Proč se nám líbí to co se nám líbí
Paul Bloom
Co všechno nám lidem přináší potěšení? Obdivuhodná sonda do hlubin lidské mysli… Přemýšleli jste někdy o tom, proč se z některých jedinců stávají kanibalové? Proč nám (většinou) připadá nechutné a zvrhlé mít sex s vlastním sourozencem nebo rodičem? Proč se někdo dobrovolně nechá týrat a ponižovat, a ještě mu to působí rozkoš? Proč nám originály uměleckých děl připadají nekonečně cennější než padělky? Autor téhle knihy se pouští pořádně hluboko do téhle neprobádané říše a vysvětluje, jak se tímhle vším výrazně odlišujeme od ostatních živých tvorů a jak nás právě tyhle věci činí „lidskými“. Dokonce už od plenek dokážeme my lidé rozpoznat realitu od fikce. A přestože spřádání snů, fantazie, okouzlení hudbou či příběhy nám v našem evolučním vývoji nepřinášejí nic nezbytného pro přežití, necháváme se tím vším znovu a znovu okouzlovat. Proč? To už na stránkách téhle nanejvýš zajímavé knihy zjistíte sami.... celý text
Literatura naučná Psychologie a pedagogika
Vydáno: 2011 , MetaforaOriginální název:
How Pleasure Works, 2010
více info...
Přidat komentář
Přiznám se, že jsem knihu nedočetla, ale informace v ní byly zajímavé a popsané vědecky. Souhlasím s tím, že to, co se nám líbí je ovlivněno kulturou. Forma mi přišla však celkem nečtivá a hůř stravitelná.
Fajn kniha a je dosti škoda, že ji tady ještě nikdo přede mnou nečetl. Ve výsledku se vlastně dozvíte, že ta libost a vztah k určitým věcem, které nás buď odpuzují či přitahují je vlastně dána formováním kultury, která na nás odmalička působí. Bloom dokazuje, že je tento prožitek dosti ohebný v závislosti na zvycích dané kultury, nicméně geny v tom mají pramalý vliv, což se zas třeba nedá říci o homosexualitě, která je dle mě a (spousty dalších vědců) dána právě geneticky, kdežto kultura na ně působí přesně obráceně. A tak se někdy může stát, že si homosexuál svou orientaci uvědomí až když má rodinu a děti. :-)
Houpačka od Brafmanů se mi líbila více. Toto je méně čtivé..