Přísahám a slibuji
Ota Dub
Román lékaře a spisovatele Oty Duba zachycuje poválečnou realitu na severu Čech, kam přichází hrdina, lékař Albert, aby zde začal nový život. Chce pouze nezištně a obětavě plnit závažný lékařský slib, jehož formuli nese tento román v názvu. Jako primář interního oddělení však záhy poznává strázně, bolesti, úskalí a problémy doby a nutně se dostává do víru společenských a politických událostí. Hluboké osobní prožitky a zkušenosti dovolily autorovi napsat čtenářsky přitažlivou knihu, v níž postihl etiku lékařské práce a současně podal i věrný obraz poválečných let a svědectví o tom, z čeho se rodila moderní zdravotnická služba a jaké problémy musela překonávat.... celý text
Přidat komentář
Jak už bylo řečeno, tentokrát zfilmování bylo daleko lepší , než samostatná kniha. Ota Dub uměl velice dobře přizpůsobit dobu, ve které se vše odehrávalo, jenže ve filmu to bylo daleko lépe zpracované.
Knihu jsem četl v minulosti. Knih z lékařského prostředí jsem příliš nečetl, navíc jsou v této knize zachycena poválečná léta na severu Čech.
Začnu negativy. Kniha se mi nečetla úplně lehce. Přímé řeči bylo méně, většina knihy je psána takovým jakoby opisem a navíc mi úplně neseděl jeho slovosled. Druhé drobné negativum je, že kniha je částečně poplatná době, naštěstí způsobem, který se dá ještě skousnout. Samotný příběh je pěkný. Sledujeme při něm osudy poctivého lékaře od konce války až do roku 1948. Líbilo se mi, jaký měl Vojtěch Albert vztah ke své dceři Magdě. Konec knihy byl dramatický, rozhodovalo se v něm o osudu hlavního hrdiny i o osudu českého zdravotnictví. Román stojí za přečtení.
Knihu jsem si přečetl,až když jsem viděl seriál.Z mého pohledu je kniha lepší a popisuje i víc situací do hloubky než seriál.
Opět jsem sáhla do kdysi čtených knih. Jak mi přibývají roky, posuzuji i jinak námět a zpracování příběhu té doby. Doktor Albert částečně přinucen opouští milovanou Prahu a dostává primariát interny v nemocnici na severu Čech, kterou opouští němečtí lékaři. Přizpůsobování není jednoduché, ale uvědomuje si, že v té krajině máme kořeny, jen chvíli jsme byli někde jinde a nyní se vracíme, do kraje českých literárních velikánů, prostě domů. Etika lékařské praxe samozřejmě převažuje, i když je částečně poplatná té době. Ale je psána krásnou češtinou a to je veliké plus této knihy.
Viděla jsem seriál a musím říci, že byl lepší než kniha - dějově bohatší. Kniha je bohužel trochu poznamenaná dobou, ve které byla napsaná :-(((
Kniha mi velmi připomíná vyprávění mého dědy, který v pohraničí pracoval jako učitel. Přísahám a slibuji dává nahlédnout do poválečného pohraničí, kde se chod nemocnice po skončení války budoval za pochodu.
Knihy Oty Duba mám ráda, působí na mě hřejivě, ačkoli jsou příběhy často nelehké. Kéž by dnešní lidé měli aspoň čtvrtinu zásadovosti Dubových hrdinů, hned by bylo na světě veseleji.
Knížku jsem rozečetl již před pár lety. Tenkrát se mi však zdála být asi složitá anebo dobou vzdálená a bál jsem se komunistické propagandy. Ale vzhledem k tomu, že má zde poměrně pěkné hodnocení, tak mi to nedalo a dnes jsem ji během jednoho odpoledne dočetl a musím uznat, že mě nakonec opravdu bavila. Překvapilo mě, že to bylo spíše o složité situaci zdravotnictví v poválečném období v pohraničních oblastech z pohledu sympatického primáře. Nezbytná propagandistická tvrzení jsem zaznamenal spíše až v samotném doslovu.
Příjemné oddechové čtení. Dub uměl psát zajímavě a lehce i o odborných a administrativních problémech, vůbec nevadí, že chybí romantická linka a rodinné záležitosti se probírají jen epizodně. Historicky natolik nestranné (a nestranické), nakolik to šlo, což není zcela, ale reálný stav se dá docela dobře odhadnout - bráno jako populárně naučná četba je kniha přínosná a čtivá.
Příběh se pral s tezovitostí a místy i vlasteneckým patosem, hlavní postava je vlastně jen hlasatel sympatických idejí bez vlastní osobnosti. Delší pasáže v tomto duchu se s jinak svižným vyprávěním tlučou, naštěstí jich není moc. Ostatní postavy jsou především ilustračním materiálem k danému problému, přitom jsou ale mnohem životnější. Velmi mě potěšil svérázný, řekla bych chlapský humor - asi že byl autor z praxe zvyklý nevyhýbat se ničemu lidskému.
Ota Dub je skvělý vypravěč a zúročuje i své znalosti lékaře. Pohraničí v letech 1945-1948 bylo plné dramatických příběhů. Nebylo však černobílé. Proto je,především z důvodu zařazení událostí do dnešního kontextu, nutná určitá čtenářova znalost dějinných souvislostí. Po odfiltrování socialisticko-režimního (tehdy nutného) pohledu, nám zbyde skvěle vyprávěný, i když trochu schematický příběh.
videla jsem televizni serial, moc se mi to libilo, chci si precist vsechny knizky od tohoto autora
Já jsem byla s knížkou spokojená. Nicméně souhlasím s tím, že tehdejší režim autorovi neumožňoval vše otevřeně popsat.
Kniha popisuje život lékaře - primáře, který je přemístěn do českého pohraničí a jeho úkolem je zvelebit a obnovit chod místní nemocnice. Děj knihy se odehrává v letech 1945 - 1948, obsahově je poznat, že autor psal v době, kdy byl ovlivněn tehdejším politickým režimem a nemohl vše otevřeně v knize uvést.
Štítky knihy
lékařské prostředí osidlování pohraničí zfilmováno – TV seriál
Autorovy další knížky
1986 | Doktorka |
1990 | Profesoři |
1984 | Přísahám a slibuji |
1986 | Byt na Vinohradech |
1980 | Mimořádný případ |
Rozpaky.
Jak mam rada serial, tak kniha me nenadchla. Prilis dlouhe vety valici se jak rozbourena reka. Malo dialogu, o to vice hodne lyrickych monologu. Misty to bylo utrpeni, ktere koncilo upadnutim do spanku.
Vlastne se divim, ze se z toho vyloupl docela pekny serial.