Případ Hérodotos
Jaroslav Šonka
Autor rozebírá dílo slavného řeckého dějepisce Hérodota – „Otce dějepisu“, který žil v 5. století př. n. l a snaží se odpovědět na otázku, zda popisovaná místa (Egypt, Babylón, Skýthie) opravdu navštívil a zda vědomě psal lži nebo všemu co napsal věřil. Předností díla je, že autor vysvětluje Hérodotovy chyby a omyly a ukazuje i dobu, ve které žil a z níž vyšel. Oceňuje, že Hérodotos dokázal hledat pravdu o lidech s nečekanou kritičností a že podal souhrn poznatků, jejichž správnost potvrzují současné vědecké – zejména archeologické – výzkumy.11-028-77... celý text
Přidat komentář
Ve vinárně se koná soudní proces s Hérodotem a překladatelem jeho díla. Jako soudní znalci zde vystupují přední čeští vědci a ve svých expertízách dokazují, zda je Hérodotovo dílo pravdivé nebo snůška lží. Vzhledem k tomu, že kniha vznikla před 35 lety, působí hlavní zápletka velmi humorně, pochybuji, že by se dnes vědci nudili a při sezeních ve vinárnách by si takto hráli.
Celkom zaujímavá kniha. Na podklade simulovaného súdneho procesu proti Herodotovy, autor predkladá ďalšie poznatky a zistenia viažuce sa k Dejinám a to jednak z odborov egyptológia, skytológia, iranistika či asyrologia ale aj archeológia, história atď.
Kniha sa číta ľahko a sama, pričom samotný "dej" súdneho procesu je príjemným spestrením a nie otravnou nadstavbou obsahu predslovu, doslovu či poznámkového aparátu k Herodotovým Dejinám.