Příběhy slávy a zapomnění - Znojemští umělci, jejich díla a osudy na sklonku baroka
Tomáš Valeš
Královské město Znojmo sehrálo důležitou úlohu nejen v dějinách Moravy, ale stejně významným se stalo také pro výtvarnou kulturu. Situování města takřka na půli cesty mezi Brnem a Vídní předurčovalo rovněž jeho výsadu jako odbytiště umělecké produkce z obou uvedených měst. Vysoká koncentrace sídel světských aristokratů, řeholních domů, zámožných měšťanů a náboženských bratrstev ve městě a jeho okolí následně vytvářela dostatečnou, různě náročnou poptávku po uměleckých dílech a uměleckořemeslných předmětech. Kniha provede čtenáře nejen po důležitých uměleckých realizacích vzniklých především v průběhu 18. století, ale umožní také vhled do každodenního života jednotlivých tvůrců, představí mechanismy fungování uměleckých dílen, okolnosti vzniku vybraných výtvarných děl a v neposlední řadě také osudy konkrétních, dnes prakticky zapomenutých umělců a uměleckých řemeslníků.... celý text
Přidat komentář
Žádné velké objevy v té knize nejsou; její hodnota je snad v jakémsi shrnutí problematiky...
Během čtení jsem měla pocit, jako by kniha vznikla z nutnosti. Byla zcela jistě vyčerpávající a zajímavá, četla se ovšem hodně špatně a spousta informací v ní mi přišla nadbytečná. Pokud bych se tímto tématem chtěla zabývat blíže, zcela určitě by mi kniha mohla býti přínosem, jelikož se o to ale podrobněji nezajímám, jen stěží jsem ji dočítala. Naprosto nečtivá a na můj vkus skutečně málo přehledná.
Autorovy další knížky
2011 | Svatá Anežka Česká – princezna a řeholnice |
2015 | Vitruvius Moravicus - Neoklasicistní aristokratická architektura na Moravě a ve Slezsku po roce 1800 |
2015 | Josef Stern 1716 - 1775 |
2014 | Příběhy slávy a zapomnění - Znojemští umělci, jejich díla a osudy na sklonku baroka |
2013 | Karel Škréta (1610-1674): dílo a doba, studie, dokumenty, prameny |
Jedná se o publikaci odbornou, je tedy až skutečně plná informací, a nemusí být vždy snadno čitelná, takové už odborné knihy jsou. Rozhodně nejde o shrnutí problematiky, protože touto problematikou se (zvláště ne na příkladu Znojma) nikdo předtím nezabýval. Zároveň evidentně (viz seznam pramenů a literatury) vychází z poctivého archivního výzkumu a pro mne tedy byla přímo naplněna novými poznatky, zjištěními a analýzou různých umělockohistorických fenoménů barokního světa na příkladu Znojma (umělecká dílna, patroni a objednavatelé, náboženská bratrstva a slavnosti.
Už samotný úvod - náhled na to, jak se na město dívali jeho současníci, je osvěžujícím pokusem o přiblížení dobové mentality. Za nejpřínosnější nicméně považuji druhou část, která na příkladech umělců a uměleckých řemeslníků ze Znojma přibližuje nejen jejich kariéry, ale i modely fungování, výuky či společenského postavení.