Přírodní zahrady
Christine Lavelle , Michael Lavelle
Chcete-li na své zahradě pěstovat rostliny, které poskytnou útočiště celé řadě užitečných živočichů – hmyzu, vodním organismům, ptákům i malým savcům, je pro vás tato publikace jako stvořená. Krok za krokem vám ukáže, jak vybudovat květnatou louku, rybníčky či jezírka, živé ploty, bylinkové a zeleninové zahrádky, květinové záhony, ptačí krmítka, přírodní úkryty, hnízda a místa vhodná pro zimní hibernaci. V knize najdete popis více než 200 druhů rostlin, vhodných k pěstování v přírodní zahradě, od popínavých, jednoletek, cibulovin a voděnek po keře a stromy spolu s praktickým návodem, jak je pěstovat a kultivovat a spoustu užitečných rad, jak si na zahradu bezpečně nalákáte celou řadu užitečných a zajímavých živočichů. Na detailních nákresech najdete inspiraci, jak nejlépe rozvrhnout zahradu podle jejího typu, velikosti a podnebí, co lze pěstovat na dvorku či na balkoně a jaké rostliny zvolit, když chcete na záhon nalákat motýly, včely a ptáky.... celý text
Přidat komentář
Přírodní zahrady mají místo podtitulu na obálce dvě věty: Přilákejte ke svému domu kus divoké přírody i s jejími obyvateli, zajímavými hosty. Tato bohatě ilustrovaná kniha vám poskytne praktické rady, jak vytvořit zahradu na svém pozemku.
Kvalitní a líbivé fotografie na křídovém papíře jsou pěkné, ale o to nejde. Kniha je plná praktických rad, jak která rostlina nebo uspořádání pozemku přivábí různorodá a nádherná zvířata, která tam mít chceme a ti budou jako predátoři odhánět z pozemku tvory, které tam mít nechceme. Je tady popsáno jak zřídit přirozené útočiště nebo třeba ptačí budky, které ještě lahodí oku. Přírodní zahrada neznamená, že musím mít nutně místo zahrady louku s lesem na konci a občas nějaké to roští, aby se měli některá zvířata kde schovat. (I když já osobně proti divoké zahradě rozhodně nic nenamítám, když se hezky udělá, může být pohlednější a a atmosferičtější než neosobní uměle vyrobená plocha s tújemi od zahradníka). Můžu si dělat pohledné květinové zóny, v případě potřeby mít i bylinky a zeleninu, která nepokazí estetický dojem. Případně u plotu zahrady založit miniaturní květnatou louku s kopretinami, zvonky, chrastavcem, prvosenkou, ... Je to prosté, stručné a jasné, přestože kniha má velký formát a vypadá poměrně objemně.
Kapitolka osazování střešních zahrad a teras nebo přírodní zahrada ve městě na malém pozemku nám třeba poradí, jak osadit plochy mateřídouškou a tak můžeme mít kousek přírody i ve městě. I malé místo může vypadat slušně.
Neříkám, že je to nějaké super zpracování a na tohle téma neexistují lepší knížky. Na první informace je to ovšem dostačující. Máme kapitolku o zahradních pozemcích, posouzení půdy, nakreslení plánu, budování zahrady, ale i popis rostlin, je tu i seznam zvířat. Za každý podobný počin jsem ráda a už jen za tu popularizaci a připomenutí, že existují přírodní zahrady a že alespoň nějaký koutek v zahradě můžeme nechat pro živé hosty, má kniha ode mě možná i mírně nadsazených 4,5 hvězd.