Procházka amazonským pralesem
Jiří Moravec
Autor shrnuje výsledky svých výzkumných výprav do oblasti bolivijské, peruánské a přilehlé brazilské Amazonie. Nechává čtenáře nahlédnout do přírodních i společenských poměrů panujících v současné západní a jihozápadní Amazonii. Popisuje různé formy zaplavovaných i nezaplavovaných lesů a představuje jejich typické živočišné obyvatele. Pozornost přitom věnuje především drobnějším a často přehlíženým tvorům. Současně vede čtenáře i na návštěvu k prostým amazonským osadníkům, lovcům a sběračům para ořechů, aby ukázal, co dnešní život v pralese vlastně obnáší. Líčení různých dobrodružnějších příhod potom naznačuje, že ani nyní není cestování a bádání v Amazonii úplně snadné.... celý text
Přidat komentář
Jsem nesmírně vděčný panu Moravcovi za to, jak mě dokázal vtáhnout do Amazonského pralesa alespoň myšlenkami. Čtení, kde se dozvíte nejen o práci vědce tak v zásadě jednoduchém světě, ale také spoustu zajímavostí o místních lidech ale hlavně o úžasných zážitcích s veškerou faunou. Od pana Moravce vím, že v dubnu vyjde jeho druhá kniha o Amazonii a neskutečně se na ni těším.
Mohu potvrdit, že kniha je fakticky nádherná. Prales, potažmo amazonský, byl vždy můj sen, už jako malý kluk jsem hltal cestopisy o Jižní Americe a představoval si vůni tlejícího dřeva a vlhkosti, a to vše prostoupené omamnou přírodou. Knihu jsem prolouskal celou, i když musím uznat, že některé pasáže, ty více odborné, jsem vzal letem světem. A mohu soudit, co se týče pralesa, osobními zkušenostmi z Ekvádoru, Venezuely, Guayan i Brazílie, kam se mne povedlo vycestovat. Děkuji moc za krásné zážitky, které se mne vracely při čtení.
Při náhodném brouzdání na fb, jsem v jedné skupině narazila na koment, kde někdo psal, že tuhle knížku mají v Levných knihách. Zaujala mne názvem, přebalem knihy, ale i cenou: jen 59,- místo necelých 500,- v Academii O:-) no neberte to. I když jsem neměla možnost si knihu před koupením prohlédnout, naprosto předčila všechna má očekávání!!
Doménou pana Moravce jsou hlavně žáby a poté plazi, pro mě teraristku úžasné. Sám popsal několik nových druhů žab a knihu doplnil i jejich fotografiemi. Největší přínos knihy je její ucelenost, nejedná se o žádné encyklopedické výčty, viz žába měří tolik a tolik, ale spíš o ekologické vazby. Kde žijí a hlavně proč: proč mají zbarvení, které mají, jak je utvořeno jejich životní prostředí, jak se mu přizpůsobily a proč.
Kniha je plná fotografií, nejcennější pro mne byly fotky nově objevených druhů žab a typů deštných lesů.
Je obohacena autorovými nákresy biotopů, ale i nádherných kreseb žab, až se mi tajil dech, s jakou precizností jsou nakreslené (autor měl i výstavy svých kreseb).
Každá kapitola začíná úryvkem známého cestovatele/ biologa, kterým uvádí do děje kapitoly, která s ním souvisí. Od nejstarších jako např. Stanko Vráze, který je citovaný nejčastěji a je až s podivem, jak moc podobné byly jeho zážitky a pocity s autorem. Dále Humboldt až po Whitemora, ale nechyběly i statě z impaktovaných časopisů.
Malinkým mínusem byla špatně napsaná slova (převrácená písmenka, či naopak chybějící), ale nebyly časté a text byl i s nimi srozumitelný. Tuto vadu bych možná ani nepřisuzovala autorovi, ale tomu, že je kniha z Levných Knih za malou cenu, v LK také bylo jen pár kousků, asi vadových a s tímto syndromem jsem se u knih z LK setkala už často.
Stylisticky mi někdy nesedly některé věty, některé nedávaly ani smysl, ale selským rozumem Vám to dojde a jen se pousmějete. Nijak to autorovi nezazlívám, je to především herpetolog, ne spisovatel. I tak se mi ale jeho styl psaní líbil.
Nemusíte se také bát, že kniha je jen encyklopedickým výčtem druhů Amazonie. Kniha je prokládána zajímavými, úsměvnými někdy až strašidelnými příběhy - viz Anakonda v baťohu.
Seznámíte se i s životem původních obyvatel a jejich minulostí, přítomností i s myšlenkou budoucnosti. Kniha nás neseznamuje jen s autorovo nejoblíbenějšími žábami, i když je tu o nich nejvíce informací, ale i o dalších plazech (krokodýli, kajmani, želvy, hadi, ještěři), tak i sem tam zavítá nějaká informace o ptácích či savcích. Kniha je o to hodnotnější, že pojednává i o rostlinných druzích. Já jsem zejména ocenila, že se tu nepsalo o nejznámějších druzích Amazonie, které známe z dokumentů, ale o těch méně známých či úplně neznámých – pro mě např. jelinek mazuma.
Díky této knize jsem si uvědomila, že existuje několik typů deštného lesa (18) o čemž jsem neměla ani tušení! Paradoxně kapitola věnující se nížinnému lesu mě na poprvé odradila a říkala jsem si proboha, snad takhle nebude psaná celá knížka, nějak jsem se tím nemohla prokousat – bůhvíproč. Kapitolu jsem přeskočila a vrátila se k ní po přečtení knihy a užila jsem si jí, bavila mne - asi na ní musel dozrát čas.
Moje oblíbena kapitola se týkala strategie rozmnožování žab či kapitola, kde byly popsány druhy krokodýlů a želv, překvapivě nejvíce mne pohltila kapitola o juvii ztepilé plodící para "ořechy", díky níž jsem si uvědomila tak složité ekologické vazby, ale i dopady.
Díky této knize jsem pochopila co to je vůbec ten sekundární les, jak vzniká, jak dlouho to trvá, které rostliny zde rostou, jak probíhá celý ten složitý proces a vysloveně jsem z toho měla neuvěřitelnou radost!
DOPORUČUJU všema jedenácti! Je to kniha, která vám hodně dá a určitě se k ní budete rádi vracet.
Autorovy další knížky
2009 | Procházka amazonským pralesem |
1999 | Svět zvířat VII – Obojživelníci, plazi |
2015 | Fauna ČR. Plazi - Reptilia |
2019 | Obojživelníci a plazi České republiky |
2023 | Za neznámými tvory amazonských lesů |
Toto je kniha pro každého, kdo nechce, aby jeho přehled o přírodě končil na hranici okresu (tím myslím Evropy ;-) ). Je skvělé, že takto fundovanou a čtivě sepsanou knihu vyrobil našinec. Smekám, Jirko!
Podrobnou recenzi jsem publikoval už dříve, odkaz na ni jsem vložil do sekce Recenze.