Profily odvahy

Profily odvahy
https://www.databazeknih.cz/img/books/53_/53161/bmid_profily-odvahy-4s8-53161.jpg 3 16 16

Frontispis foto černobílé. Kniha, jejímž autorem je jeden z nejslavnějších prezidentů USA, sleduje postoje a jednání významných i méně významných politiků v klíčových okamžicích amerických dějin.

Literatura naučná Biografie a memoáry Politologie, mezinárodní vztahy
Vydáno: , Orbis
Originální název:

Profiles in Courage, 1956


více info...

Přidat komentář

LordByron
včera 4 z 5

Na obale nášho vydania sa síce uvádza, že knihu napísal Kennedy, ale nie je to tak celkom pravda - k písaniu sa vybavil spolupracovníkov čo vyšlo najavo až neskôr.
Je zaujmave mimochodom, že knižku od amerického prezidenta vydali naši súdruhovia a u nás s aplauzom a veľmi pozitívne - ďalší príklad toho ako slabá bola v tomto cenzúra.
Nuž a obsah?
Pre mňa osobne bolo zaujmavé najmä to, že (a to podotýkam) LIBERÁL Kennedy, ktorý celú kariéru bojoval za práva černochov a pretláčal zákony proti segregácii si do svojho zoznamu hrdinov vybral z drvivej väčšiny pro-južanské postavy.
Opakovane a opakovane odsudzuje,, rekonštrukciu"a všetkých, ktorí boli za tvrdý prístup voči južanom po občianskej vojne, opakovane chváli postavy snažiace sa o zmierenie.
Otrokár Sam Houston je jedným z hrdinov predvojnovej éry . Edmund Ross je hrdina pretože sa vzoprel impeachmentu zo strany,, radikálov" presadzujúcich nekompromisné potlačenie Juhu.
To všetko sú výklady dejín uplne odporujúce tým na ktoré sme dnes stále viac zvyknutý. V tej dobe to ale bol bežný postoj (a áno aj medzi liberálmi).
Posledným z hrdinov je pre Kennedyho konzervatívny sudca Taft, ktorý napriek tomu, že nemal nádej na úspech a napriek tomu, že si tým zničil kariéru a šancu na funkciu prezidenta verejne odsúdil Norimberský proces s nacistami ako retroaktívnu frašku víťazov.
Tiež skutočne nezvyklý hrdina, ktorého by súčasný prezidentský kandidát liberálov pochválil asi iba ťažko : )
Je neuveriteľné ako sa za tých niekoľko dejín výklad amerických dejín zmenil.
V tom čase aj antirasistickí aktivisti uznávali, že nie každého otrokára môžeme vyhlásiť za diabla, že Sever voči Juhu páchal aj krivdy,že rekonštrukcia bola zlyhaním, že správnym prístupom bolo po občianskej vojne raziť politiku zmierenia a nie nanovo vyvolávať nenávisť a otvárať staré rany (tak ako to robia dnes tí ktorí chodia rozbíjať sochy).
V tom čase aj americký liberál mohol vyjadriť kritický postoj ku Norimbergu : )
A moja večná chuť trucovať ma vedie k poznámke - mám radšej Kennedyho verziu dejín ako tú súčasnú : )

kikies
06.01.2023

Přiznám se bez mučení - v americké historii a politice se nijak zvlášť neorientuji, ke čtení mě zlákala kombinace několika faktorů: 1.) byla jsem zvědavá na písemný projev JFK, 2.) zajímalo mě, jak si v USA představují hrdinství v politice (tak trochu v porovnání s tou blamáží, co se odehrává u nás), 3.) kdysi a kdesi mi tato kniha byla doporučena a 4.) hodila se mi do čtenářské výzvy. Přečetla jsem ji celou, chvíli mi to trvalo, ale popasovala jsem se s tím. Bohužel musím zhodnotit, že jména zmiňovaných senátorů a jejich činy ve mně asi dlouho neuvíznou a po jisté době čtení mi trochu splývaly. Kennedyho projev naplnil má očekávání. Seriózní, důsledný, přesto čtivý. A ač možná můj komentář nevyznívá vyloženě pozitivně, tak čtení rozhodně nelituji. Na co rozhodně nezapomenu je ten všeprostupující hřejivý pocit, že opravdu existují (resp. existovali) lidé, kteří se opravdu nebojí, že to nejsou jen románoví hrdinové, že dokáží bojovat za své přesvědčení, svou věc navzdory překážkám a dopadům. A bohužel byl doprovázen vtíravou otázkou, zdali by se zadařilo tolik odvážlivců najít v našich českých vodách. Máme na to sice nepoměrně hlubší rybníček, ale místy ta voda už lehce zahnívá.... každopádně čtení poučené, myšlenka silná a do hodnocení hvězdičkami se pouštět nebudu, protože si tak nějak nepřipadám kompetentní...


jan6775
27.01.2021 4 z 5

kniha je složena z příkladů odvahy, politického rázu. Jsou v ní zástupci amerických zákonodárců kteří si stáli za svým postojem ačkoli věděli že jim jejich přesvědčení a tvrdohlavost může zlomit vaz. V mnohých případech se tak i stalo. Poučná kniha dobře čitelná.

InaPražáková
23.03.2018 4 z 5

Zajímavá sonda do některých okamžiků americké historie, pro poučeného čtenáře doplnění, pro laika určitě obohacení. Kennedy byl dobrý řečník a je to znát i v psaném textu, který je srozumitelný a dobře vybalancovává zestručnění v zájmu čtivosti s poučností, neskrývá ideovou tendenci, aniž je patetický nebo prvoplánově vlastenecký.

Pro mě po sérii politicky kritických knih nesmírně příjemná změna - důraz na kladné hodnoty, na to, co je hodno úcty a následování. Profilové kapitoly místy vynechávají některé problematické momenty, ale závěrečná shrnující esej se k nim naopak vrací ve smyslu "a přesto si alespoň za jedno rozhodnutí můžeme vážit i těchto lidí - podmínkou odvahy není dokonalost".
A ta souhrnná idea? Všichni vybraní státníci se, jakkoliv zaslepeně nebo pošetile, bili za spravedlnost a mír ve své zemi a za sjednocení národa i ve chvíli, kdy o to národ zrovna nestál. V dnešní době dvojnásob potěšující vzpomínka.

Faither
04.08.2013 4 z 5

Pro čtenáře se zájmem o americkou politiku v kontextu historie Spojených států je to dle mého vydařená kniha. Lidem, kteří po knize sáhli jen kvůli jménu autora, může pochopitelně přijít nudná. Já jsem byl spokojen a obohacen.