Prípad zmiznutého markíza

Prípad zmiznutého markíza
https://www.databazeknih.cz/img/books/51_/518543/bmid_pripad-zmiznuteho-markiza-649945f596474.jpg 4 274 274

Enola Holmesová série

Keď Enola Holmesová, mladšia sestra Sherlocka a Mycrofta Holmesovcov, zistí, že jej matka zmizla, vydá sa ju hľadať do Londýna. Rozhodne však nie je pripravená na to, čo ju tam čaká. Len čo opustí rodný dom, zapletie sa do únosu mladého markíza, a tak uteká nielen pred svojimi bystrými a prefíkanými staršími bratmi, ale aj pred vražednými zloduchmi. Dokáže Enola uprostred všetkého tohto chaosu vyriešiť záhadné zmiznutie markíza a nájsť svoju matku?... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Pro děti a mládež
Vydáno: , CooBoo

The Case of the Missing Marquess, 2006

rafan65
09.09.2024 3 z 5

Takové celkem úsměvné čtení které čtenáře nijak zvlášť nenadchne. První polovina knihy je celkem nudná děj nemá náboj a o napětí se bavit nebudu. Až se Enola dostane do Londýna tak se příběh celkem rozjíždí a získává na atraktivitě a dá se to číst. Takže já to vidím jako průměrný začátek série.

Jarmila97
17.08.2024 5 z 5

Kniha se mi moc líbí celkově pojeti na téma Sherlock Holmes se mi velmi zamlouvá a již se chystám na další díl

Grace_Foster
27.07.2024 5 z 5

skvělá detektivka

rozaaalie_
21.07.2024 5 z 5

Přestože se tu vyskytuje spoustu 'negativních' recenzí, v mých očích tahle knižní předloha převálcovala filmovou adaptaci. Nechápejte mě špatně, já mám stejnojmenný Netflixový kousek opravdu moc ráda (a o tom svědčí i má historie, jelikož jsem ho viděla asi 6x :D), avšak v tomto případě vám doporučím, abyste „Případu pohřešovaného markýze“ dali před shlédnutím šanci. Myslím, že vás v mnohém překvapí, a upřímně doufám, že příjemně!

Autorka podle mě nejvíce vyniká ve zvučných, malebných popisech, typických pro viktoriánskou Anglii. Čeká nás nejen nádherná příroda tamějšího venkova, ale posléze i špinavé, začouzené zákoutí londýnských uliček, které město nevyobrazují v celé své kráse, ale naopak odpornosti.

Tenhle naoko nenáročný příběh v sobě skrývá mnoho poselství, a zároveň poukazuje na fakt, že věci – a možná i lidi – občas nejsou tím, čím se na první pohled zdají. A Enola je tím nejlepším důkazem. Sama zpočátku opovrhuje vším, co považuje za typicky ženské a zároveň zbytečné. Postupem času ale zjišťuje, že se šaty a šminky hodí k dokonalému přestrojení a stahující korzet někdy poslouží stejně dobře, jako ocelová zbroj.

A třebaže nám osud pokaždé nenadělí nejlepší karty, i přesto můžeme zvítězit... Když se s nimi naučíme hrát. :)

Avinea
17.07.2024 4 z 5

Série knih s Enolou Holmesovou se mi líbí. Popisy viktoriánské Anglie jsou velmi barvité a dávají nahlédnout, jak se tehdy žilo v různých vrstvách společnosti. Enola je velmi samostatná a na svou dobu velice emancipovaná dívka, která nejenže se v ruchu anglické metropole neztratí, ale ještě vyřeší případy, na kterých si zuby vyláme nejen Scotland Yard, ale i její slavný bratr.

Emik87
23.02.2024 4 z 5

Film jsem neviděla a na knížku jsem narazila zcela náhodou. Nečetla se špatně, ale ne tak, abych si přečetla další díl.

Monike
04.02.2024 3 z 5

Film jsme neviděla a kniha mi padla pod ruku díky CV. Ale upřímně, nějak mi neseděl styl psaní.

