Prostopravda / Paměti
Mikuláš Dačický z Heslova
Historicky a umělecky cenný literární odkaz pokrokového humanistického básníka konce 16. a počátku 17. století zahrnuje sbírku mravoličných a mravoučných veršování „Prostopravdu“, která vznikla v letech 1619–1620, a kronikářské „Paměti“, sahající od r. 1278 až do r. 1626. Drobné básně i velké dramatické skladby „Prostopravdy“, první sbírky básní českého autora v naší literatuře, útočí na soudobou politickou situaci, církev i jednotlivé osoby. V „Pamětech“ zachytil Dačický nejen své vlastní vzpomínky, nýbrž sebral a přepsal i kronikářské záznamy pěti generací svých předků. Na pohled drobné, nevýznamné události ze života měštanů Kutné Hory, kde žil Dačický i jeho předkové, zaznamenávané nikoli pro veřejnost, nýbrž pro potomky rodu, jsou jedinečným pramenem pro historii Kutné Hory, pro dějiny hornictví i života městského lidu u nás na sklonku 16. a poč. 17. století.... celý text
Poezie Biografie a memoáry Historie
Vydáno: 1955 , SNKLHU - Státní nakladatelství krásné literatury, hudby a uměníOriginální název:
Prostopravda / Paměti, 1622
více info...
Přidat komentář
Prostopravda byla fajn, Paměti horší, zvlášť od doby, kdy začal převládat přehled úmrtí a sňatků (s uvedením jmen) v Kutné Hoře.
Jsem nadšenec staročeštiny a zde je jen tato.
Kronika - Prostopravda, je národní unikum, a závazek několika generací rodu Dačických je pokladem pro naši historii.
Úvodem jsou zde prostopravdy,
Citace:" Ne hned pojednou všemu věř,
neb jse k pravdě plichtívá lež.
Ne se vším na plac, o čem víš
aniž vše zjevuj, co umíš."
Od roku 1278 je každý rok zapsaná ta nejdůležitější zpráva - panovnické sňatky, zrození, úmrtí, války, církevní glejty, povstání, kacířství, válečné výhry, prohry, pustošení. Pozvolně výčet informací přechází do Kroniky města Kutné Hory. Město Kutna, díky stříbrným dolům je bohatstvím a panovníky jsou havíři osvobození od válečných povinností, desátek aj. V zápisech jsou zde soudní a exekuční ( katovské) ortely, výkony, úmrtí, sňatky, pohromy - požáry, povodně hladomory, morové epidemie a tragédie, i zemětřesení ( v roce 1348 při němž zemřela i královna česká Blanka Valois, manželka Karla IV.).
Živý sled dějin, později už jen městská kronika.
Obdivuhodné dílo, inspirativní materiál pro nadšence.
Štítky knihy
vzpomínky kroniky humanismus Kutná Hora hornictví přelom 16. a 17. století horníci, havířiAutorovy další knížky
1955 | Prostopravda / Paměti |
1996 | Paměti |
1902 | Prostopravda |
Tragédie Masopusta |
Poezie Mikuláše Dačického z Heslova je, v souladu s pověstí proslulého bouřliváka, frejíře a vína pitele, inspirována ženami a chlastem. Nabízí se srovnání s Francois Villonem, ale to byl lepší básník. Dačického verše obrážejí množství vypitého vína a některé, psané zřejmě v depresi po opici, připomínají mravoučná kázaní k poddaným v kostele!
Tuhle recitují v Cechu panen kutnohorských - "Ó, nebozí mladíkové i moudří filozofové, zvláště ženští otrokové, páni, rytíři, měšťáci, mistři, bakaláři, žáci, nebuďte ženští poddáci!"