Tichý výkrik

Tichý výkrik
https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/301819/bmid_tichy-vykrik-cPD-301819.jpg 4 2984 2984

Záhadné a násilné vraždy, zdanlivo nesúvisiace okolnosti, tiene minulosti... Tým všetkým tento naozaj strhujúci triler oplýva vrchovato. Na začiatku príbehu stojí päť ľudí okolo plytkého hrobu a nad telom nevinnej obete uzavrú temnú dohodu – nikto sa nikdy nesmie nič dozvedieť. Lenže o desať rokov je brutálne zavraždená prvá žena z tejto pätice, po nej nasleduje ďalší člen a tretí unikne smrti iba o vlások. Počet zavraždených však stále pribúda. Vyšetrovaním týchto krvavých zločinov je poverená detektívka Kim Stonová, ktorá sleduje a preveruje všetky stopy, ale zdá sa, že jej psychopatický protihráč je vždy o krok popredu. Keď však objavia ľudské pozostatky na pozemku, kde stojí zhorenisko bývalého domova pre opustené dievčatá, začínajú jednotlivé dieliky skladačky do seba zapadať. Asi sa tu pred rokmi stalo niečo, čo so súčasnými vraždami súvisí. Kim je rozhodnutá šialeného vraha zastaviť skôr, ako udrie znova. Napínavý a miestami šokujúci dej, ktorého naozajstným protagonistom je strach, nenávisť a ľudská zloba, sa odvíja v niekoľkých časových rovinách a z pohľadu viacerých postáv, posadnutých démonmi minulosti. Z anglického originálu „Silent Scream“ (StoryFire Ltd., United Kingdom, 2015) preložila Martina Šturcelová. Obálku navrhla Diana Delevová, upravil Augustín Putera. Vydalo vydavateľstvo Ikar Bratislava v roku 2016.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Pro ženy
Vydáno: , Ikar (SK)

Silent Scream , 2015

ZimníLidé
23.10.2019 5 z 5

Kim byla super a už se těším na její další případy :)

Yokolobuna
21.10.2019 4 z 5

Čteno jako součást Čtenářské výzvy 2019 – "16. Kniha s oxymórem v názvu"

Němý křik se dost dlouhou dobu otíral o vrchní cíp třetí hvězdy. Může za to zejména protagonistka Kim Stoneová, které jsem nemohl přijít na chuť. Angela Marsonsová stvořila věčně nakvašenou nepříjemnou a většinu času silně nesympatickou vyšetřovatelku, ke které si skutečně není jednoduché najít cestu. Tam kde měla pravděpodobně působit drsně, mnohdy vyznívala jako protivná arogantní kráva. S poodhalením tragické minulosti se však stala Kim alespoň snesitelnou.

To samotný vyšetřovaný zločin už dokáže čtenářovu pozornost držet spolehlivě. Jak práce techniků na místě deset let starých zločinů postupuje, přibývá i mrtvých (čerstvě) a i když mi postavy přišly většinou dost šablonovité, zábava s nimi rozhodně je.

Styl Marsonové je poměrně přímočarý, jednoduchý bez kudrlinek nebo hlubších myšlenek s přesahem. Poselství je však dost jasné. Každý má právo na druhou šanci, zlo často tvoří společnost jako celek a překonat špatnou startovní pozici života chce silnou vůli a pomocnou ruku někoho jiného. I když to rozhodně neplatí vždycky.

Kostra příběhu a postupné poodhalování tajemství vyhořelého ústavu pro nezbedné adolescentky šlape dobře a výraznějších logických kiksů jsem si nevšiml. Lehké pokárání si však zaslouží překladatelka. Věta "Zvedla oči k nebi" jako vyjádření kategorického nesouhlasu je příšernost, na kterou v Němém křiku narazíte co pár stran (dalo mi to vzpomenout na Waltariho Sinuheta). Stejně tak bych chtěl vidět, jak si Kim na cestu svítí tužkovou baterkou...

Kniha byla dárkem k narozeninám v roce 2019 od sestry (na DK jako Zuzuparu), které tímto děkuji.

Zkráceně? Slušná detektivka s místy hodně nesympatickou hlavní vyšetřovatelkou, na kterou si budete pravděpodobně muset zvykat. Ostatní pilíře dobré krimi zábavy však naštěstí stojí vcelku pevně.

Hodnocení na DK v době přečtení: 86 %; Moje hodnocení: 75 %.

Niu
19.10.2019 5 z 5

Skvělá detektivka. Kim je mi sympatická, i když na mne má krapet drsnější povahu :o) O to líp, že je to vyváženo Bryantem. Líbil se mi humor mezi detektivy a doktory. Doporučuju. Já sama budu pokračovat v dalších dílech.

dalia1769
18.10.2019 3 z 5

Slibný začátek série, zajímavá hlavní hrdinka, kniha se mi četla dobře.

