Prosťáček Joše
Israel Joshua Singer
Nejznámější román bratra slavného I. B. Singera byl rovněž zdramatizován a patří k nesporným vrcholům jidiš prózy 20. století. Příběh zbožného mladíka, jenž se na dvoře tyranského cadika proti vlastní vůli zaplete s cadikovou ženou, vyústí v drama lidské identity. Žena umírá a její milenec odchází z rodného kraje, aby se po letech vrátil jako někdo docela jiný, o jehož totožnosti se v náboženské obci vede spor. Ke světovému úspěchu románu přispěla autorova znalost dobových reálií, mistrné líčení atmosféry cadikova dvora, skvěle vykreslené postavy a v neposlední řadě strhující příběh.... celý text
Přidat komentář
Vynikající. Kdysi jsem si ji koupila ve Velké synagoze v Plzni a za četla jsem se ještě v autobuse. Dodnes mě fascinuje rozdíl mezi nesavskym a rachmanivskym chasidskym dvorem a jeho cadiky.Rachmanivsky elegantní a vzdělaný rabín s neméně elegantní a hlavně vzdělanou manželkou, což víte době bylo velmi neobvyklé, a nesavskym rabín dryacnik s rozcuchanym plnovousem a v pomackanem kaftanu..... Jeho dcera Serele, neschopná vymáčknout ze sebe kloudnou větu jednoduchou a její protiklad, lítá, ale inteligentní Malkele..... Vážně se nedivím, že z toho všeho Nachumovi hrablo a raději hodil všechno za hlavu a odkráčel středem.
Přestože nebylo vůbec jednoduché se do knihy začíst, musím ji hodnotit kladně. Nejprve mě zaujaly propracované detailní popisy, díky kterým jsem si celou scenérii mohla představovat, dále mě pak velmi bavily všemožné židovské reálie. Upřímně řečeno je pro mě děj spíše okrajovou záležitostí, jelikož od začátku víte, jak to s tím Prosťáčkem je. Hlavní je především židovská kultura v knize popisovaná, stejně jako důsledky jakéhokoliv náboženského fanatismu.
Život a svérázné zvyklosti židovské komunity jsou líčeny s příjemnou nadsázkou.