Příliš brzy starý, příliš pozdě moudrý
Gordon Livingston
Psychiatr, který posledních třicet let poslouchal nejdůvěrnější tajemství a trápení svých pacientů, napsal výmluvnou, pronikavou a citlivou knihu a věcech, které jsou společné nám všem. Ze svých celoživotních zkušeností vytěžil třicet základních životních pravd: Jsme to, co děláme. Vztah vždy ovládá méně zainteresovaný partner. Dokonalost je nepřítel dobra. Jen zlé věci se odehrávají rychle. Odpuštění je forma uvolnění, ale není to totéž. Všechny naše dětské duševní otřesy jsou promlčeny. - Tyto (a čtyřiadvacet dalších) objasňuje v jemně utkaných a dokonale kalibrovaných esejích. Znovu a znovu se v nich opakuje pravidlo, že jsme to, co děláme, a že zatímco nelze uniknout před tím, čím jsme, dokážeme čelit ztrátám, neštěstí a žalu a přenést se přes ně.... celý text
Literatura světová Literatura naučná Osobní rozvoj a styl
Vydáno: 2006 , Beta-DobrovskýOriginální název:
Too Soon Old, Too Late Smart, 2004
více info...
Přidat komentář
Souhlas s Nika151. Styl knížky mi nesedl. Musela jsem se neustále vracet a číst opakovaně tentýž text, protože mi z něj neuvízlo vůbec nic. Možná také nečtu v 'pravém' životním období. Jistý nadhled tam byl. Ale to je tak vše, co jsem byla schopna zaznamenat. Možná někdy jindy.
Pět hvězd je málo, sakra málo. Můžete projít naši zem křížem krážem a nenarazíte na odborníka (psychiatra, psychologa, kouče), jež by měl takovýto přístup, nadhled a umění vysvětlit. Skvělý název knihy jen podtrhuje její obsah a nelze nic jiného, než jen doporučit.
Bohužel knížka mi nesedla, možná čtu ve špatné době (myšleno má životní situace), ale pro mě sdělení nebyla čtivá a dobře srozumitelná. Nic nového mi nepřinesla.
Kniha napsaná člověkem notně zoceleným osudem a životem. Není to žádná psychologická příručka, jak dělat to, nebo tamto - je to spíš třicet zamyšlení nad několika aspekty života... A tady jsem u jádra pudla, proč není hodnocení úplné - z názvu čiší to, že čtenář dostane třicet různých rad, ale ty rady se točí kolem pár témat, která se navíc různě propojují v jednotlivých částech. Nečekejte tedy třicet rad, spíš třicet různých zamyšlení nad životem. A taky nečekejte, že budete textem jen hezky chlácholeni - ne, ne, milý čtenáři, i nepříjemné pravdy je potřeba sdělovat a sdílet. Možná hlavně ty nepříjemné pravdy, protože ty nás posouvají v životě nejvíc...
Zaujal mě název... a pak i názvy kapitol, více či méně provokující. "Bud smělý a dostane se ti pomoci" - tak to je jasné, tomu věřím už dlouho. "Dokonalost je nepřítel dobra" - hm, nad tím se potřebuju zamyslet. "Naše největší síla je zároveň naší největší slabostí" - uf... Každá kapitolka mě něčím obohatila. Autor nementoruje, nenabízí recepty či trénink osobního rozvoje - jen laskavě a přesvědčivě promlouvá. Ovšem není to vždy hlazení po srsti a konejšení, naopak...
Jak někdo může dát menší hodnocení, než 5 hvězd? Považuji to za ignoranství. U mnohých žánrů a knih je to věc názorů a každému se může líbit něco jiného. Ale pokud jsou vám přednesena FAKTA o lidské psychice, vzorcích chování a životních pravdách a navíc ještě ve velmi srozumitelném a čtivém podání, tak není možné se k tomu stavět jakkoli kriticky.
Leda by někteří sami měli jisté problémy a nevěřili některým z těch faktů, které autor popisuje, protože si je nechtějí připustit. Buď anebo to někteří nečetli pozorně a jen tak ledabyle knihu prolistovali, aby mohli říct, že "ji mají za sebou."
Psychologie je podle mě velmi důležitá pro každého člověka, aby pochopil svůj život, své podvědomí a proč děláme to, co děláme. Proč se tak chováme, proč tak reagujeme, proč se nám děje všechno to, co se nám děje. Poznání sebe sama by měla být primární věc v životě člověka, aby mohl normálně fungovat a chápat PROČ a JAK. Pokud chce být člověk úspěšný (hlavně i v osobním životě), tak by se v tom měl trochu vyznat a pochopit to (sebe a to co na něj působí).
Lidé mnohdy neznají důvody velmi závažných věcí, jako proč se jim nedaří (v práci, ve vztazích a vůbec v životě), proč jsou nešťastní a v depresi, nechápou vlastní osobnost a to, co dělají, proč se k něčemu nedokáží přímět, kde se "to" v nich bere atpod. Psychologie jim v tom pomůže, je to cesta k poznání sebe sama (ale i ostatních lidí). Nemyslím tím, aby měl každý člověk někde na škole studovat psychologii. Stačí si občas přečíst nějakou takovou knihu, jako je tato nebo základ jako jsou Freud a Jung, či alespoň jejich opus magna.
Hezká kniha, další z mnoha, která zpracovává téma lovení štěstí. Ovšem převádění rad do praxe bývá poněkud složitější oříšek. :) Každopádně přeji hodně štěstí všem, kdo se o to pokouší :).
Gordon umí slovy pohladit po duši, ale zároveň říká nepříjemnou pravdu. Fajn kniha na zamyšlení a ještě dodá optimismus.
Autorovy další knížky
2006 | Příliš brzy starý, příliš pozdě moudrý |
2013 | O strachu a odvaze - Jak se zbavit obav a být šťastný |
2007 | Naše životy ovládají paradoxy |
2010 | Jak milovat |
Takové... od všeho něco a přitom nic konkrétního. Některé rady byly rozumné, ale prostě mi nesedělo podání. Všechno to jenom tak nějak klouzalo po povrchu. Navíc, nejednou se autorovi stalo, že začal svoji úvahu jednou věcí a skončil někde úplně jinde. Nejvíc mě však rozladilo, když začal o tom, jak by staří lidé měli v tichosti a s povděkem snášet problémy stáří a neobtěžovat své děti, které jim nejsou ničím povinovány. Tak tady už mi fakt začalo cukat oko.