Prolomený kód života
Walter Isaacson
Autor bestsellerů Leonardo da Vinci a Steve Jobs se vrací se strhujícím příběhem o tom, jak nobelistka Jennifer Doudnaová a její kolegové rozpoutali revoluci, která nám umožní léčit nemoci, bojovat s viry a mít zdravější děti. Když se Jennifer Doudnaová v šesté třídě jednou vrátila ze školy, našla na posteli ohmatanou paperbackovou knížku s názvem Dvoušroubovice, kterou jí tam táta nechal. Odložila ji stranou v domnění, že je to nějaká detektivka. Když se k ní pak jedno deštivé sobotní odpoledne konečně dostala, zjistila, že se vlastně nemýlila. Hltala stránku za stránkou a zcela ji uhranulo intenzivně osobní detektivní drama plné barvitě líčených postav, ctižádosti, soupeření a snahy rozluštit hluboké přírodní zákonitosti. A přestože jí středoškolský poradce tvrdil, že se dívky na kariéru ve vědě nehodí, rozhodla se, že se stane vědkyní. Kupředu ji hnala touha poznávat, jak fungují přírodní zákonitosti, a přetvářet teoretické objevy v praktické vynálezy. A nakonec dokázala něco, co autor té staré napínavé knížky James Watson označil nejdůležitějším biologickým objevem od doby, kdy se on sám podílel na odhalení struktury DNA. Doudnaová se svými spolupracovníky vynalezli něco, co zcela změní lidstvo: jednoduchý nástroj na modifikování DNA. Je známý pod zkratkou CRISPR a otevírá cestu do nového světa lékařských zázraků a morálních dilemat. Po objevu genetických nůžek CRISPR se Doudnaová stala jednou z vůdčích postav světa, který zápasí s těmito etickými otázkami, a s kolegyní Emmanuelle Charpentierovou získala v roce 2020 Nobelovu cenu. Její příběh je napínavou detektivkou, v níž hrají velkou roli zázraky přírody od počátků života po budoucnost našeho druhu. S předmluvou českého biologa Martina Jínka, který byl v týmu Jennifer Doudnaové oceněném Nobelovou cenou.... celý text
Literatura světová Literatura naučná Biografie a memoáry
Vydáno: 2021 , PráhOriginální název:
The Code Breaker, 2021
více info...
Přidat komentář
Trochu jsem cekal vice bio konkretni vedkyne, ale vice jsem videl filozofii...
Samozrejme ceska stopa v celem tomto velkem objevu potesila a bylo zajimave cist, ale hlavne premyslet, co tyto objevy prinesou do nasich zivotu....dovolim si malou skromnou uvahu: jsme na zacatku konce olympiad, minimalne, jak je zname dnes..., jsme na zacatku konce dedicnych nemoci...a jsme na zacatku konce prirodniho vyberu u lidi a zacatku ambiciozni selekce potomstva...
Je eticke napravit utrpeni u cloveka a nebo je eticke nechat cloveka trpet....? Co je vlastne etika genomu..?
Jennifer Doudnaová, Emmanuelle Charpentierová, Jack Szostak, George Church, James Watson, Feng Zhang, dokonce i Čech Martin Jínek, to je jen malý výčet velkých jmen, která se v knize objevují a zapisují se do éry biologické revoluce.
Celým příběhem se vine velká etická otázka "jak daleko bychom měli zajít, když (a až) ovládneme bezpečné metody úpravy našich genů". Z možností využití i zneužití trochu mrazí a příkladem je ať už Josiah Zayner - kontroverzní biohacker, experimentující s vlastním tělem nebo Che Tien Kchuej, který jako první editoval lidská embrya (ta později implantoval dvěma ženám, které porodily první "editované" děti).
Jako asi každý průměrně vzdělaný člověk vím, že DNA je dvoušroubovice, ale o RNA jsem netušila nic. Přitom právě RNA je na rozdíl od DNA ta "pracovitá" - stará se o výrobu proteinů, slouží jako naváděč enzymů, dokáže se zkopírovat a velmi pravděpodobně je původcem všeho života na Zemi. A je základem pro funkci samotné CRISPR CAS9 technologie, tedy "stříhání" konkrétních částí genu. Zkrátka tato molekula je opravdová biochemická hvězda.
Poslouchala jsem jako audio a velmi krátké pauzy mezi názvy kapitol a vlastním textem mě zpočátku mátly a později rozčilovaly, přesto byla audio verze příjemnějším způsobem jak text zdolat, než kdybych knihu četla v papírové formě. Mnohokrát jsem se v odborných výrazech ztratila, ale po obšírném vysvětlení jsem získala pocit, že je to snadné skoro jako při úpravě textu ve Wordu.
