Princip stínu
Ruediger Dahlke
Podle učení C.G. Junga je stínem naše podvědomí – ta část osobnosti, jíž bychom nejraději nebyli, ale kterou se nakonec stát musíme, chceme-li být celiství. Náš stín, tedy naše temná stránka, je nám protivná, ale zároveň nás přitahuje. Je vlastně naším pokladem, obohacuje nás tak, jako máloco jiného. Dr. Dahlke nám ukazuje, jak náš stín vypátrat a jak se s ním konfrontovat, abychom ho nakonec mohli přijmout, integrovat do své osobnosti a možná dokonce i začít milovat.... celý text
Duchovní literatura Literatura naučná Osobní rozvoj a styl
Vydáno: 2021 , CPressOriginální název:
Das Schatten-Prinzip, 2010
více info...
Přidat komentář
Na mne trochu nešťavnaté až malinko fádní. Ale to bude tím, že danou problematiku znám dobře a nepotřebuji základní pravdy opakovat pořád dokola. Pro nováčka v oboru je knížka určitě užitečná.
Z knihy se čtenář dozví nejen, co všechno je v člověku obsahem tzv. stínu, ale zejména, a to bylo osobně pro mě velkým přínosem, jak si svůj stín, své stínové stránky odhalit, jak s nimi dále pracovat a pokročit tak na své cestě k celistvosti a spokojenosti.
Velmi dobrá kniha, která vás donutí prozkoumat svou odvrácenou tvář. Čím silnější personu (tvář, roli, masku, kterou vystavujeme světu, abychom byli akceptováni) budujeme, tím víc potlačujeme sami sebe a tím více se časem musí projevit temná stránka naší osobnosti. Líbil se mi příklad na příběhu na začátku knihy. Mladý muž snil o cestování a do toho přišla rodina, povinnosti. Začal tedy hrát roli vzorného otce a manžela, ale někde pod povrchem bublala nenaplněná touha cestovat. A tak dostal rakovinu a bylo mu řečeno, že má tak rok života. Tato zpráva najednou uvolnila potlačenou část osobnosti - muž ze dne na den opustil rodinu a vydal se na cestu. Kde se najednou poděl zodpovědný chlapík, kterým byl celé dlouhé roky? Musel dojít na hranici života a smrti - dostat rakovinu, aby se rozhodl naplnit svou touhu? Díky "uvolnění" toho, co v něm bylo potlačeno, se zázračně uzdravil, naplnil svou životní cestu, po které toužil, a nakonec se vrátil uzdravený na psychické i fyzické rovině ke své rodině.
Zajímavá kniha opírající se o Jungovu psychologii, každý si neseme své stíny, autor nabízí metody, jak s nimi pracovat, ovšem v praxi to není vždy jednoduché. Zajímavé je i přiložené CD s meditacemi.
Zaujímavá kniha. Pri jej čítaní som zistila, že mám plno tieňov. Doporučujem pre vnútorný rozvoj, a hlavne pre tých. ktorí majú kritickú povahu, radi hodnotia druhých, berú veci moc vážne a majú veľké nároky. A dozvedela som sa, že aj druh/žáner filmov, ktoré radi pozeráme aj obľúbený šport, ktorý sledujeme napovedá o našich tieňoch.
Knížka srozumitelně vysvětluje důležitou problematiku stínu. Obzvlášť užitečná je popsaná "hra se zájmeny", i kdyby to byla jediná praktická věc, kterou si po přečtení člověk odnese.
Štítky knihy
psychologie sebepoznání, sebepoznávání rozvoj osobnosti, osobní rozvoj esoterismus, ezoterikaAutorovy další knížky
2014 | Princip stínu |
2003 | Nemoc jako cesta |
2000 | Nemoc jako symbol |
2004 | Čím onemocněl svět? |
2014 | Nemoc jako řeč duše - Význam a naděje chorobopisů |
Z knihy mám smíšené pocity. Na jednu stranu psychologická část pojednávající o stínu je podle mě opravdu výborná a muže pomoci jak v sebepřijetí tak při budování vztahu s ostatními lidmi. Z psychosomatické části už tak nadšená nejsem. Souhlasím, že psychika má vliv na zdraví, ale jsem dost ostře proti přehnanému přisuzování zdravotních komplikací psychice. Domnívám se, že je to nebezpečné a nemocným tak přidáváme k jejich potížím ještě pocit viny. Je spoustu lidí, kteří rozhodně nežijí v souladu se sebou a ostatními a jdou zdraví jako řípy.