Agnesita
18.10.2019 3 z 5

Takové nějaké studené, dočetla jsem "z povinnosti". Další že série už číst nebudu.

Iva B.
14.10.2019 5 z 5

Němý křik, to je přesně to, co jsem potřebovala, po těch ne moc vydařených knížkách, co jsem v poslední době četla!! Konečně jsem se vrhla na Kim Stone a její případy. Čtivé, napínavé, luxusní závěr. Víc asi nemám, co bych řekla. Plný počet bez debat!! Jediné, co mě fakt sralo - "Kim zvedá oči k nebi" Proč to bylo na každé druhé stránce?! Nechápu.

Liana
13.10.2019 5 z 5

Podarená detektívka a skvelý štart do tejto série. Mám v pláne postupne si prečítať aj ďalšie diely. Sympatický tím policajtov. Odporúčam

hasta
13.10.2019

Dost dobrá kniha, bavila od začátku do konce. Svižný děj, zajímavý konec. Při čtení některých pasáží mě mrazilo, na druhou stranu při rozhovorech mezi policisty se nešlo nezasmát. Takže za mě super a vřele doporučuji.

mapet85
13.10.2019 4 z 5

Tichý výkrik je veľmi vydarený štart do slušne rozbehnutej série. Kniha ma nielen príbehom, ale aj postavami chytila hneď od začiatku a ako celok ju hodnotím veľmi pozitívne. Napriek niektorým scénam je písaná s ľahkosťou a obsahuje krátke kapitoly, ktoré dej poháňajú bez zbytočných odbočiek do finále. Postava Kim je aspoň pre mňa veľmi sympatická a cieľavedomá a spoznali sme aj čo to z jej minulosti vďaka, alebo kvôli ktorej je taká svojrázna.

Krisařka
10.10.2019 2 z 5

Úplně nevím co napsat, zacetla jsem se asi až na 150 stránce, nebylo to zle, ale upřímně ještě jednou by Kim nebo kdokoli protocili oči a asi bych si to přečetla znova jen abych spočítala kolikrát. Každopádně autorce dám určitě ještě šanci.

mataj
06.10.2019 5 z 5

Velice povedená detektivka. Napínavá, čtivá. Zajímavá zápletka, postavy i prostředí.

Bezkyne9
04.10.2019 5 z 5

Opravdu dobra detektivka, cetla se skvele :) Je s podivem, ze zadna z postav neprisla pri chuzi k ujme pri neprestavajicim protaceni oci k nebi, ale me to bavilo :D Stoneovou a tym si dle meho nejde nezamilovat, pribeh a jeho odkryvani byl velmi vyvazeny a svizny, zadne prilisne odbihani kolem se nekonalo a tak jsem se ani ja od knihy prilis nevzdalovala a bylo to prijemne... vrele doporucuji, brzy cicham dalsi dil :)

Nestorkea
03.10.2019 3 z 5

Kniha se mi líbila, patří mezi takové lehčí ve svém žánru. Hlavní hrdinka mi přišla v pohodě, jen mi vadilo věčné "obracení očí k nebi" :-) Další díl si přečtu ráda.

Nuttelka
28.09.2019 5 z 5

První seznámení s Kim a super. Mám přečtené všechny knihy od Bryndzy, takže srovnání Kim s Erikou mě neminulo, ale obě jsou výborné.
Čeká na mě celá série, tak jsem zvědavá, jaké případy na mě čekají, protože už z tohoto dílu jsem úplně rozhozená. Budu jen doufat, že vše je opravdu jen výplod fantazie, představa, že by se toto stalo, brrrr...

IVANA0123
28.09.2019 5 z 5

Tak toto jsme si užila. Mrazivé, drsné, "jedním" slovem dech beroucí. Jedna z nejlepších detektivek, které jsem četla. Dokonale zamotané a nepředvídatelné a pro mě rozhodně ne poslední kniha od této autorky. Rozhodně doporučuji a chystám se na další.
(9/19)

iLuciferie
25.09.2019 4 z 5

Po zklamání z různých jiných “bestsellerů” jsem neočekávala nic a knížka mě příjemně překvapila.
Příběh se četl dobře, hrdinové sympatičtí.

Pája699
23.09.2019 5 z 5

První seznámení s touto autorkou a jsem mile překvapena. Paní Marsons píše skvěle! Příběh napínavý jak struna, kniha se četla sama, nešla odložit z ruky. Jdu se s chutí pustit do dalších případů Kim Stoneové a jejího patracího týmu.

paxie
22.09.2019 3 z 5

Přes celkem dobrou zápletku to na mě působilo tak nějak nereálně, posledních pár kapitol bylo vysloveně kýčovitých a hlavní hrdinka mi byla nesympatická. Další díly tedy číst nebudu.

Hasali
20.09.2019 5 z 5

Moc pěkně se četla, doporučuji k přečtení :-)

zuzanie1
19.09.2019 5 z 5

Velice dobře se četlo, za mě doporučuji.