Pro dnešek a pro příště zavřeno
Martin Janda
Přátelství a láska, Němci a Češi a v pozadí Sudety konce třicátých let 20. století. Zmíněné historické a regionální kulisy předurčují povahu příběhu, jehož hrdinům rozdalo soukolí dějin karty osudu opravdu nemilosrdně. Stefan byl stejně starý jako jeho přítel hospodský Hans, oba se narodili v roce 1910, chodili spolu do školy, jejich rodiny se navštěvovaly, ale nadchází rok 1937 a pak válečná léta a všechno je jinak.... celý text
Přidat komentář
Trochu jiný příběh z období 2. světové války. Kniha o přátelství, které prověří čas a politická situace.
Češi vs Němci, Němci vs Češi. Včera jsi byl kámoš, dneska už ne. Silný příběh, k zamyšlení.
Příběh obyčejného hostinského Hanse v pohraničí. Češi a Němci v turbulentní době. Co lze odpustit a co ne. A jak žít, když se život rovná tanci mezi vejci.
Moc hezká kniha...
Ono není všechno jen černé nebo bílé...buď tak nebo tak....vždycky je něco mezi tím a to si zaslouží velkou úctu....
Moc děkuji za knihu p.Jando
Velmi čtivý přívěh o období 2. světové války ukazuje změny charakterů bhěm války a po ní.
Kniha ukazuje další pohled na 2.světovou válku, příběh Hanse z Českého pohraničí a soužití Němců a Čechů. Neuvěřitelné co s lidmi dokázala válka. Smutný pohled.
Jo jo,v každém národě jsou jak dobří lidé tak i pěkné svině.
A jsou určité chvíle kdy ač se člověk chová sebelíp,pořád to není dobře.To je právě příběh Hanse,pro Čechy je Němec a pro Němce je příliš Čech.
Kniha je napsaná velmi čtivě,příběh příjemně utíká a za chvilku jste na konci.
Kupodivu hodnotím kladně. Jazyk a styl - žádná sláva. Konstrukce příběhu - žádná sláva. O psychologii a vykreslení postav a o obálce knihy snad ani radši nemluvím. Ale i přesto to zafungovalo. Takové milé počtení, které nijak zvlášť nenadchne, ale ani neurazí.
Nesmírně si cením toho, že autor zasadil děj příběhu do Sudet před rokem 1945 a po něm a že si jako postavy vybral právě Čechy a Němce a soustředil se na jejich vzájemné soužití v nelehké době, to je na knížce jednoznačně to nej. Kdyby bylo zpracování propracovanější, mohl by z toho být solidní klenot.
Román zachycuje Sudety v nelehké době, od podzimu roku 1937, až do konce války. Hlavní postavou je německý hospodský Hans, s kterým se život nepáral. Chválím, že i vedlejší postavy se nepletou a jsou všechny dohrány. Kdo z nich byla ta největší svině, to si musí určit každý sám. Jedinou drobnou výtku mám, že autor musel do tohoto, rozsahem krátkého dílka narvat snad každou událost z druhé světové války: odstavený vagon s vězni koncentračního tábora, bombardování Drážďan, lynčování Němců po výbuchu muničního skladu v Ústí nad Labem... Kniha je napsána střízlivým a důvěryhodným pohledem a hlavní postava je sympatická.
Citace: Život není divadlo, nemůžeš si nic zkusit předem a nepovedené scény sjet znovu, nikdo ti tvou roli nedal a nikdo ji nerežíruje, kromě tebe samotného.
Líbí se mi nezaujatost knihy a jak je psána. Němci a Češi je bohužel stále hodně tabuizované téma, ale začíná se o ní čím dál více psát.
Oblíbila jsem si Hanse a dokázala sem se naprosto vtáhnout do děje.
Soužití Čechů a Němců. Tyhle příběhy mě baví. Je to sice beletristická reflexe, ne faktografie, ovšem přesně tak tomu bylo. Nic není černobílé a nic není bezdůvodné. Byli Němci, kteří zůstali loajální, byli Češi, kteří měli do holubičí povahy na míle daleko, ale rovněž Češi, kteří věděli, že je toho s Němci víc spojuje než rozděluje a se svými německými sousedy vycházeli dobře. A pak tu byli prospěcháři a převlékači kabátů na obou stranách, kteří se uměli přizpůsobit každé době a vytěžit z ní pro sebe co nejvíc. Ti byli nejhorší, protože jejich ideálem byl jen osobní prospěch.
