Prokletá válka - Afgánistán - moskevský Vietnam

Prokletá válka -  Afgánistán - moskevský Vietnam
https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/113351/mid_prokleta-valka-afganistan-moskevsky-k3a-113351.jpg 4 15 15

Debakl Sovětské armády ve válečném konfliktu v Afgánistánu 1979 - 1989. První padlí byli pohřbíváni tajně a o skutečnosti, že zahynuli v regulérní válce, nebyly v SSSR zpočátku zveřejnovány žádné informace. Byli dokonce pohřbíváni mimo svá rodiště a byla vyvíjena maximální snaha, aby se zamezilo šíření zpráv o mrtvých mezi veřejností. Příbuzní byli klamáni, že jejich synové, manželé a otcové zahynuli v průběhu vojenských cvičení, při kterých jednotky SA tradičně mívaly vysoké procento ztrát, s nimiž velení předem počítalo. Tak se zpočátku dařilo maskovat složitou válečnou situaci, avšak nemohlo to trvat do nekonečna ........ celý text

Přidat komentář

hanak_v_exilu
23.10.2024 3 z 5

Byl jsem v pokušení dát dvě hvězdičky, protože tahle knížka je strašný mišmaš. Není to historie Sovětské války v Afganistánu, není to ani příběh jednoho vojáka hozeného do mlýnku na maso a není to ani kronika bojové jednotky. Autor skáče od tématu k tématu, mění data, postavy, místa i zápletky, takže jsem si z textu nevzal víc, než pár povrchních dojmů. Jiří Šiška se měl vykašlat na populárně naučný žánr a zkusit radši beletrii. Zaujmout a vtáhnout do děje totiž umí. Za to dávám tu třetí hvězdičku. I tak ale platí, že lepší představu o realitě téhle války vám dá film Black Hawk Down - přestože se odehrává v jiných kulisách, nebo film 9. rota - pokud potřebujete autenticitu.

Heralt
09.07.2021

Skončila jedna etapa, kdysi další velmoc rozbila čelo někde v horách a údolích (po Britech, Rusech přišli na řadu Američané), ale to, co přijde bude složitý geopolitický gambit- Taliban si našel mocného ,,protektora", kterým se stal Peking..se svým pragmatickým přístupem ke globální ekonomice (smlouva s Iránem mu má zajistit další přístup k ropě, ale i středoasijskému trhu se zbožím) - proto i to obsazení severních okresů Afganistánu...
Podpora výstavby moderních ropovodů a plynovodů byla a je pro Peking strategickou prioritou a musí i myslet na strategického partnera, kterým je po dlouhá léta Pakistán..
Tzv. demokratizační válka ve jménu 11. září 2001 krachla a představa, že plyn z Altaje přestane chodit se ukázal iluzorním - plynový koridor přes Střední Asii je pro Peking, důležitý tím, protože není závislý nad USA (které seděly jako vodník na možnosti, že se země šangajské skupiny domluví bez nich a vodník má nejen suchý kabát, ale i šos).
konflikt na tadžicko-kirgizské hranici nebyl náhodný, protože to někomu vyhovalo...
9.7. 2021