Příběhy, pověsti a pohádky paní Hudby
Anna Hostomská
Průvodce operní tvorbou vybraných děl, zpracovaný pro děti, vypráví obsahy oper jako samostatné příběhy. Doplněno medailonky tvůrců. Vydání první.
Přidat komentář
Tuhle knížku mi můj tatínek předčítal před spaním jako pohádky. A v koupelně při holení zpíval svým krásným sytým hlasem árie vodníka, nebo Kecala a kupodivu se při tom nikdy neřízl :-) Dveře do světa opery mi tak nenásilně otevřel dokořán.
Četla jsem v dětství. Rodiče nás na některé opery brali do Prahy.V knize jsem se seznámila s obsahem a lépe jsem vnímala děj. Průvodce světem opery pro děti a seznámení se skladateli. Svým obsahem stále aktuální.
Kniha poutavým způsobem přibližuje dětem i dospělým svět opery. I když do divadla bych na operu nikdy nešla, tuto knihu jsem si přečetla se zájmem.
Další kniha mého dětství, která obývá i naši knihovnu. Ač hudbu (i tu klasickou) miluji, hudebku jako školní předmět jsem zas tak nemusela. Tahle knížka, kterou jsem jako dítě dostala, mě ale moc bavila a řadu děl a údajů o skladatelích jsem si pamatovala právě díky ní. Tudíž plným právem pět hvězdiček. :)
Jsem asi kulturní barbar,ale tahle knížka o operách se mi moc líbila určitě si jí přečtu znovu
byla pro mě předstupněm k Opeře, kterou paní Hostomská psala pro dospělé a z níž je tenhle výtah pro děti; knížku jsem měla moc ráda;
Oblíbená knížka z dětství, četla jsem příběhy jako pohádky a získala jsem povědomí o operách.
Četla jsem v průběhu dětství. S touto knihou (a dalšími knihami o hudbě), spolu s dalším hudebním vzděláním šla ruku v ruce i vzrůstající láska ke klasické hudbě. Můj život bez klasické hudby by byl o moc chudší.
Pokud máte záměr vychovat z vašeho dítěte něco víc než jen konzumenta povrchního umění, zkuste mu pomocí této knihy přiblížit kouzelný svět operních příběhů. No a pak si spolu pusťte třeba nějakou operu na CD, nebo, ještě lépe, navštivte nějaké operní divadlo. A třeba se vám váš potomek zamiluje na celý život, jako se to stalo i mně osobně.
Když jsem byla na základní škole tak jsme tam měli divadelní kroužek, občas jsme jezdili na opery, takže díky této knize jsem měla přehled o obsahu oper.
Štítky knihy
pro děti hudba opery a operety libreta převyprávění, literární adaptace hudební skladateléČást díla
Aida
1959
Blaník
1959
Bludný Holanďan
1959
Boris Godunov
1959
Bouře
1959
Autorovy další knížky
1982 | Příběhy, pověsti a pohádky paní Hudby |
1956 | Opera: průvodce operní tvorbou |
1993 | Průvodce operní tvorbou |
1960 | Kouzelný svět. Vyprávění o světové opeře |
1967 | Labyrint hudby, ráj srdce |
Knihu jsem objevil v jedné chalupě na kotárech a majitele byli tak velkorysí, že mi ji věnovali. Jednalo se o vydání z roku 1989 a tedy z konce socializmu, kdy paní autorka (patrně) musela udělat jisté úlitby režimu… Na druhé straně se již už nesměle objevovala informace o náboženských kořenech J. B. Foerstera… Každopádně mě knížka mile uvedla do toho, o čem v libretech oper šlo. Kdyby paní učitelky hudební výchovy na základních školách měli podobné nadšení jako paní autorka, bylo by to príma! Ale jsem realistou, takže asi o moc víc dětí by k tomuto žánru neinklinovalo... Určitě si musí dnešní mládež projít jmény jako Ed Sheeran,… a to je asi dobře… ...i když jim nezávidím...:-)
V souvislosti s touto knihou musím vyzdvihnout práci Jana Jiráně a Ypsilonky za jejich vklad při přiblížení operních děl!