Mrtvola v brnění
Jan Bauer
Případy královského soudce Melichara série
< 2. díl >
Je říjen roku 1306. Na oslavu zvolení nového českého krále Rudolfa Habsburského se na rynku Většího Města pražského koná rytířský turnaj. Jako první se mají utkat přítel a oblíbenec nového krále, pěvec rytířských písní Hartmann z Kuenringu s českým šlechticem Čeňkem z Lipé. K všeobecnému překvapení stačí Čeňkovi lehký úder dřevcem, aby Hartmann spadl ze sedla do prachu kolbiště. K údivu všech přivolaný ranhojič zjišťuje, že je dočista mrtvý. Co horšího, někdo ho předem zabil a do klání mezi šraňky poslal na koni mrtvolu v brnění. Hartmannovi sluhové jsou jako podezřelí okamžitě uvězněni, ale královský soudce Melichar z Roupova se jich zastane. Případ je totiž podstatně složitější… Kdo tedy potřeboval odstranit Hartmanna z Kuenringu? Komu vadil majitel hradu Vitoraz nedaleko českého pomezí? Královský soudce Melichar chce přijít této záhadě na kloub. A to stůj, co stůj! Druhý případ soudce Melichara z pera úspěšného autora historických detektivek.... celý text
Přidat komentář
Historická detektivka, která tak nějak v klidu plyne, i když během děje se najdou mrtví i nějaké to "napětíčko". Melichar se dostane k vyšetřování mrtvého rytíře v brnění jak slepý k houslím. Ale dostojí své pověsti a umane si i přes potíže a překážky od velmi vlivných osob odhalit vraha. A i když musí za spravedlností i proti příkazu krále i do Rakous, pravda se ukáže. Ale mocenští mají své vlastní plány.....
Knihu úplně zatracovat nechci, je to vlastně ukázka boje pánů té doby a jejich intrik a podvodů, boje o moc a majetek.
Další případ královského soudce Melichara z Roupova, který musí nasadit veškerý svůj um, aby odhalil další skoro nevyřešitelný případ. Příjemná četba pro odpočinek.
tak pravda je, že kniha není hlubokomyslná. Vzhledem k tomu, že jsem to od ní neočekávala, líbila se mi.
Nechtěl jsem tuhle sérii zavrhnout hned po přečtení prvního dílu a tak jsem zkusil ještě další, ale žádného překvapení jsem se nedočkal. Podprůměrná historická "detektivka" bez originálního nápadu, prostě jedna z mnoha, kterou jsem si mohl odpustit.
Po přečtení prvních stránek jsem knihu viděla jako velmi nadějnou. Zaujal mě námět a líbilo se mi i členění příběhu do krátkých kapitol. Po té, o jsem jich několik přečetla, mi ale přišlo, že se celý děj až přespříliš točí okolo vymetání hospod a je jaksi uměle vyplněn narážkami na sexuální život hlavních aktérů. V příběhu mi navíc chybělo napínavé rozplétání vyšetřovaného případu. Knihu bych proto hodnotila jako jakýsi průměr - neurazí, nenadchne.
Proti prvnímu dílu tu je vidět určitý pozitivní posun. Hlavní hrdina se jen neopíjí a nezahýbá s komornou. Ale o historickou detektivku se pořád nejedná. Nějakým pátráním a logickými úvahami váš mozek autor nezatíží. Navíc finále je jasné někdy od poloviny knihy. Zajímalo by mě, zda sudí někdy nějakého viníka dožene až k trestu. Zatím skóre 0:2. Pokud se bude postupně zlepšovat, tak někdy ve 4-5. dílu. Pokud byla jednička za 2,5*, tak tady už slušné 3*.
Příjemně čtivá historická detektivka. Barvitě popsané prostředí (rytířské klání, středověká Praha, ...), postavy (i skutečné) a soudce Melichar, kterého bych označila jako českého soudce Ti :-).
Co napsat k Mrtvole v brnění? Pan Bauer je zárukou dobře napsaného příběhu a tento nebyl jiný. Vše podstatné bylo již níže napsáno. Za sebe jen doporučuji.
Hezky napsaná kniha. Pan Bauer píše srozumitelně a dokáže mistrně využít příběhů z našich dějin. Alespoň já si to myslím. Nedá se to ale říci o redaktorech, korektorech, nevím co je správně, ale dotyčná/dotyčný si zřejmě kontrolní obtah, nebo jak se tomu říká, asi nepřečetl. Takových chyb se v jedné, poměrně útlé knize hned tak nenajde. Přečetl jsem jako relax po předchozí knize, kde tekly potoky krve a končetiny létaly na všechny strany. Zatoužil jsem vlastně po jemnějším podání dávné historie. To ale neznamená, že se zase nepustím do drsnější, možná reality.
Příjemná historická detektivka, v níž se seznámíme prostřednictvím vyšetřování smrti na rytířském turnaji se situací v Praze a v Českém království po dobu krátké vlády Rudolfa Habsburského. Oceňuji nápaditou interpretaci skutečných historických událostí z r. 1307.
Průměrná historická detektivka. za překlepy a gramatické chyby určitě nemůže autor, ale nakladatel. Přesto mi to kazí požitek z četby.
Délka knihy je přiměřená, děj nenudí
Další z pohodových středověkých detektivek bez větších okliček a zvratů. Krásná atmosféra Prahy přelomu 13. a 14. století. Soudce Melichar v tomto příběhu ale zase tak mnoho nevyšetří, vlastně jenom vyslýchá svědky, až se od jednoho dozví celou a pravdu, a to bez příkras včetně motivu... Proč by to ten svědek ale dělal? Asi svědomí...
Tato kniha se snaží napodobit historické romány od Vondrušky. I zde je vyšetřovatel vyššího postavení a jeho pomocník, ale to je asi tak vše v čem jsou autoři podobní. Musím říct, že se mi nelíbily ani některé dialogy hlavních postav. Autor se snažil pomocníka vyšetřovatele vykreslit jako sexuálního maniaka, ale moc se mu to nevydařilo. Spíše to knize dalo "punc" lacinosti. Samotný děj není moc komplikovaný a od poloviny knihy je Vám již jasné kdo je vrah. Chybějí zde zvraty a nápaditost. Dostalo se mi do ruky první vydání, kde se nachází spoustu překlepů v textu, jako např. "Při polední větě..."
Tak rozhodně o něco lepší a zábavnější než Klášterem obchází ˇˇdábel. Ale stejně, já nevím, připadá mi to celé takové velmi naivní vyprávění. Na druhou stranu na prostřídání s jinými historickými knihami typu Niedla to svým způsobem není tak špatné.
Četlo se to dobře. Jen ten konec byl takový rozpačitý. Pachatel se přiznal bez mučení a byl konec. Žádná logická dedukce, dokazování nebo past na pachatele. Škoda.
Štítky knihy
soudci, soudkyně 13.-14. století historické detektivky turnaje rytířské
Autorovy další knížky
2014 | Milenec rudé komisařky |
2009 | Pražský rozparovač |
2015 | Krvavé léto |
2009 | Vampýr z Koňského trhu |
2005 | Co v učebnicích dějepisu nebylo |
Mě tyhle příběhy baví. Nevyžadují žádné extrémní soustředění, lehce plynou, dobře se čtou. Ideální odpočinková kniha.