První a poslední

První a poslední
https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/110660/bmid_prvni-a-posledni-110660.jpg 4 22 22

Adolf Galland je bezesporu žijící leteckou legendou. Patřil nejen k předním stíhacím esům německé luftwaffe, ale i k jejím vysokým štábním důstojníkům. Toto jeho výjimečné postavení se odráží i v jeho pamětech, které nejen vzrušujícím způsobem vyprávějí o vzdušných soubojích ale přinášejí i dosud málo známá fakta o praktikách nejmocnějších mužů nacistického Německa. Tím má tato kniha místo jak v knihovnách obdivovatelů napínavých příběhů, tak i u příznivců historické četby.... celý text

Literatura faktu Válečné Biografie a memoáry
Vydáno: , X-Egem
Originální název:

Die Ersten und die Letzten, 1953


více info...

Přidat komentář

Forsaken
16.12.2024 2 z 5

Četl jsem vícero knih napsaných bývalými stíhacími piloty z obou stran konfliktu a koupil jsem si i tento svazek, za kterým stojí bývalý generál stíhačů. A v tomto případě jsem byl zklamán. A to hned dvojnásobně. Autor se v knize nevěnuje ani tak leteckým bojům; mnohem rozmáchlejším způsobem píše o sobě samém a o frustraci nad rozhodnutími, která omezovala sílu německého stíhacího letectva. Druhým (a mnohem větším) zklamáním pro mě byla Gallandova nulová sebereflexe a jeho stálý obdiv k Hitlerovi a nacismu. Četl jsem pro jistotu i podruhé, abych se ujistil, že jsem něco špatně nepochopil. Opravdu nevidím důvod, proč bych se ke knize ještě vracel.

Benny215
21.09.2022 3 z 5

je dobré si přečíst i pohled z druhé strany,kdo ale čeká napínavé vzdušné souboje, bude zklamán.


Mammoth
07.01.2021 4 z 5

Zajímavý pohled na 2. sv. válku od jednoho z nejlepších stíhačů 3. říše, který si prošel takříkajíc vším od řadového letce po účast na velení. Jeho spekulace ohledně vývoje války, pokud by šel výzkum a výroba bojových letadel jiným směrem lze považovat jak za odborný, tak i za příliš jednostranný, kdy se v podstatě snaží čtenáře přesvědčit, že válku mohli vyhrát pouze stíhači. Na druhou stranu ho lze pochopit, chtěl to nejlepší pro svou zbraň...
A jen na okraj - co se týká propagandy a velebení Německa, jak je psáno v jiných komentářích - nemyslím, že by to bylo až tak hrozné. A popravdě, od němce - vojáka té doby, bych ani nečekal, že bude svoji zemi hanit (i s vědomím, že o nejhorších zvěrstvech nacismu není v knize ani čárka), je prostě zaměřen na svou specializaci. Navíc myslím, že existují poměrně "drsnější" díla co se tohoto směru týká... Ale to by bylo na jinou diskuzi...

matoxxx
10.08.2019 1 z 5

v knihe mi vadi nacisticka propaganda, a zbytocne je tam popisovana strucna historia WW2, technickych zaujmavosti o lietadlach tej doby tam vela nie je, zato je tam vela spekuliacii ako mohlo nacisticke nemecko vyhrat WW2 keby to alebo ono...

hnatlubo
28.03.2017 3 z 5

Na knize mi hodně vadí velebení Německa. Galland zde ani náznakem nezmiňuje historickou odpovědnost za rozpoutání II. světové války. Naopak Německo staví do role oběti.

Kozel
16.03.2016 3 z 5

Ke Gallandovi mám už roky sympatie a obdiv, takže mě hodně potěšilo, když se mi konečně dostaly jeho paměti do rukou. Přestože stál na straně, na jaké stál, a zcela bez pochyb byl režimem ovlivněn, víc než ideologie a politiky se téměř fanaticky držel "kniplu" stíhačky.

Samotná kniha má pak několik vrstev díky jeho pozici generála stíhačů. Předně byla válka ve vzduchu vždy značně odlišná od té na zemi a vedle popisu vlastních zážitků z kabiny zde narazíme na pověstné hádky s Göringem a rozbor (dokonce zevrubně ze strany Německa i Spojenců) situace na nebi nad Evropou v průběhu celé války. Onen popis technické stránky může občas čtenáři působit potíže, ale rozhodně bych paměti této letecké legendy doporučil každému, kdo se zajímá buď o letectví celkově, samotnou luftwaffe a nebo o největší válečný konflikt v dějinách obecně.

Skoro děsivě pak působí myšlenka, co by se bylo stalo, kdyby Galland nenarážel na neschopnost vedení i velení a prosadily se jeho nikoli zcestné návrhy, které v mnoha případech nenalezly potřebnou odezvu.

pavel80
18.10.2015 3 z 5

Tuhle knížku jsem si coby letecký fanda koupil v očekávání Clostermannova Velkého cirkusu v německém pojetí, ale byl jsem zklamán, neboť je ve stylu naučné, encyklopedické, literatury a vlastních napínavých autorových zážitků v ní zase tak mnoho není, spíše popisuje obecné vojensko-politické reálie ve vztahu k letectví ve válečném Německu. Nicméně zase na druhé straně poskytuje více technických a odborných poznatků, psaných tou nejpovolanější rukou generála stíhačů.