Digitální věk končí, velký biologický třesk je zde a genetický supermarket se otevírá. Jsou před námi jak ohromné možnosti, tak obrovská rizika. Jsme připraveni moudře využít své nové schopnosti?
možná jsem čekala více životopis a méně filozofických úvah a obecně vhledu do biologie a vědy, ale vlastně mi to vůbec nevadilo :)
Opravdu jsem si tuto knihu uzil. Je to pribeh nejen o systemu CRISPR, ale o biomedicine jako takove. Libila se mi nazorova diverzita na temata jako vyuziti teto technologie na vylepsovani lidskeho organismu. Ocenil jsem take, jak se autor snazil misty propojit pribeh s jeho predchozimi knihy napriklad o Steevu Jobsovi nebo Leonardo Da Vinci. Urcite doporucuji knihu vsem kdo se zajima o biologii a biomedicinu.
Misty tezke na pochopeni a predstavivost, obrovske mnozstvi jmen a mist, bez sance si je vsechny zapamatovat, nicmene tema urcite zajimave a poucne v mnoha rovinach. Ale tech chyb... par preklepu, dost znacne mnozstvi chybejicich pismen a nekolik uplnych nesmyslu, ktere asi vznikly prepisovanim uz prelozenych pasazi, me vzdycky otravi. Celkove za 3 hvezdicky.
Zajímavý vhled do výzkumu a týmů dnešní doby. Docela mě překvapilo, že vše platí daňový poplatníci (platy výzkumníků, výbava laboratoří, čas a granty), ale práva, licence a patenty za objevy pak vlastní samotní objevitelé a erár utře hubu.
Jinak nejvíce mě bavil popis funkce samotné CRISPR technologie a historie výzkumu editačních nůžek. Pěkně popsáno i pro laika. Zbytek si nadšenec najde na wiki. Potěšil i Martin Jínek, škoda, že se nevrátil k nám zpět a nepomohl české vědě. Hvězda dolů za zdlouhavé popisy patentních válek, chvílemi jsem poslech už chtěl vzdát.
Jinak audiokniha skvěle namluvena a doporučuji.
Musím priznať že pri tých patentových vojnách a technických detailoch som sa strácal, ale tie úvahy o dôsledkoch ma zamestnávajú práve od filmu Gattaca. Možno jedna vlastná myšlienka, v spoločnosti kde si môžem vyrobiť dieťa na mieru sa nepotrebujeme zdržovať výberom vhodného partnera, čo asi poteší typy ako Woody Allen , ale mohlo by to dať definitívne KO tradičnej predstave rodiny. A to že by to nejaká deklarácia mohla zastaviť je naivné ako Radošinské divadlo. Myslím že potreba kolonizovať nové planéty bude ako stvorená na prekročenie aj tej poslednej úrovne zásahu na „Superčloveka“.
No, on to tentokrát není takový životopis, jako jsem byla zvyklá u autora. Tak mi to tedy nakonec vychází o hvězdičku míň než výborný Jobs, Leonardo nebo Einstein.
Rozhodně je to zajímavé téma, i když pro mě je biologie méně dobrodružná než fyzika nebo matematika. Alespoň v tomto podání.
Vyvolává otázky k etice genetického inženýrství.
Nastiňuje způsoby boje proti coronaviru.
Hodně současná kniha, ale neužila jsem si ji prostě tolik jako ty předešlé. Řadila bych ji až za Inovátory, kterým jsem dala taky 4*.
Téma knihy pro mě bylo velice zajímavé a jsem rád, že jsem se dozvěděl více o metodě CRISPR. Ale druhá půlka knihy už se mi četla dost těžko a celkově mi přišlo, že by kniha mohla být kratší. Některé osobní spory se rozebíraly až do přílišných detailů a přišlo mi, že v etických úvahách se autor trochu opakoval. Celkově tedy trochu zklamání, protože knihy od Waltera Isaacsona se mi zatím četly velmi dobře. Nicméně k přečtení doporučuju, kniha prostě popisuje velice zásadní objev, o kterém asi není pro laiky nic lepšího.
Walter své řemeslo umí. Umí jej velice dobře. A když se chytne tématu, dokáže jej zprostředkovat tak poutavě, že si čtenáře připoutá k sobě až do konce. Zde to bylo obdobné, nicméně několik věcí mě na knížce vadilo.
Hodně z knížky pro mě nebylo nic nového. Popisuje blízkou minulost až přítomnost a nic zásadního mě nepřinesla, ale pomohla mi dokreslit si kulisy. :)
Když se Walter stal sám postavou v knížce, už se mi to nelíbilo. Když se jeho intervence v textu drželi na úrovni Jobse, tak mi to nevadilo. Zde mi přišel zbytečně agitační.
Taky ta rasistická linka, kdy tam z 90letého dědka dělají zrůdu, na kterou se všichni dívají z patra. Chápu, že Američani se rochní v rasismu, ale tyhle dobové komentáře si mohl odpustit.
Nicméně, to jsou jenom drobnosti. Nosná informace o pokroku v genetice, důležitost biochemie a její ovládnutí a smutné konstatování, že ženy, byť jsou většinou, mají v důležitých funkcích nerovné postavení je jasná. Snad jsou dnešní dívky vychovávány svými rodiči k tomu, že jejich ctižádost nemá být limitována jejich pohlavím.
