Štúdia v krvavočervenom / Podpis štyroch
Arthur Conan Doyle
Příběhy Sherlocka Holmese / Sherlock Holmes série
1. díl >
Novelou Štúdia v krvavočervenom sa začínajú dobrodružstvá najslávnejšej detektívnej dvojice všetkých čias, Sherlocka Holmesa a doktora Watsona. Doktor Watson si po návrate z aktívnej vojenskej služby hľadá byt. Sherlock Holmes zase hľadá spolubývajúceho. Dohoda uzavretá medzi mužmi sa zdá byť obojstranne výhodná. No ak si doktor Watson myslel, že život na Baker Street 221B bude plynúť pokojne a hladko, mýlil sa. Netreba ho však ľutovať. Veď vďaka jeho zápiskom sa môžeme nechať zatiahnuť do vyšetrovania nevysvetliteľných vrážd a následne, v príbehu Podpis štyroch, do prípadu nezvestného dôstojníka. Čitateľovi sa črtajú príjemné vyhliadky na ďalšie záhady, jeden stratený poklad a jeden poklad nájdený. Nakoniec sa doktor Watson môže pokladať za šťastlivca. Týmto zväzkom otvárame nové vydanie holmesovskej ságy, ktorá sa pýši zaujímavým dizajnom a brilantnými ilustráciami pre potechu každého milovníka kníh a obdivovateľov Sherlocka Holmesa obzvlášť.... celý text
Literatura světová Detektivky, krimi
Vydáno: 2016 , SnowMouseOriginální název:
Study in Scarlet / The Sign of Four, 1887
více info...
Přidat komentář
Vynikajúci začiatok tejto nehynúcej klasiky. Som rád, že aj slovenský čitateľ si môže prečítať všetky Doyleove detektívne diela v poradí aj s peknými ilustráciami.
Kdysi jsem četla Sherlocka Holmese na posezení a úplně to prožívala. Doteď je Sherlock jedna z mých nejoblíbenějších (nejen) literárních postav vůbec. Ale jelikož jsem to četla už hodně dávno, tak jsem zjistila, že si u řady příběhů už moc nepamatuju, jak to ten Doyle vlastně přesně napsal. Rozhodla jsem se pustit se do audioknih a začala jsem logicky u Studie v šarlatové a Podpisu čtyř.
Výborně vystavěné, svižné, napínavé, zápletky super, ještě lepší to vysvětlení, výborný způsob rozluštění a Sherlock jako postava je naprosto jedinečný svéráz, miluju ho. Baví mne, jak je to psané z pohledu Dr. Watsona, který je Sherlockovým protikladem, takže čtenář může pozorovat ty rozdíly.
Baví mne, jak je tu u těchto příběhů obsažen i jakýsi příběh na pozadí, který dovysvětluje ty hlavní krimi zápletky, které Sherlock vyšetřuje.
Vracet se k tomu budu určitě znova a i v tištěné podobě samozřejmě. Člověk už po tom opakovaném čtení ani nehledá pachatele, protože je zná, ale spíše se vrací kvůli tomu prostředí, postavám a pocitu, že se s těmi postavami prostě cítí nějak dobře, no. A to já v případě Sherlocka a Johna prostě mám.
Sherlock je neuvěřitelný fenomén a tímhle to všechno začalo. Takže to má pro mne i sentimentální hodnotu - právě proto, že tohle je vlastně začátek všeho.
Přiznávám, že Podpis čtyř moc nemusím, zato Studie v šarlatové je prostě skvělá. Ale obojí dohromady dává skvělé čtení.
Klasika, ktorá nesklame. Prvá časť tejto série obsahuje dva romány - Štúdia v krvavočervenom, kde sa prvý krát stretnú Sherlock s doktorom Watsonom a Podpis štyroch. Napínavé a tiež aj zábavné detektívne príbehy. Navyše nové vydanie s krásnou obálkou a ilustráciami. Celá séria v novom vydaní sa bude krásne vynímať v mojej knižnici:-)
Úvodní dva romány o Sherlocku Holmesovi mně objasnily jak se setkal nejslavnější detektiv 19. stolení s lékařem Watsonem, jakých metod Holmes používal, co vše znal a jak lehce, někdy i s problémy, lze vyřešit zapeklité případy. Pěkný autorův styl, prostředí starého Londýna a i života tehdejších obyvatel - to vše mne zaujalo.
Po Psu Baskervillském byly Studie v šarlatové a Podpis čtyř mým teprve druhým (potažmo třetím) setkáním s Sherlockem Holmesem v knižní podobě. Obě části kromě samotného prostředí starého Londýna spojuje prvek lehkého mysteria. Zatímco v první část se docela detailně zabývá mormony v Utahu, druhá nás zavede až do koloniální Indie. Obě povídky/romány jsou napsány velmi čtivě a napínavě, takže na víkendové sychravé odpoledne jsou naprosto ideální.
