Promyšlené vraždy Agathy Christie
John Curran
Utajené zápisníky Agathy Christie série
< 2. díl
V publikaci navazující na úspěšné a oceňované Utajené zápisníky Agathy Christie nás znalec a archivář díla královny detektivek John Curran provádí šesti desetiletími její spisovatelské dráhy. Mimo jiné popisuje, jak ji vydavatel přemluvil, aby změnila závěr své první detektivky.
Literatura naučná Biografie a memoáry O literatuře
Vydáno: 2012 , Knižní klubOriginální název:
Agatha Christie's Murder in the Making. Stories and Secrets from her Archive, 2011
více info...
Přidat komentář
Je to velmi dobrá knížka zabývající se vývojem detektivních nápadů, než je Agatha přetvořila v konkrétní díla, pro všechny fanoušky Agathy Christie velice zajímavé. Ale upozorňuji, že aby četba této knihy pro vás měla smysl, musíte mít načteno alespoň 90 procent agátiných knih, jinak se v tom nevyznáte a ještě vám to vyspoiluje závěr nějaké knihy, kterou byste si třeba později přečetli.
Dost obtížné čtení, v některých případech mi chyběla znalost konkrétního díla, ale přesto velice zajímavé. Autor nezapře archiváře, podrobně rozebírá každý detail, změny jmen postav a dějiště, odchylky a naopak podobnosti zápletek. Je vidět, že má všechno podrobně promyšlené a nastudované. Hlavně jsem obdivoval překladatele, protože musel vyhledat české verze a v poznámkách je uvádí. V každém případě jsem získal přehled o celém díle A. Ch. včetně chronologie psaní a vydávání (což je v mnoha případech dost odlišné). Jdu shánět předcházející knihu Utajené zápisníky Agathy Christie.
Část díla
Muž, který věděl
2012
Případ domovníkovy manželky
1950
Kniha je všude zaevidovaná jako biografie, ale tak bych jí vůbec neoznačila. Jedná se spíš o analýzu jejího stylu, díla a poznámek, ke knihám. Možná je to spíš naučná literature, protože třeba začínajícímu spisovateli to dost dá. Líbilo se mi, že deníků, kam si psala nápady ke knihám a poznámky, popisy osob, co potkala nebo jména, která jí zaujala, měla hned několik. Bylo tedy vidět, že kamkoliv šla, tak měla nějaký deník u sebe.
Ze začátku jsem tedy byla trochu smutná, že se nejedná vyloženě o biografii, ale postupem času jsem byla čím dál nadšenější. Sice jsem nepřečetla většinu jejích děl (což pro takové čtenáře bude tahle kniha ještě větší požitek), ale nevadilo to. I když jsem jejích knih nečetla tolik, pořád mě zaujala jako osobnost a jako spisovatelka. Její poznámky vyloženě dokázaly, jak neuvěřitelně inteligentní žena to byla. A o to víc mě mrzí, že spousta jejích námětů a nápadů na detektivky už nikdy nevznikne, alespoň ne její rukou.
V knize najdete kapitoly například o jedech, která byla velmi zajímavá, nebo o vytvoření postavy Hercula Poirota, jakým způsobem jí dávala v deníkách dohromady a bylo to velmi zajímavé. Pro fanoušky tvorby Agathy Christie je to velmi důležitá kniha do knihovny, ale zároveň i pro začínající spisovatele, protože jim dodá jakýsi obraz toho, jak by se dalo začít a přemýšlet nad knihami.