Přes krvavé řeky

Přes krvavé řeky
https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/37860/pres-krvave-reky-37860.jpg 4 27 27

Podtitul: československý východní odboj bez cenzury a legend Poměrně objektivní pohled na účast českých a slovenských vojáků, bojovníků za svobodu naší republiky, v bojích na východní frontě během 2. světové války.

Přidat komentář

Wereden
02.12.2024 2 z 5

Za mě zvláštní kombinace faktografie a vzpomínek. Celé je to napsáno navíc ne moc záživně. Chvílemi jsem se i nudil.

OlafSveinsson
06.06.2023 5 z 5

Rozhodně kniha, kterou můžu doporučit zájemcům o osudy československých vojáků na východní frontě. Pro historika, který vydával knihy už za socialismu je určitě těžké se přeorientovat z absolutně nekritického pohledu na komunisty, nicméně myslím, že autor to zvládnul se ctí. V knize nabízí spoustu pohledů na hrdinný boj na frontě, ale i na stejně tvrdé boje i v zákulisí, tak aby koneční vítězové byli jen a jen komunisté.


jan.para
28.11.2021 5 z 5

První část z několika knih, ve kterých Karel Richter velmi podrobně popisuje náš odboj na východě.

jadran
06.03.2021 5 z 5

Oba dva díly téhle knihy jsou skvělé, beru i připomínku tomska stran citace Suvorova, ale je vidět že autor, vojenský historik z doby před listopadem 1989 toho věděl dost, orientoval se v dané problematice perfektně - akorát nesměl s propagandistických důvodů psát vše, k čemu se dopracoval. To by bylo za komunistů politicky NEKOREKTNÍ.

Lidé bojující na východě pod Svobodu a později Klapálkem byli stejní hrdinové, jako stíhači nad Anglií, které "komunistický" režim všemožně dehonestoval v době normalizace, ale málokdo si uvědomuje, že oni "východní" vojáci (u důstojníků se to dokonce prolínalo, Klapálek velel naší jednotce u Tobrúku, aby později převzal velení celého armádního sboru na Slovensku) se stali v padesátých letech zrovna tak objektem represí, jako jejich kolegové ze Západu, i třeba jako interbrigadisté.

Po roce 1989 se přece jenom objevily články, filmy a knih, které se objektivně snažily a snaží bez přikrášlování, ale i zesměšňování nebo oné již zmíněné dehonestace ukázat ony vojenské akce, jak skutečně byly. Richter ukazuje i působení oněch komunistů včetně neblaze proslulého Reicina, ale především nás seznamuje s tím, co je každému soudnému člověku zřejmé - že vlastenectví většiny oněch vojáků jednotek na východní frontě bylo stejné, jako těch na Západě, stejné bylo jejich odhodlání, ale i slabosti a především - trpěli a umírali všichni úplně stejně. Za války, ale dost často i po ní...a lidé, pro které najednou dneska existují jenom hrdinní letci v Anglii a ti na východě byli podle nich jenom podvodníci a komunisti svými postoji ukazují, jak se na nich ono komunistické myšlení a mentalita podepsala, jak se jim hluboko vryla pod kůži a podle všeho se odtamtud nikdy nedostane.

P.S. No a uplynula dvě desetiletí a ona poznámka stran citace Suvorova o přípravě Stalina na útok do Evropy se díky řadě nově publikovaných skutečností a pokroku v historickém bádání potvrdila. Proč měl SSSR v roce 1938 tolik tanků, jako ostatní země dohromady a proč měl nejvíc vojenských letadel nebo děl než Německo s Anglií a Francií dohromady? Stalin předpokládal, že válka na západě bude probíhat mnohem déle a pustí Němcům, ale i Britům s Francouzi mnohem víc žilou. Pak zasáhne Rudá armáda, aby prapor revoluce donesla až do Paříže. Území zabraná na podzim 1939 a na jaře 1940 tvořila v představách Stalina pouze předpolí pro rozvinutí útoku na západ. Proto zde nebyla žádná velká opevnění ani ostatní obranná zařízení. Důsledek debaklu v létě a na podzim 1941 byl dán mimo ostatní faktory i tím, že Rudá armáda s útokem Němců nepočítala a vůbec se na něj nepřipravovala. Připravovala se naopak na vlastní útočnou operaci. Takže onen Suvorov měl v tomhle pravdu a jestliže ho K. Richter cituje, asi už před tím čtvrtstoletím věděl proč...