Myslim, ze i v dnesni dobe ma Sherlock Holmes ctenari opravdu co nabidnout. Vyborne kratke romany z doby kdy se detektivni prace delala bez mobilu a internetu. Punc dodava dnes az romanticky popis starych casu. Velmi prijemne cteni, tesim se na dalsi pribehy.
Po Baskervillovi mam Studiu asi najradsej. Precitat sa oplati pretoze proste a skratka, romanov so Sherlockom Doyle napisal len 4. Natiska sa mi vzdy, ked znova citam otazka, kam by smerovala seria so Sherlockom keby Doyle nezabrdol do rychleho sekania kratkych poviedok (co ho aj vycerpalo a znechucovalo) a dal by pribehom vacsi priestor a pozvolnejsie plynutie. Ono ked zoberiete len romany, Sherlock sa javi, ze mal nakrocene byt taky viac svetobeznik, taky naozaj echt svetovy detektiv. V poviedkach uz kona takmer vylucne na uzemi Londyna a okoliteho anglickeho vidieka. Vydania od SnowMouse su pekne, trosku mam vyhradu k pestrym a takym mlado rozjuchanych obalkam, ale proste ako som ich obchadzal v knihkupectve, nakoniec som musel kupit, hoci mam doma uz komplety SH zo Zelenej kniznice, aj z Joty. Jota samozrejme komplexnostou a uplnostou vitazi... ved ich ani nemam vsetky. Skoro nezohnatelne dat ich dokopy.
První Sherlock se kterým jsem měla čest (neznám ani filmovou ani seriálovou adaptaci). Sice jsem z těchto dvou příběhů nadšená moc nebyla, neseděl mi styl psaní, ale rozhodně mě to neodradilo od toho, abych si přečetla další díly.
Studie v šarlatové - tady se mi líbila hlavně část, která se věnuje minulosti a mormonům. O spoustě věcech jsem neměla ani páru.
Podpis čtyř - zde mě nejvíce dostalo to, že Sherlock začíná s opiáty a převleky.
V obou případech nechyběl britský humor.
Som veľký fanúšik Sherlocka Holmesa. Snowmouse prinieslo nový preklad (a nové vydanie ako také), s krásnou obálkou, ilustráciami, esteticky nádherné.
Nový preklad je svieži, príjemný, zaujímavo kombinuje archaizmy a slang, výsledok je čitateľsky zábavný. A naučil som sa pár nových slov (alebo starých slov? :)).
Dve drobné výhrady - 1, drobné písmo. Mne sa dá zvyknúť, starší ľudia môžu mať problém. 2, editorský škriatok viackrát poplietol mená (ja som napočítal 2 razy). Nepokazilo to zážitok, len evidujem.
A Sherlock samotný? Kto čítal, ten vie, Sherlock je vo forme a skôr či neskôr odhalí každú záhadu. Tak pozor!
Odporúčam, je to fakt pecka.
Velmi napínavé a zábavné příběhy, které jsou zároveň dost krátké (na pomezí novely a románu). Studie v šarlatové se mi líbí o trošku více než Podpis čtyř. Důvody: prostředí "mormonského" Utahu je pro mě atraktivnější než Indie, zápletka s pokladem v druhém románu je dost překombinovaná (nicméně padouch Tonga z Andamanských ostrovů nemá chybu). Nenávist a touha po pomstě prostupují oběma romány. Poslední román o Sherlockovi Holmesovi od A. C. Doyla (Údolí strachu) svým prostředím, tj. divokým západem, poněkud připomíná Studii v Šarlatové. Divoký západ očividně Doyla přitahoval, alespoň podle obsahu románů o Holmesovi (hlavním prostředím 2x divoký západ, 1x britské ostrovy, 1x Indie).
Poctivé detektivky :) obě napínavé, čtou se samy. Vyzdvihla bych zejména první z nich, která hovoří o méně známém seznámení nerozlučné dvojky Holmes a Watson.
I v této knize ukázal Athur Conan Doyle. že umí dobře psát. Kniha je napínavá a oba případy Sherlocka Holmese skvělé.
