Případ pohřešovaného markýze

Případ pohřešovaného markýze
https://www.databazeknih.cz/img/books/53_/536556/bmid_pripad-pohresovaneho-markyze-661ec9f7b512c.jpg 4 277 277

Enola Holmesová série

První díl detektivní série, podle kterého vznikl původní film Netflixu Když Enola Holmesová, mladší sestra Sherlocka a Mycrofta Holmesových, zjistí, že její matka zmizela, vydá se ji do Londýna hledat. Rozhodně ale není připravená na to, co ji tam čeká. Zaplete se do únosu mladého markýze, prchá před ničemnými vrahy a snaží se vyhýbat svým prohnaným starším bratrům – a přitom dává dohromady stopy, které by jí pomohly rozluštit matčino záhadné zmizení. Zvládne se v tom zmatku Enola zorientovat a najde svoji matku?... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Pro děti a mládež
Vydáno: ekniha , Fragment (ČR)

The Case of the Missing Marquess, 2006

spencer
27.01.2021 5 z 5

Tato kniha mi připomněla, jak moc mám ráda middle grade knihy. Je to jednoduché čtení, které je velmi poutavé. Enola Holmesová je skvělá postava a bavilo mě sledovat její dobrodružství. Rozhodně se těším na pokračování.

Fortuna7
24.01.2021 4 z 5

Tato kniha je taková milá, oddechová a zabaví vás na jedno dopoledne.
Dýchlo na mě kouzlo viktoriánské Anglie, ale na můj vkus je docela dost uspíšený konec knihy.

martinakraus
22.01.2021 4 z 5

Ačkoliv filmové zpracování není tak dobré, jak bych čekala (ještě vzhledem k obsazení), jsem za něj vděčná, protože jinak bych se nikdy nedozvěděla a nedostala ke čtení téhle skvělé knihy. Zdá se, jako bych něco vracela tomu dítěti uvnitř mne, které nemělo šanci si tyhle knížky přečíst ve správném věku (což také platí o sérii Artemis Fowl).
Strašně, STRAŠNĚ se mi to líbilo. Líbilo se mi, jak je Enola chytrá, ten mystery aspekt knihy, všechny možné šifry a hádanky, humor knihy a taky nový náhled na bratry Holmesovi.
Rozhodně doporučuji a nemůžu se dočkat pokračování!

KatChiss
13.01.2021 4 z 5

Na tuto otázku odpovídám většinou: “Samozřejmě, že kniha!” a tento případ není výjimkou.
Příběh je vyprávěn 14 letou dívkou, Enolou, kterou opustila matka na její narozeniny. U služebné jí zanechala dárek, ale žádný dopis na rozloučenou, žádné vysvětlení. Dívka osloví své dva starší bratry, kteří žijí v Londýně, aby jí pomohli. Jedním z nich je známý detektiv Sherlock Holmes. Bratři jsou chladní, lhostejní k matčinu zmizení. Proto se Enola rozhodne utéct a vzít vše do svých rukou.
Vyprávění je jednoduché, čtivé a zábavné. Jsou zde zakomponované různé rébusy a slovní šifry, ve kterých se zmizelá matka vyžívala. Díky nim ji může Enola najít. Mladá dívka se potýká s překážkami. Některé zvládá lépe, jiné hůře. Přimotá se k případu zmizení markýze, který se snaží vyřešit. Jejím hlavním cílem je však najít matku. Povede se jí to?
Na film jsem koukala až po dočtení knihy a v průběhu ho rozebírala s @martinakraus, které tímto děkuji za zpestření, bylo to super :D Ze začátku jsem si říkala, že to nebude tak špatné zpracování jak mnozí tvrdí. Sice hlavní hrdinku udělali o dva roky starší, ale jinak vše odpovídá. Tomu tak bylo asi do 15. minuty filmu. Poté šlo vše do kytek. Nesmyslné přeházení situací; postavy černé pleti, které v té době určitě nemohly vyučovat bojové umění nebo dělat soukromé očko; zbytečné scény a dialogy; chybějící postavy; změny v ději atd. Marťa film dokonce ani nedokoukala.
Možná, že kdybych knihu nečetla, film by se mi líbil. Ale takhle tomu tak nebylo. Jediným plusem bylo herecké obsazení.
Sečteno a podtrženo, doporučuji vám přečíst si knihu, ale pak nekoukat na film. Pokud se na knihu nechystáte, film si klidně pusťte.
Za knihu děkuji @albatrosmedia

SaraB
05.01.2021

Knihu jsem si přečetla kvůli novému filmu, četla jsem novější verzi knihy a moc se mi líbila.
(film i kniha)
Doufám že se natočí filmově i další díly.
Doporučuji spíš mládeži, ale ani pro dospělé to není špatná volba.
Moc mě zaujal konec a celkově celý příběh.

Áňa 998
23.12.2020 2 z 5

Enolu jsem si přečetla kvůli filmu, který před nedávnem vyšel na Netflixu, a moc se mi líbil... Knížka oproti tomu byla nuda...

Jarka_rybář
07.12.2020 4 z 5

Pěkná knížka. Enola je chytrá, odvážná a drzá dívka, která si umí poradit se zločinem i s bratry. Výborně.

Jerremy73
28.12.2017 4 z 5

Super! Super! Už se těším až moje malá ségra poporoste, rovnou jí knihu vrazím do ruky. I mně jako dospělé se líbila! Škoda, že jsou v čj jen 2 knihy :(

zuzana13
18.10.2015 5 z 5

Krásný příběh. Doporučuji.

Jjala1
06.07.2014 5 z 5

Moc se líbí, že má Sherlock mladší sestru a jakou..., skvělou.

Lusa
07.02.2011 5 z 5

Enola se stala mojí oblíbenkyní, líbí se mi autorčino vyprávění s mladší sestrou známého detektiva. Enola jako malá rebelka, skoro feministka, která se rozhodla postavit všem a všemu a za to jí obdivuji.