Kniha se zabývá zajímavým tématem, o němž bychom snad všichni měli mít lepší povědomí. Je dobře udělaná (překlepy přehlížím) - obálka se mi líbí, text je čtivý, dokonce vyvolává emoce (soutěživost mě popouzela, nad naivitou autora jsem žasla). Chvílemi působí skoro jako detektivní příběh.
(DARPA rozjela projekt ve spolupráci s laboratoří J. Doudnaové, kde zkoumají, jak vytvořit geneticky zdokonalené vojáky.)
Skvěle napsaný příběh metody CRISPR. Oceňuji zejména důraz na roli a nezbytnost základního výzkumu, bez nějž by (nejen) CRISPR nebyl.
Pekna knizka pojednavajici o historii objevu CRISPR metody. V knizce jde spis o historickou a osobni rovinu, nepousti se do technickych vedeckych detailu jednotlivych publikaci a objevu. Revnivost a soutezivost vedcu me moc neprekvapila, ta zde je odjakziva. I vedci jsou jen lidi se svymi klady a zapory a jakmile jde o prestiz a penize, tak i vedci neznaji bratra. Docela me prekvapilo, ze se da zatlacit na redaktory ve vedeckych casopisech Science nebo Nature, holt nekteri si to umi zaridit. Jinak je to velmi ctiva knizka, takova Hra o truny mezi vedci.
Ohromující: když už něco málo vím o DNA (a zde je často velmi připomínán i přítomen žijící nositel Nobelovy ceny Watson s objevem dvoušroubovice před víc než půl stoletím), tak zjistím, že o RNA nevím zhola nic. A to je právě základ pro CRISPR, s nímž přišla hrdinka této knihy a za což byla spolu s kolegyní oceněna rovněž Nobelovkou. Umělé změny genetického kódu (dokonce zde používané téměř odstrašující slovo "editace") jsou ... hrozivé, aspoň pro mne, jakkoli to samozřejmě primárně má sloužit pro dobro věci, nikoli pro bohaté a jejich volby ohledně genetické výbavy potomků.
Autor (v)hodně poukazuje na využití CRISPR u řešení současné pandemie, tedy genetickou obranou proti konkrétním virům - kniha je nová, takže celé tažení proti hrozivému koronaviru je zde od počátku zaznamenáno, protože hrdinka právě na tom od loňska pracuje prostřednictvím svého aplikovaného výzkumu. I přesto je pro mne tato již realizovaná metoda vcelku prostě děsivá.
Na knize si cením aktuálnost (vyšla letos) a objasnění základů genetické vědy, popis průběhu základního výzkumu i uplatnění v praxi. Zajímavé jsou vedle hlavní postavy také alespoň krátce zmínění ti před ní, od Darwina a Mendela až po Watsona a současné přední vědce a výzkumníky. Naopak mne trochu zklamalo v souvislosti s vědou zdůrazňovaná nejen zvědavost, ale zejména touha vědců po uznání a hlavně jejich soutěživost. A té je (i) v této branži v posledních desítkách let opravdu hodně.
Autor jako vždy píše obsáhle, vychází z mnoha zdrojů (50 stran poznámek na závěr) a trochu skáče v čase. Jakkoli je to vlastně životopisné dílo o jedné vědkyni, nějak jsem se nedozvěděla žádná data, mj. ani kdy se narodila. Ani ve jmenném rejstříku, kam by se základní životopisná data hodila, není nic.
Ovšem chybějící, přitom mimořádně potřebný, věcný rejstřík je do nebe volající ostuda...(pak snad nelze ani knihu uvádět jako součást žánru populárně-vědeckého). Bez toho jmenného bych se obešla, resp. jako jinde by to měl být dohromady jeden pořádný rejstřík. Jakkoli kniha obsahuje také fotogalerii, jedná se výhradně o fotky lidí (pro většinu čtenářů asi nanic), ani žádné obrázky vhodně nedoprovázejí zachycené střípky nauky o genetice... Vypadá to, že autor chtěl zdůraznit tu lidskou stránku věci (osoby a obsazení) před samotnou vědou (která není jeho vlastní).
Přes tyto (dle mého ovšem poměrně zásadní) nedostatky hodnotím stále na 90%, protože obsah je mimořádně důležitý - dnes i do budoucna.
Autorovy další knížky
2011 | Steve Jobs |
2015 | Inovátoři |
2018 | Leonardo da Vinci |
2018 | Einstein: Jeho život a vesmír |
2023 | Elon Musk |
Vzrušující příběh unikátního objevu našeho věku - metody CRISPR CAS9, mechanismu evolučně vyvinutého v bakteriích jako obrana proti virům, která byla v laboratoři paní Jennifer Doudna s výraznou stopou českého biochemika Martina Jínka. Objev umožňující efektivní editování lidského genomu, předcházení mnoha genetickým onemocněním a tudíž generující etické otázky o oprávněnosti užití. Příběh korunovaný Nobelovou cenou.