Legendární detektiv ožívá u dannyho -. samozřejmě kdo by neznal génia dedukce s lulkou a houslemi ať už z filmu či seriálu. Studie v Šarlatové je prvním společným bádáním Sherlocka a Watsona s povedenou zápletkou na téma vendetty proti mormonským bídákům - 75 %
Podpis čtyř je další těch delších novel o tajemném pokladu a nebezpečných protivnících, zamilovaném Watsonovi a kokain šňupajícím Holmesovi - v lepším průměru - 65 %
Studie v šarlatové - setkání Sherlocka Holmese a doktora Johna Watsona, velice dobrá zápletka, pachatel je do poslední chvíle první části neznámý a potom úžasné vysvětlení jeho příčin proč to udělal a jak to udělal.
Podpis čtyř - opět napínavá zápletka, tajemný a cenný poklad z Agry, skvělý a excelentní průběh vyšetřování a nádherná zpověď neobvyklého pachatele. Navíc si vzpomenu i na úžasné filmové zpracování s Jeremy Brettem v hlavní roli Sherlocka Holmese.
Studie v šarlatové - případ, kterým vše začalo. :) I když moje nejoblíbenější dílo s Holmesem je stále Pes baskervillský (a hned zatím sbírka Návrat Sherlocka Holmese), i tohle je moje srdcovka. Právě proto, že tohle je první příběh, kde se Holmes s Watsonem setkali a začali spolu pracovat. A samozřejmě Podpis čtyř - také skvělý příběh. No, já jsem samozřejmě nadšená. :)
Další krásná kniha z pera Arthura Conana Doylea, kdy dokáže perfektně navodit atmosféru Londýna 19. století spolu s briskním humorem Sherlocka Holmese a jeho nadáním vyřešit neřešitelné záhady
Knihy nemají chybu. Jen mne čtení po nejméně 25 letech překvapilo - na začátku museli být Sherlock Holmes i dr. Watson docela mladí; jméno hospodyně v prvních knihách není, až později se objevuje nejprve paní Turnerová a pak paní Hudsonová. Detektiv Jones je v těchto knihách (tedy ve Studie v šarlatové) Altorney a později v povídce Peter. Jazyk dokonalý, příběh, pokud pomineme inspiraci předchůdci, zvláště Poem, taky vytříbený. Prostě dokonalý detektiv. Asi nepřekonatelný.
Jo, jó, stará dobrá Anglie... Jak takovouto klasiku okomentovat a nezapadnout do pochvalných frází, které už použil kdekdo přede mnou? Víte co, počtěte si je níže a za mě nechť promluví hvězdičky :-)
Tady jde ovšem jeden cípeček dolů, protože jak by k tomu přišel Pes baskervillský??
Štítky knihy
Autorovy další knížky
1978 | Pes baskervillský |
2010 | Případy Sherlocka Holmese |
1982 | Dobrodružství Sherlocka Holmese |
1971 | Ztracený svět |
1987 | Muž s dýmkou a houslemi |
Štúdia v červenom
Sir Arthur napísal pomerne veľa kníh, ktoré sú pre mňa čitateľsky zaujímavejšie než príbehy so Sherlockom a Johnom. V každom prípade som si prvé stretnutie s touto dvojicou po mnohých rokoch pripomenul, a musím napísať, že nebolo to nič moc. Zápletka taká nijaká, jednoduchý príbeh o pomste, pre mňa len veľmi ťažko stráviteľné časti o mormónoch (všetko, čo nejako súvisí so sektárstvom vo mne vyvoláva pocit hnusu), dohromady je to ťažko stráviteľné - skrátka, príbeh mi nesadol. Najväčším plusom knihy je popis, ako sa Watson so Sherlockom stretol a začali spolu bývať. Nechcem sa sira Arthura dotknúť, ale toto je také čítanie z edície Karavana.
Podpis štyroch
Podpis štyroch alebo Poklad z Agry - jeden a ten istý príbeh v rôznych vydaniach. V každom prípade milé čítanie z dôb, kedy akosi prirodzene sa zlo klonilo pred dobrom (aspoň čitateľ má taký dojem), ktoré je však pomerne nezáživné. Už viackrát som sa zamyslel nad tým, čím boli príbehy so Sherlockom a Johnom také jedinečné, že vzbudili veľký čitateľský ohlas. V kontexte doby, v ktorej vznikli sa to dá pochopiť, avšak sú suchopárne. V tomto druhom príbehu je všetko to, čo si môže čitateľ detektívok želať, no odhalenie všetkého je v polovici a potom je to už len dobrodružný príbeh. Sir Arthur napísal knihy, ktoré sú mi bližšie, než séria príbehov s Holmesom. Takisto nadradenosť Britov nad Indami mi mierne zdvihla krvný tlak, ale s ohľadom na dobu napísania príbehu, je to ok, hoci silno nekorektné - bohatstvo ostrovného národa (poriadne vykúpeného cudzou krvou) si odskákali mnohí chudáci.