Princip předběžné opatrnosti
Matthieu Jung
Princip předběžné opatrnosti je druhým románem mladého francouzského spisovatele Matthieua Junga. Název odkazuje k jedné z klíčových ekologických zásad moderní společnosti vůbec, podle níž „vždy, když existuje riziko možného nebezpečí, je třeba jednat tak, jako by toto nebezpečí bylo reálné“. A to i v případě, že riziko není zcela ověřené. Podle definice Evropské komise z 2. února 2000 je třeba užít principu předběžné opatrnosti vždy, „když existuje alespoň předběžný vědecký názor, že je opodstatněný důvod k obavám před riziky poškození životního prostředí či zdraví lidí, živočichů a rostlin, která by mohla narušit základní princip vysoké úrovně ochrany životního prostředí“. Autor s ironií popisuje paradox mezi všudypřítomnou, až orwellovskou solidárností a péčí státu o blaho a zdraví občanů na jedné straně a stále tvrdšími mezilidskými a pracovními vztahy na pozadí doutnající hospodářské krize a nejistoty začátku 21. století na straně druhé. Hlavní hrdina, Pascal Ebodoire, záměrně tuctový burzovní makléř a otec rodiny, je posedlý „nulovou rizikovostí“ a pečlivě se vyhýbá všemu, co by mohlo ohrozit byť jen jeho dobrou náladu, jako například četba Michela Houllebecqa, Goliáše současné francouzské literatury, s nímž román nepřímo polemizuje, hlásaje „zúžení bitevního pole“. Aby ochránil sebe i své blízké, rozhodne se Pascal dovést princip „správného“ života ad absurdum. Princip předběžné opatrnosti se tak stává zábavnou, i když znepokojivou společenskou bajkou o stavu současné společnosti.... celý text
Literatura světová Romány
Vydáno: 2011 , Kniha ZlínOriginální název:
Principe de Précaution, 2009
více info...
Přidat komentář
V knize se míchá několik věcí - vcelku obyčejně napsaný příběh makléře a jeho rodiny, až filosofické úvahy na různá témata, realistický popis duševních pochodů hlavního hrdiny (k jeho postavě to podle mě hodně sedí), občas nepřehledné dialogy, kdy není úplně jasné, kdo zrovna hovoří.
V knize je také hodně odkazů na jiná díla a autory, někdy mi to přišlo naprosto zbytečné, jakoby chtěl autor naznačit "podívej, jaký mám přehled". I když je to možná jen důsledek toho, že studoval literaturu, ne vychloubání :)
K hodnocení - věci, vyjmenované v prvním odstavci jsou samostatně dobré, ale dohromady bohužel strašně nesourodé, někdy to působí vyloženě blbě. Příběh také nemá žádné zvláštní zvraty, prostě pořád stejně plyne...až do konce.
Super kniha. Opravdu. Neuvěřitelně aktuální kousek o problémech západní civilizace. Ze země, která ty problémy zná, tvoří a sklidila za ně své ovoce - vypálené předměstí Paříže, útok na Charlie Hebdo. Hlavní hrdina je typický západoevropský průměrný ... ovce. Každý den čte černou kroniku v novinách, jako u nás ovce hltají zprávy na Nově, ale bez štěňátek na konci. Je stejně ateistický jako naši lidi. A ze všeho je připodělaný. Pan Ego otec pracháč se bojí o svůj krevní tlak, záda, barvu stolice, majetek a hlavně ty JISTOTY. Jeho strach z mordů, které páchají "mladiství" (černá kronika) ho přivede k fikané prevenci. Protože nezvládá svého syna, tak ho radši odpráskne brokovnicí, než by to snad stihl jeho rozmazlený (mladý komunista) junior. Dobré úvahy, dobrý popis evropské situace a erotika k tomu.