Příběhy, pověsti a pohádky paní Hudby
Anna Hostomská
Příběhy, pověsti a pohádky z nejslavnějších oper i baletů – včetně stručných medailonků autorů hudby a přehledů nejznámějších písní, árií a sborů –, poutavě, podrobně a souvisle převyprávěných zkušenou popularizátorkou, jsou v posledních desetiletích s velkým úspěchem vydávány stále znovu. Čtenáři se zde setkají i s vylíčením prostředí a tvářnosti osob, jež přispěje k lepšímu pochopení děje příslušného díla. Kniha tak usnadní vstup do kouzelného světa opery či baletu, ale dá se číst i jako soubor příběhů, které inspirovaly významné skladatele k vytvoření vrcholných děl. Vydání páté.... celý text
Přidat komentář
Tuhle knížku mi můj tatínek předčítal před spaním jako pohádky. A v koupelně při holení zpíval svým krásným sytým hlasem árie vodníka, nebo Kecala a kupodivu se při tom nikdy neřízl :-) Dveře do světa opery mi tak nenásilně otevřel dokořán.
Četla jsem v dětství. Rodiče nás na některé opery brali do Prahy.V knize jsem se seznámila s obsahem a lépe jsem vnímala děj. Průvodce světem opery pro děti a seznámení se skladateli. Svým obsahem stále aktuální.
Kniha poutavým způsobem přibližuje dětem i dospělým svět opery. I když do divadla bych na operu nikdy nešla, tuto knihu jsem si přečetla se zájmem.
Další kniha mého dětství, která obývá i naši knihovnu. Ač hudbu (i tu klasickou) miluji, hudebku jako školní předmět jsem zas tak nemusela. Tahle knížka, kterou jsem jako dítě dostala, mě ale moc bavila a řadu děl a údajů o skladatelích jsem si pamatovala právě díky ní. Tudíž plným právem pět hvězdiček. :)
Jsem asi kulturní barbar,ale tahle knížka o operách se mi moc líbila určitě si jí přečtu znovu
byla pro mě předstupněm k Opeře, kterou paní Hostomská psala pro dospělé a z níž je tenhle výtah pro děti; knížku jsem měla moc ráda;
Oblíbená knížka z dětství, četla jsem příběhy jako pohádky a získala jsem povědomí o operách.
Četla jsem v průběhu dětství. S touto knihou (a dalšími knihami o hudbě), spolu s dalším hudebním vzděláním šla ruku v ruce i vzrůstající láska ke klasické hudbě. Můj život bez klasické hudby by byl o moc chudší.
Pokud máte záměr vychovat z vašeho dítěte něco víc než jen konzumenta povrchního umění, zkuste mu pomocí této knihy přiblížit kouzelný svět operních příběhů. No a pak si spolu pusťte třeba nějakou operu na CD, nebo, ještě lépe, navštivte nějaké operní divadlo. A třeba se vám váš potomek zamiluje na celý život, jako se to stalo i mně osobně.
Když jsem byla na základní škole tak jsme tam měli divadelní kroužek, občas jsme jezdili na opery, takže díky této knize jsem měla přehled o obsahu oper.
Štítky knihy
pro děti hudba opery a operety libreta převyprávění, literární adaptace hudební skladatelé
Část díla
- Aida 1959
- Blaník 1959
- Bludný Holanďan 1959
- Boris Godunov 1959
- Bouře 1959
Autorovy další knížky
1982 | Příběhy, pověsti a pohádky paní Hudby |
1956 | Opera: průvodce operní tvorbou |
1993 | Průvodce operní tvorbou |
1960 | Kouzelný svět. Vyprávění o světové opeře |
1967 | Labyrint hudby, ráj srdce |
Knihu jsem objevil v jedné chalupě na kotárech a majitele byli tak velkorysí, že mi ji věnovali. Jednalo se o vydání z roku 1989 a tedy z konce socializmu, kdy paní autorka (patrně) musela udělat jisté úlitby režimu… Na druhé straně se již už nesměle objevovala informace o náboženských kořenech J. B. Foerstera… Každopádně mě knížka mile uvedla do toho, o čem v libretech oper šlo. Kdyby paní učitelky hudební výchovy na základních školách měli podobné nadšení jako paní autorka, bylo by to príma! Ale jsem realistou, takže asi o moc víc dětí by k tomuto žánru neinklinovalo... Určitě si musí dnešní mládež projít jmény jako Ed Sheeran,… a to je asi dobře… ...i když jim nezávidím...:-)
V souvislosti s touto knihou musím vyzdvihnout práci Jana Jiráně a Ypsilonky za jejich vklad při přiblížení operních děl!