože základní pohled autorů na to, že si za většinu "národních katastrof" můžeme z části sami, souhlasím, přece jenom mi přijdou některé pasáže zjednodušené (covid, 2. světová válka).
Podcast obou pánů mám rád, s velkou dávkou ironie a s nadhledem komentované moderní dějiny (někdy popisované velmi, velmi podrobně) mě baví.
A kniha se některým v podcastu probíraným tématům věnuje, a musím říct, že jsem tomu rád - přece jen si ze čtení dokážu vzít víc, než z poslechu, když se k některým věcem můžu vrátit, pozastavit se nad nimi a zamyslet, nebo prostě jen přestat na chvíli číst a vyhledat si další informace.
Velmi cením odkazy na literaturu k jednotlivým tématům, některé doporučované knihy už přečtené mám a seznam "to read" se mi rozrostl o další tituly.
Spíše než o ucelený výklad jde o črty k různým historickým tématům. Knihu vnímám jako rozcestník, který má čtenáře přimět promýšlet zdeformovaný výklad českých dějin a nasměrovat k dalším pramenům.
Podcast je skvělý, těším se na něj každou středu. Kniha je pro mě nejen jakýmsi zdrojem dějepisu a úkolníčkem naší historie (většinou jsem u všech kapitol něco dohledával..), ale i nadějí. Nadějí, že naše dějiny mohou být použity i smysluplně a vést k zamyšlení a otázkám, ne velkohubému žvanění alà Okamura, Landa, Zahradil, Foldyna, Zeman ...
Kniha je velmi dobře napsaná, kapitoly na sebe navazují, doplňují se. Velmi mě potěšil seznam doporučené literatury ke každé kapitole, či k její části. Přiznávám se, že jsem věrná posluchačka podcastu Přepište dějiny. Pevně věřím v další díl knihy, materiálu mají pánové požehnaně a naši politici jim v tom pomáhají.
Můj oblíbený historický podcast v knižní podobě. Knihu jsem četla po částech a prokládala jsem jí čtení beletrie, takže jsem s ní dohromady strávila asi měsíc.
Některé kapitoly mě neuvěřitelně bavily, jindy jsem byla trochu ztracená. Hodně záleží na tom, jestli máte o daném tématu alespoň nějaké povědomí nebo v něm trochu tápete. Všechno je to o souvislostech. Naštěstí autoři na konci každé kapitoly nabízí seznam literatury k dalšímu čtení, takže pokud v nějakém tématu vyloženě plavete, víte, kde hledat pomoc.
Jsem ráda, že jsem knihu četla pomalu a po částech, číst ji celou na jeden zátah by mně tolik nebavilo. Těším se na další díl!