Přes ploty: Neodstraněná pošta
Fedor Gál
Přes ploty je velmi nezvyklá kniha dialogů. Jejími autory jsou dva lidé, kteří jsou od sebe vzdáleni tak, jak jen je možné si to v dnešní době a společnosti představit. Fedor Gál (nar. 1945), ikona slovenských i českých občanských aktivit, sociolog, politik, publicista, dokumentarista. Bezmála před deseti lety jej emailovou poštou oslovil mladý slovenský národní socialista Matěj (z mnoha důvodů si přeje zůstat v anonymitě). A začal dialog, který doslova a do písmene naplňuje to, co Fedor Gál už dlouho vytýká do záhlaví svých klíčových úvah: možnosti a meze dialogu. Dodat lze snad jen to, že zde jsou možnosti skoro bezbřehé a meze hodně prostupné…... celý text
Literatura slovenská Biografie a memoáry
Vydáno: 2017 , Větrné mlýnyOriginální název:
Cez ploty, 2016
více info...
Přidat komentář
Celé je to ve stylu „Zeptej se, na co chceš; já, na co chci, odpovím“. Některá, dle mého, důležitá témata, která nadhazuje Matej, zůstanou zcela bez odezvy. Pro mě docela zklamání.
Těžko hodnotit dialog dvou lidí. K přečtení mě inspirovala inscenace Slováckého divadla. Myslela že knížka na mě bude mít podobný účinek, ale bohužel. Ale do divadla si na to určitě zajděte
Čtenář se po dočtení knihy musí nutně tázat: Co motivovalo Fedora Gála, aby korespondenci vydal knižně (kdybych byl antisemita, řeknu, že zisk)? Proč se Gál vůbec nepokusil bojovat na Matějově půlce hřiště a proč nechal řadu čtenářsky zajímavých témat, která Matěj nadhodil, bez odezvy? A konečně: proč Gál nepolemizoval s očividnými rozpory, které se v Matějových e-mailech objevily?
Zajímavý je například kontrast sociálně spravedlivé společnosti, po které volá Matěj a vyhroceného individualismu, jímž by podle něj měl disponovat správný nacionální socialista. Mohou si být lidé zároveň rovni a zároveň fungovat ve společnosti založené na soupeření? Pozoruhodný je rovněž Matějův soucit s chudými Romy, kteří jsou podle něj obětí systému, což mu zároveň nebrání být součástí hnutí, které romské etnikum programově nenávidí. A do třetice – každému čtenáři musí vrtat hlavou, jak by intelektuál a knihomol Matěj přežil ve společnosti založené na kultu síly, která by intelektuály již apriorně považovala za potenciální hrozbu.
Dojem z knihy je tedy rozpačitý; defenziva Fedora Gála byla buď programová a měla být prostředkem k prolomení bariér, anebo se zkrátka ukázalo, že liberální utopii čtvrt století po listopadovém převratu již neobhájí ani její hlavní protagonisté.
No, nechala jsem se nalákat úryvky na webu a výsledek nic moc. Idea není špatná, jenže Matej je prostě jenom další frustrovaný nácek, kterému zlý systém ubližuje. Sice má leccos přečteno, ale tu svoji omezenou tupost prostě nezapře, připadala jsem si jak v libovolné diskuzi na internetu. Fedor Gál tomu taky moc nepřidal, na spoustu Matejových otázek vůbec neodpověděl. Dočetla jsem jenom z povinnosti, celkově nemám pocit, že by mi to něco dalo.
Autorovy další knížky
2000 | Trojí svědectví |
1994 | Násilí |
2017 | Přes ploty: Neodstraněná pošta |
2012 | Několik dnů |
1998 | O jinakosti |
Krásna a strašne potrebná knižka. Obaja protagonisti sú úžasní a už len za to ako mali odvahu sa takto baviť si ich vážim.
Na druhú stranu je naozaj trochu škoda, že Gál na Matejove otázky veľmi neodpovedá.
Matej sám je famózna postava v ktorej sa kdekto bude vidieť. Typický výtvor dnešnej doby. Je sčítaný, prehliadol systém a uvažuje naozaj sám za seba. A kladie neraz veľmi správne a odôvodnené otázky.