Příběhy ze staré židovské Prahy
Magdalena Wagnerová
Kdy se na území Prahy usadili první Židé? Téměř s jistotou lze říci, že židovští obchodníci a penězoměnci se v pražském podhradí objevili už v 10. století a zmínky o první židovské synagoze jsou jen o dvě století mladší. Ale kdy byl položený základní kámen Staronové synagogy? Opravdu ho přinesli na svých sněhobílých křídlech andělé z Jeruzaléma? Byl Golem první umělý člověk na světě, anebo i on byl z masa a kostí jako každý obyčejný smrtelník? Tyto a podobné příběhy z dob, kdy se ve městě začalo vytvářet tzv. židovské ghetto, z období vzkvétajícího Josefova, středověkých židovských pogromů i z časů, kdy začínaly vznikat židovské obce také mimo Staré Město, obsahuje další publikace M. Wagnerové, mapující historii staré židovské Prahy. Její obyvatelé ve své době představovali přibližně čtvrtinu veškerého pražského obyvatelstva. Jejich dlouhá a trnitá minulost po sobě zanechala mnoho památek a ještě více historek a příběhů, které si vydobyly mezi ostatními staropražskými pověstmi nezastupitelné místo.... celý text
Literatura faktu Literatura česká Historie
Vydáno: 2015 , PlotOriginální název:
Příběhy ze staré židovské Prahy, 2015
více info...
Přidat komentář
M.W. je výborná vypravěčka, mám ráda její vyprávění starých legend, pověstí a příběhů. Často courám po Praze a představuji si dobu, kdy a kde se příběhy odehrávaly. Tady v té knížce, bych fotky doplnila i o nějaké popisné informace.
/
Podle anotace knihy jsem čekala něco jiného. Něco ve stylu Petišky nebo Jiráska. Příběhy se zde sice vyskytují, ale některé části mi přišly spíše popisného a naučného rázu. Velké plus ale knize dávám za vysvětlení židovských názvů.
I přes tento menší problém se už těším, až se do Prahy na některá místa vydám. Kniha obsahuje také velké množství černobílých fotografií, občas by mi u nich nevadilo přesné umístění, ale i tak je na co se dívat.
Tohle byla tak příjemná kniha... Tajemné příběhy v kombinaci s fotografiemi vytvářely skvělou atmosféru a čtenář si i zopakuje nebo se dozví základní informace k židovské menšině v Praze.
Velice přijemná a čtivá knížka. Člověk se dozví jak pár příběhů, tak i něco z dějin. Ačkoli celý život žiji v Praze, tato kniha mi Staré židovské město velice přiblížila, ale zároveň mu dodala ještě větší tajemnosti...
Kniha Příběhy ze staré židovské Prahy je poutavým souborem méně známých židovských legend propojených s básněmi a historickými fakty. Tyto příběhy spolu s citlivě vybranými uměleckými fotografiemi zajímavě vykreslují život pražské židovské komunity před mnoha staletími, rozněcují čtenářovu fantazii a umožňují mu, aby si lépe představil, jak zde lidé žili, jak spolu vycházeli, jaké měli starosti a co je těšilo.
Díky příběhům jakoby se čas na chvíli vrátil zpátky. Můžeme tak znovu nahlédnout do drobných přístřeší obyvatel pražského ghetta a dalších míst s nimi spojených. Poznat lidi, kteří zde žili, kteří každý večer rozsvěceli svíce a olejové lampy ve svých příbytcích a těšili se na nové ráno a na to, co zajímavého jim opět život v tajuplném ghettu přinese.
Magdalena Wagnerová je rovněž autorkou velmi pěkných černobílých uměleckých fotografií, které knihu ilustrují a přibližují atmosféru starobylého ghetta.
Pěkně napsaná kniha o menšině, která hýbe většinou (myslím tím globálně). Nejedná se sice o obsáhlou knihu, ale obsah je zajímavý a doplněný fotografiemi, které jednotlivé kapitoly krásně dokreslují.
Autorovy další knížky
2007 | Pověsti staré Prahy |
2010 | Pražská strašidla a všemožná jiná zjevení |
2015 | Rodinná anamnéza |
2013 | Příběhy starých pražských domů |
2003 | Jablečňák |
Pěkný soubor židovských povídek a bájí. Zajímavé příběhy jsou vždycky doplněny o historická fakta. Doporučuji.