Je to hodně politický, já čekala víc těch životů a reálných dní těch obyč lidí....ale tam je pořád popis polit. stavů, jak si co nebo kdo stojí, kdo je u moci, co je v novinách...to mě jako neba. A že se Němci vs. Češi hádaj a hážou po sobě půllitrama v hospodě? To mě neba dvojnásob. O tom je totiž celej první díl. O hádkách v hospě.
Hlavní hrdina je Němec, ale chová se slušně za války, pak je stále Němec, a i přesto všechno jak se choval za války, ho pošlou pryč protože je Němec. Hrůzná historie našich zemí.
Jednoduše ,srozumitelně a hlavně čitelně napsaný příběh ze Sudet.
Jasně ukázáno ,že v každé národnosti ,nebo smýšlení se vždy najdou ,jak špatní, tak i dobří lidé.
Na druhou stranu ,je to dnes s odstupem času lehké hodnotit. Sám nevím, jak bych se v té době zachoval sám.
Jednoduše, výstižně napsáno, věřím, že právě takto to mohlo v Sudetech chodit. Postavy jednaly tak, jak se od nich čekalo, žádné historické ani logické nonsensy jsem tam nenašel. Popravdě jsem je ani nehledal. Moc mě to bavilo.
Ani se mi nechce věřit, že se jedná o autorovu prvotinu. Napsat o knize s válečnou tématikou, že je krásná, výborná a skvěle napsaná je trochu jízdou v protisměru, ale mě se to fakt moc líbilo!
Lidé jsou a budou vždy různí a nebude to národností, barvou pleti či vyznáním. Přísloví "Kam vítr tam plášť " naši zemi, a mnohé lidi v ní žijící, vystihuje velmi trefně. A platí to za každého režimu! A to je to smutné, neradostné poselství této knihy. Nicméně opět doporučuji s klidným srdcem, početla jsem si!
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí? Zdaleka ne vždycky. Vše je o lidech, stačí mít pevný žaludek a nestálý charakter a s pravdou si můžete dělat, co chcete. Mimochodem skvěle a výstižně napsaný román na pár stránkách.
Zajímavý čtivý příběh ze Sudet 1938-1945. Je svědectvím, že ne každý Němec byl špatný a každý Čech dobrý. Příběh ukazuje spletitost různých charakterů osob tam žijících, jak se s odstupem času k sobě chovali lidé, kteří si kdysi jako děti společně hrávaly, znali se. Je to příběh, který dojímá.
Tahle knížka mě zasáhla svou syrovostí. Literárních kudrlinek tady moc nečekejte, zato příběh je dostatečně mrazivý, podepřený důležitými historickými milníky. Děj je vyprávěný v er-formě, ale já se celou dobu nemohla zbavit takové přítomnosti, jakoby šlo o vzpomínky skutečného vypravěče Hanse. I když kdo ví, kolik takových Hansů v českém pohraničí žilo... Znovu kniha, která připomíná, jací lidé jsou a jací dokáží být za jistých okolností... Nedělí se podle národností, ale na lidi dobré a špatné. A na to bychom neměli zapomínat... Zvlášť ne v současnosti, kdy je nám opět vnucováno, kdo je dobrý a kdo špatný - a světe div se, znovu podle národností...
"Hansovi hlavou projela představa, jak kulometem míří na toho usmívajícího člověka před sebou. Na kamaráda. Hergot, jaký to všechno mělo smysl, ptal se sám sebe." str. 197
Štítky knihy
30. léta 20. století česko-německé vztahy sudetští Němci kamarádi Sudety pohraničí historické romány přátelství z dětství české romány
Autorovy další knížky
2019 | Pro dnešek a pro příště zavřeno |
2020 | Nejtajemnější místa světa |
2020 | 50 největších panovníků Evropy - Od Alexandra Velikého po Alžbetu II. |
2020 | Přelomové události českých dějin |
2021 | 111 nejzáhadnějších léčivých a magických míst |
Příběh začínající v období před druhou světovou válkou, v blíže neurčeném sudetském městečku. Tentokrát je příběh z pohledu Němce, který s tím co se děje nesouhlasí, ale přesto se musí války účastnit.
Kniha je napsaná poutavě a jsem ráda, že ukazuje jakousi nezlomnost lidí, kteří nedělali rozdíly mezi národy a snažili se pomoct tam, kde bylo potřeba.
Ale mrzí mě, že právě tito lidé museli pryč a "převlékači kabátů", kteří se kolikrát chovali hůř než Němci a škodili, kde mohli, zůstávali, dostávali funkce a vyžívali se v moci, která jim byla propůjčena.