Pan_Skala
18.04.2020 2 z 5

Na jednu stranu jsem rád, že je tu konečně kniha o východním odboji, ale na druhou stranu to, že se jedná o revidované a doplněné vydání knize hrozně ubližuje. Pan autor je jistě odborník, ale na jeho stylu psaní je hrozně znát komunistická historiografie s jejím názvoslovím. Což bohužel u mne vyvolalo dojmy, kdy popisované bojové události jsem četl až místy s odporem. Bohužel je v nich cítit ten styl popisování boje s pohledu komunistů, kdy bojujeme proti spoustě hitlerovcům (za tento výraz bych vraždil) či umírající s hrdinskými slovy o vlasti. Tohle je pro mne ta špatná stránka knihy. Dobrá strana knihy jsou popsány ti situaci, kdy komunisti pomalinku prosazovali svůj vliv do vojenské jednotky a zároveň ukázkové popisy jak "spojenec" SSSR se tvářil jak vehementně pomáhá a ve skutečnosti šel jenom za tím svým.

Tak nějak z důvodu těchto protichůdných pocitů z celé knihy musím hodnotit podprůměrně a upřímně ačkoliv mám další díl (Apokalypsa v Karpatech) tak nevím jestli se mi vůbec někdy bude chtít ho číst, když mám oprávněný strach, že opět narazím na něco takhle rozporuplného.

hoesch
11.01.2020 5 z 5

Velmi dobře napsané. Východní odboj si zaslouží pevné místo v našich dějinách.

tomsk
20.04.2019 4 z 5

Knížka, která stojí za přečtení... Například až zde, jsem se dozvěděl o paraskupinách, které byly z SSSR vyslány v roce 1941 do Protektorátu a myslím, že by stálo za to popsat jejich osudy podrobněji.... Na druhou stranu mi vadila autorova citace Suvorova (str. 120) o plánech Rudé armády předejít Hitlera v vtrhnout do Evropy... myslím si, že to je jen konstrukce, které soudný člověk nemůže věřit s ohledem na rychlost postupu Němců, téměř absolutní zmatek Rudé armády na počátku války....

Akula
15.02.2019 5 z 5

Východní odboj byl nejdříve heroizován, po roce 1989 zatracován. Málokteré historické události s sebou nesly propagandistické pozlátko tak jako působení Československého vojska na východní frontě. O tom jak to bylo doopravdy bez cenzury a legend, jak zní podtitul knihy si můžete přečíst právě zde. Přitom boj našich vojáků na východní frontě, jejich touha a odhodlání osvobodit svou Vlast od okupantů žádné pozlátko nepotřebuje. I zde naši vojáci uspěli se ctí. Bohužel už zde byl znát stín nastupujícího režimu a mocenské zájmy Sovětského Svazu tomu velmi napomáhaly. Kniha parádně čtivá od začátku do konce.

rlupinek
04.02.2019 4 z 5

Myslím, že se jedná o velmi poučnou knihu, zejména pokud se jedná o úloze Sovětského svazu ve 2. světové válce a osvobozování Evropy. Místy opravdu smutné čtení...

MMacicekk
13.12.2017 4 z 5

Jelikož se jedná o literaturu faktu, kterou navíc napsal erudovaný člověk, nemám pochyby o pravdivosti a autentičnosti této publikace. Informace v knize obsažené byly pro mě novinkou ve všech směrech, neboť jsem se o československý východní odboj nikdy blíže nezajímala, což dnes považuji za chybu. Pokud se zajímáte o druhou světovou válku a zároveň byste se rádi dozvěděli víc o českých a slovenských dějinách, které napsal sám život, neváhejte a tuto publikaci si nenechte ujít.

vitavita
10.03.2012 5 z 5

Podtitulek knihy vystihuje obsah: československý východní odboj bez cenzury a legend.