Lovehorses365
27.01.2024 5 z 5

Udělala jsem zásadní chybu...
Koukla jsem se nejdříve na film a teprve potom jsem si přečetla knížku...
Lidičky to bylo zklamání.
Film (to se týká pouze tohoto dílu) byl mnohokrát lepší než knižní vydání.
Nelíbilo se když byl Tewksbury o tolik mladší jak Enola...
Jinak samozřejmě je to můj nejoblíběnější ....
Teď momentálně nevím jak se tomu říká...
Miluju ty šifry tam...
Jsou naprosto dokonale úžasné.
Květomluva!
Uzasna věccc!

Hobitka
21.01.2024 4 z 5

Příjemný, lehce napínavý, oddechový příběh, zvlášť v audioverzi. Hlavní hrdinka je sympatická, odvážná, a hlavně vynalézavá.
Prvně jsem viděla filmové zpracování, které mě poněkud zklamalo. Knižní předloha se mi zamlouvá výrazně více.

Pružinka
09.08.2023 5 z 5

Kniha byla každopádně zajímavá i když zápletka se snad ani zápletko unazvat nedá - byla velmi primitivní. I přes to si však chci přečíst další knihy od této autorky.

sadlo
14.07.2023

Film neznám, ale knížka je doopravdy dobře čtivá. Už se těším na další.

k_veri
07.06.2023

Kniha mě trošku zklamala, film se mi líbil víc, tady je pozměněn děj a postavy

Elča2011
01.06.2023 4 z 5

Kniha byla dobrá, ale podle mě je film lepší. Postavy jsou o něco pozměněny ale to nevadí.

Jenny46
29.05.2023 4 z 5

Enola Holmesová viděla jsem už 2 díly a netušila, že je i kniha byla jsem moc zvědavá...
Je jasné, že kniha a film se nedá srovnávat.
Oddechová četba spíš pro YA , ale mě to vůbec nevadilo četlo se dobře. Příjemné dobrodružství s velmi chytrou Enoly tajemství, záhady pěkná detektivka.

LuckaDea
28.05.2023 3 z 5

Příjemný, oddechový, detektivní příběh, který mě moc bavil. Přesto, že už nejsem v cílové věkové skupině, kniha byla opravdu poutavě napsaná a bavila mě i hlavní hrdinka Enola. Kniha je sice poměrně tenká, příběhu ale vlastně vůbec nic nechybí. Hodně pozitivně hodnotím i zachycení historické atmosféry, popis historické módy, květomluvu a šifry. Určitě si někdy přečtu i další díl.

Matematicka
03.05.2023 3 z 5

Výborný námět, ale styl psaní mi vůbec nesedl. Škoda promarněné příležitosti, protože jak detektivní pátrání, tak linka o emancipaci žen mi přijdou velice zajímavé.

milovnice_knih_
27.04.2023

Od knížky jsem měla takové střední očekávání, ale zároveň také obavy, že mě zklame, což se taky stalo.
Myslím si, že hlavním důvodem, že mě knížka zklamala je, že jsem jako první viděla film a knížka je dost rozdílná. Kromě rozdílnosti mezi filmem a knihou mi přišlo, že se kniha trochu vleče - do půlky mě kniha celkem bavila, ale potom se něco zvrtlo a přišlo mi to strašně dlouhé, i když je knížka psaná větším písmem a krátká no a konec mě zas celkem bavil.
Ale co určitě musím pochválit je hlavní hrdinka, která je opravdu skvělá. A samozřejmě taky obálku, která je povedená a líbí se mi, že je na ní filmová Enola.
2,5/5 - ale do dalších dílů se určitě pustím.

Lajka2012
08.04.2023 5 z 5

Skvělá kniha která stojí za to. Dopuručuji

broskev28
06.03.2023 4 z 5

Neznám ani film, ani knihu, ale zcela náhodou jsem si tenhle první díl vytáhla v knihovně a je to pro mě velmi milé překvapení. Sestra Sherlocka Holmese, ženské emancipační hnutí, květomluva i anagramy, a navíc ubohý pohřešovaný markýz, opravdu výborná literární kombinace. Skvělé, čtivé, dobře přeložené!

Paris131
23.02.2023 4 z 5

No... Za mě skvělý styl psaní, který hned vtáhne. Jen škoda, že kniha neměla víc stránek, aby byla víc propracovaná. Pěkně se to čte, Enola je fajn hrdinka a moc hezký popsaný Londýn, ale čekala jsem víc.